Ból podbrzusza występujący z innymi objawami świadczy o tym, że w organizmie dzieje się coś niepokojącego!

Sylwia Bagińska 11.05.2018

Ból podbrzusza - zazwyczaj dokucza kobietom i jest związany z cyklem miesiączkowym, jednak przyczyn jest znacznie więcej. Koniecznie sprawdź, jakie niepokojące objawy występują razem z bólem w podbrzuszu i świadczą o tym, że w organizmie dzieje się coś niepokojącego. 

Ból podbrzusza związany jest z dolegliwościami dolnych częściach brzucha. Przyczyny wystąpienia bólu w podbrzuszu są różne i jest ich bardzo dużo, mogą być też objawem poważnej choroby lub schorzenia. Aby poznać przyczynę, konieczne jest przeprowadzenie szeregu specjalistycznych badań. Leczenie bólu podbrzusza jest uzależnione od czynnika, który go wywołuje.

Zobacz także: Ból brzucha u dzieci - jak sobie z nim radzić? Sprawdź domowe sposoby na leczenie bólu brzucha u dzieci

Ból podbrzusza - przyczyny 

Znajomość przyczyny bólu podburza jest bardzo ważna, bo decyduje o tym, jak będzie wyglądać leczenie. Najczęściej występują przyczyny bólu w podbrzuszu to:

 • Cykl miesiączkowy

Najczęściej występującą przyczyną bólu podburza jest cykl miesiączkowy i związane z nim dolegliwości. Są to: bóle menstruacyjne, które występują około 2-3 dni przed krwawieniem. Zazwyczaj trwają jeszcze przez 2 pierwsze dni miesiączki. Objawiają się silnym i kurczowym uczuciem w okolicy dolnych części brzucha.

Dodatkowo w połowie cyklu, w trakcie owulacji pojawia się ból owulacyjny. Powoduje go pękanie pęcherzyka Graffa. Kolejnym bólem w trakcie cyklu miesiączkowego jest endometrioza, czyli gruczolistość charakteryzuje się bolesnym oddawaniem stolca i dyskomfortu (bólu) w czasie stosunku seksualnego. Pojawia się przed miesiączką i w jej trakcie. Przejawia się ostrym bólem. 

Jak radzić sobie z bólami podbrzusza w trakcie cyklu miesiączkowego?

Ból w dole brzucha w trakcie cyklu miesiączkowego można zwalczać domowymi sposobami, są to:

 1. Picie dużej ilości wody.
 2. Wstrzymanie się z aktywnością fizyczną.
 3. Masaż podbrzusza.
 4. Położony kompres z gorącą wodą.

Sprawdź swój cykl miesiączkowy korzystając z naszego kalkulatora dni płodnych!

 • Choroby narządów kobiecych

Ból podburza może być objawem chorób kobiecych, są to m.in. stan zapalny miednicy oprócz bólu w dolnej części brzucha pojawiają się inne objawy - wydzielina z pochwy, gorączka, ból w trakcie oddawanie moczu i stosunku. Kolejną chorobą, u której występuje objawy bólu podbrzusza jest nowotwór trzonu macicy i jajnika, pozostałe objawy to krwawienie z pochwy i wydzielina. Torbiele jajników i zrosty także objawiają się bólem brzucha w dolnej części.

 • Poronienie

Objawami poronienia jest silny ból podbrzusza oraz objawy takie jak ból pleców i krwawienie z pochwy.

 • Zapalenie wyrostka robaczkowego 

Zapalenie wyrostka robaczkowego charakteryzuje się bólem podbrzusza, jednak może on mieć też inne lokalizacje i objawiać się np. bólem brzucha z lewej strony. Początkowo ból nie jest silny, ale wzrasta z godziny na godzinę. Dodatkowo zapaleniu wyrostka robaczkowego towarzyszą inne objawy - nudności, biegunka, gorączka.

Przy zapaleniu wyrostka robaczkowego ból nasila się, kiedy w pozycji leżącej unoszona jest noga. Potwierdzeni diagnozy wymaga przeprowadzenia specjalistycznych badań. Jeśli diagnoza po badaniach jest potwierdzona konieczna jest hospitalizacja. 

 • Problemy z układem moczowym

Ból podbrzusza wywoływany jest przez liczne zaburzenia, choroby układu moczowego. Ból w dolnych częściach brzucha występuje zazwyczaj w trakcie oddawania moczu lub nagłym parciem na moczu. Dodatkowym objawem jest częste oddawanie moczu.

Przyczyną mogą być liczne choroby, np. odmiedniczkowe zapalenie pęcherza, kamica moczowa, kolka nerkowa, zapalenie gruczołu krokowego, prostata, zapalanie pęcherza moczowego i śródmiąższowe zapalanie pęcherza moczowego

 • Problemy z układem pokarmowym 

Ból podburza mogą powodować liczne zaburzenia i choroby w układzie pokarmowym. Ból w podbrzuszu może być objawem wielu chorób, taki jak: zapalenie żołądka, zapalenie jelit, zapalenie uchyłków, zespołu nadwrażliwości jelita grubego. Przy tych chorobach ból w dolnej części brzucha nie jest jednym objawem. Pozostałe charakterystyczne objawy to: wymioty, wzdęcia, nudności, biegunki, zaparcia, nieprawidłowy stolec (występuje w nim krew lub śluz).

Ból podbrzusza - kiedy należy zgłosić się do lekarza? 

Ból brzucha, który się pojawia często przechodzi samoistnie. Jednak ten o charakterze przewlekłym lub powracającym należy konsultować z lekarzem. 

Dodatkowo występujące objawy razem z bólem brzucha, które wymagają konsultacji lekarskiej to:

 • omdlenia,
 • krwawe stolce,
 • biegunka, 
 • wymioty,
 • nudności,
 • gorączka,
 • dreszcze,
 • wzmożone pocenie się,
 • spadek masy ciała,
 • wyczuwalny guz  w obrębie dolnej części brzucha,
 • krwawienie z odbytu,
 • brzuch bardzo napięty,
 • krwawienie z pochwy, które nie jest związane z cyklem miesiączkowym,
 • ogólne złe samopoczucie.

Przy wystąpienia bólu w podbrzuszu razem z innymi niepokojącymi objawami wymagają kontroli i wizyty u lekarza. 

Ból podburza - leczenie

Leczenie bólu podbrzusza jest uzależnione od przyczyny, która decyduje o tym jak ma być przeprowadzone leczenie. Jeśli ból podbrzusza jest spowodowany cyklem miesiączkowym, w ciężkich przypadkach można podawać leki, ale możliwa jest także kuracja domowymi sposobami. Niektóre przyczyny bólu brzucha (różne choroby, zaburzenia) wymagają nawet operacji lub wdrożenia terapii hormonalnej.  

Zobacz także: Ból brzucha - może być objawem poważnej choroby zagrażającej życiu. Koniecznie sprawdź, jakie są przyczyny bólu!

Pamiętaj, że powyższy artykuł nie zastąpi wizyty lekarskiej.

Bądź na bieżąco. Polub fanpage Chillizet na Facebooku!

Autor: Sylwia Bagińska 

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów