Ból w kolanie - może być objawem wielu chorób. Koniecznie sprawdź jakich!

Sylwia Bagińska 04.07.2018
Ból kolana po wysiłku fizycznym
Fotografia: shutterstock

Ból kolana zazwyczaj jest bardzo uciążliwy - postawienie kilku kroków zazwyczaj sprawia ogromną trudność. Warto pamiętać, że ta dolegliwość nie dotyczy tylko sportowców. Koniecznie sprawdź, jakie choroby objawiają się bólem w kolanie.

Ból kolana może być wynikiem wcześniejszych urazów, skręceniem, ale także obciążenia po ciężkiej pracy fizycznej. Jednak, w niektórych przypadkach ból w kolanie jest objawem poważnej choroby lub schorzenia.

Zobacz także: Domowe sposoby na przeziębienie - koniecznie je sprawdź, zanim wybierzesz się do lekarza

Ból kolana - przyczyny

  • Choroby reumatyczne

Ból w kolanie może być pierwszym objawem chorób reumatycznych, między innymi: reumatoidalnego zapalenia stawów i zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa. Zazwyczaj choroby reumatyczne najpierw atakują małe stawy rąk i nadgarstki. Jednak, w niektórych przypadkach to ból kolana jest pierwszym zwiastunem schorzenia.

Ból kolana dokucza przy każdym kroku. Dodatkowo widoczny jest obrzęk, oraz zaczerwieniona skóra.

Ból w kolanie przy chorobach reumatycznych nie powinien być leczony domowymi sposobami, takimi jak: kompresy i maści rozgrzewające. W tym przypadku o leczeniu decyduje lekarz specjalista - reumatolog.

Bólu kolana nie wolno bagatelizować, gdyż w przypadku chorób reumatycznych ważna jest szybka interwencja. Zarówno reumatoidalne zapalenia stawów jak i zesztywniające zapalenia stawów kręgosłupa to choroby, które dość szybko postępują, nieleczone mogą doprowadzi do trwałych zmian w stawie.

Od wyników specjalistycznych badań, są to między innymi: tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny oraz USG - uzależnione jest leczenie.

Choroby reumatyczne leczone są lekami hamującymi i zmniejszającymi zapalenie, a także przeciwbólowymi. U niektórych pacjentów konieczna jest operacja. Jednak każde leczenie musi być wspierane rehabilitacją, a przede wszystkim ćwiczeniami, które poprawią ruchomość stawów.

  • Borelioza

Borelioza to choroba, która może dawać groźne powikłania stawowe, sercowe i neurologiczne. Choroba odkleszczowa objawia się między innymi: obrzękiem i  bólem kolana, gorączką, rumieniem wędrującym.

Borelioza wymaga leczenia, gdyż rozwijająca się przez lata doprowadza do trwałych zniekształceń stawów. Jeśli tylko zauważysz niepokojące objawy - koniecznie zgłoś się do lekarza.

  • Cysta Bakera (torbiel pod kolanem)

Torbiel pod kolanem to nic innego jak powiększona przestrzeń łącznotkankowa, która jest wypełniona płynem. Wyglądem przypomina guzek, który można wyczuć palcami.

W wielu przypadkach torbiel pod kolanem nie wymaga interwencji chirurgicznej. Oprócz bólu kolana, torbiel Bakera objawia się obrzękiem stawu kolanowego, zaczerwienieniem, ociepleniem skóry wokół zmiany, a także utrudnieniami przy zginaniu nóg.

Przy pojawieniu się cysty Bakera zaleca się odciążenie kolana. Polecane są także masaże, ćwiczenia wzmacniające oraz zabiegi fizjoterapeutyczne. Bardzo ciężkie przypadki wymagają wizyty w szpitalu oraz chirurgicznego nakłucia torbiela z odessaniem płynu i wstrzyknięcia środka sterydowego. 

  • Infekcje bakteryjne

Ból kolana oraz inne objawy takie jak: obrzęk, zaczerwienienie i podwyższona temperatura ciała mogą wskazywać na bakteryjne zakażenie kolana.

Infekcje bakteryjne w kolanie zazwyczaj powodują urazy ze skaleczeniem, ale mogą być także efektem ubocznym podawania leków do kolan w nieprawidłowych warunkach.

Na bakteryjne zakażenie kolana nie pomogą tabletki przeciwbólowe kupione w aptece. Konieczna jest wizyta u lekarza i przeprowadzenie specjalistycznych badań (posiew i antybiogram). Infekcje bakteryjne leczone są antybiotykiem. W niektórych przypadkach konieczne jest artroskopia, w trakcie której płukane jest kolano.

  •  Zmiany zwyrodnieniowe

Zmiany zwyrodnieniowe powstają w wyniku przeciążenia stawów, dźwigania, starzenie tkanki chrzęstnej, a także przez nadwagę oraz bieganie w nieodpowiednich butach, które np. nie amortyzują wstrząsów.

Zazwyczaj zmiany zwyrodnieniowe objawiają się bólem kolana przy schodzeniu ze schodów. Później kolano boli przy każdym ruchu, a dodatkowo dochodzi do ograniczenia ruchomości. W niektórych przypadkach powstaje też obrzęk i zaczerwienienie skóry.

Leczenie zmian zwyrodnieniowych może ograniczyć się tylko do stosowania maści i żelów przeciwbólowych i przeciwzapalnych. U niektórych pacjentów koniecznie będzie zażywanie niesteroidowych leków zapalnych. W zaawansowanych przypadkach koniecznie może okazać się blokada stawu.

Ból kolana, a przeciążenie

Ból w kolanie może być spowodowany zwykłym przeciążeniem, które bardzo często jest spowodowane ciężką pracą fizyczną lub wysiłkiem.

Warto pamiętać, że do przeciążonego kolana przyczynia się nieprawidłowa masa ciała (nadwaga i otyłość), a także zaawansowana ciąża. Inne objawy, które towarzyszą przy przeciążeniu kolana to ograniczona ruchomość w stawie, a także stan zapalny.

Jeśli dokucza ci przeciążenie kolana, możesz wypróbować ćwiczenia na kolana, które wzmocnią mięśnie i wiązadła.

Zobacz także: Ból podbrzusza występujący z innymi objawami świadczy o tym, że w organizmie dzieje się coś niepokojącego!

Pamiętaj, że powyższy artykuł nie zastąpi wizyty lekarskiej.

Bądź na bieżąco. Polub fanpage Chillizet na Facebooku!

Autor: Sylwia Bagińska

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów