Dokucza ci ból pięt? Sprawdź, jakie mogą być przyczyny tej dolegliwości

Ból pięt - przyczyny
Fotografia: shutterstock

Ból pięty przy chodzeniu jest zbyt uciążliwy? Może to objaw choroby! Koniecznie sprawdź, jakie są przyczyny bólu pięt i na jakie schorzenia mogą wskazywać!

Ból pięty - narzeka na niego wiele osób. To dolegliwość, która może wystąpić u każdego, niezależnie od wieku. W niektórych przypadkach konieczne jest specjalistyczne leczenie. Jednak na ból pięt jest wiele domowych sposobów, które zmniejszają dyskomfort i są skuteczne.

Zobacz także: Ból pleców spotyka coraz większą ilość osób. Co go powoduje?

Ból pięty – przyczyny

 • Ostroga piętowa

Ból pięt przy chodzeniu może wskazywać na ostrogę piętową. Choroba ta może rozwinąć się bez określonej, konkretnej przyczyny.

 Jednak bardzo często na jej pojawienie się wpływa wcześniejszy uraz lub stłuczenie w trakcie wysiłku fizycznego.  W niektórych przypadkach powodem rozwoju ostrogi piętowej jest niewłaściwy sposób chodzenia. Odpowiednie stawianie stopy jest bardzo ważne – zbyt mocne wyginanie stopy powoduje nieprawidłowy nacisk i nadwyrężanie wiązadeł kości piętowej oraz ściągnięć.

W początkowej fazie ostroga piętowa dokucza dolegliwościami bólowymi tylko w trakcie chodzenia. Później dyskomfort i ból pojawiają się znacznie częściej – nawet w pozycji leżącej i siedzącej.

Na ostrogę piętową szczególnie narażone są osoby, które dużo biegają, a także tenisiści oraz siatkarze.

 • Ostroga Haglunda

To schorzenie ściśle związane jest z nieprawidłowym kształtem kości piętowej w miejscu przyczepu ścięgna Achillesa. Występuje najczęściej u dzieci.

Przyczyną pojawiania się tej choroby jest jałowa martwica guza piętowego, ale na rozwój  ostrogi Heglunda ma wpływa także noszenie nieodpowiedniego i niewygodnego obuwia oraz regularne przeciążanie stopy w trakcie aktywności fizycznej.

Objawy tej dolegliwości to ból pięty przy chodzeniu i ucisku. Bardzo często ma charakter pulsujący. W niektórych przypadkach widoczny jest obrzęk stopy, pęcherze oraz zgrubienie skóry.

W niektórych przypadkach ból piety jest bardzo silny i uniemożliwia postawienie stopy na podłodze. Może utrudniać także wykonywanie prostych czynności jak założenie butów.

Nieleczona ostroga Heglunda może doprowadzić do zapalenia ścięgna Achillesa lub kaletki.

Objawy dny moczanowej to między innymi dolegliwości stawu  palucha, ból oraz obrzęk stawów, który promieniuje na całą stopę. Ból wtedy jest odczuwalny także w pięcie.

 • Neuropatia obwodowa

Na rozwój tej choroby wpływ ma niedobór witamin, alkoholizm oraz cukrzyca. U niektórych może objawiać się bólem pięt.

 • Przewlekła niewydolność żylna

Oprócz bólu pięt powoduje ich obrzęk. Charakterystyczne dla tej dolegliwości jest także uczucie ciężkich stóp.

 • Nadwaga i otyłość

Nieprawidłowa masa ciała (zbyt duża) może powodować dolegliwości bólowe pięt.

Ból pięty – jak wygląda leczenie?

Do lekarza należy zgłosić się wtedy, kiedy ból pięt wyraźnie się nasila i jest długotrwały. Konieczne będzie wykonanie specjalistycznych badań, na podstawie których lekarz specjalista postawi diagnozę.

Leczenie dolegliwości bólowych pięt jest uzależnione od czynnika, który je wywołuje. Kiedy ustalona zostanie przyczyna bólu, wtedy zostanie też dobrana odpowiednia forma leczenia.

Pacjentom z bólem pięt najczęściej zaleca się masaże, fizykoterapię, ćwiczenia, terapie manualną, a także kinesiotaping.

Ból pięty – domowe sposoby na walkę z dolegliwościami

Jest wiele sposobów, które pozwolą zmniejszyć dyskomfort oraz złagodzą ból pięt. Korzystać z nichmożna tylko wtedy, kiedy po wizycie u lekarza specjalisty mamy pewność, że dolegliwości bólowe nie są wywołane przez chorobowe zmiany anatomiczne. Domowe sposoby na złagodzenie bólu pięt w wielu przypadkach jest skuteczne.

Domowe metody na ból pięt to między innymi:

 • Masaż pięty – możesz do tego użyć kostki lodu, owiń ją w ścierką i zacznij masować bolące miejsca przez 3 minuty. Wykonuj okrężne ruchy.
 • Wkładki – zacznij stosować wkładki, które wcześniej są dobierane do indywidualnych potrzeb pacjenta.
 • Ogranicz aktywność fizyczną (szczególnie zrezygnuj z ćwiczeń, które przeciążają stopy). Zaleca się wykonywanie ćwiczeń rozciągających oraz uelastyczniających ścięgno Achillesa.
 • Zacznij stosować wkładki ortopedyczne.

Przy pojawieniu się bólu pięty można także sięgnąć po tabletki przeciwbólowe i przeciwzapalne, które można nabyć bez recepty w każdej aptece.

Ból pięty  - jak mu zapobiegać?

Wdrożenie działań profilaktycznych zmniejszy ryzyko wystąpienia bólu pięty. Przede wszystkim trzeba pamiętać o tym, żeby nie przeciążać stóp – to ma ogromny wpływ na pojawienie się dolegliwości bólowych.

 1. Jak zadbać o to, aby stopy nie były obciążone?
 2. Utrzymuj odpowiednią masę ciała – nadwaga i otyłość przeciążają stopy.
 3. Nos zawsze wygodne i odpowiednie obuwie.
 4. Staraj się kontrolować ustawienie swoich stóp podczas chodzenia,
 5. Stosuj miękkie zapiętki przy pojawieniu się pierwszych dolegliwości bólowych.

Zobacz także: Ból w kolanie - może być objawem wielu chorób. Koniecznie sprawdź jakich!

Pamiętaj, że powyższy artykuł nie zastąpi wizyty lekarskiej.

Bądź na bieżąco. Polub fanpage Chillizet na Facebooku!

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów