Ból brzucha - może być objawem poważnej choroby zagrażającej życiu. Koniecznie sprawdź, jakie są przyczyny bólu!

Sylwia Bagińska 11.05.2018
Silny ból brzucha
Fotografia: shutterstock

Ból brzucha może mieć charakter ostry i przewlekły, może być pulsujący, może także występować po zjedzeniu ciężkostrawnej potrawy. Bóle brzucha mają różną lokalizacje - z lewej strony lub prawej, w okolicy pępka lub w dolnych partiach brzucha. Długotrwały i silny ból brzucha wymaga konsultacji lekarskiej.

Bóle brzucha mają wiele przyczyn, diagnozę można postawić dopiero po przeprowadzeniu szeregu specjalistycznych badań. Ból brzucha może wystąpić po zjedzeniu ciężkostrawnej potrawy, ale może być także sygnałem, że w organizmie dzieje się coś niepokojącego. Może być też objawem poważnych chorób. Długotrwałych i silnych dolegliwości bólowych nie można lekceważyć - należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza specjalisty.

Ból brzucha - jakie mogą być przyczyny?

Przyczyną wystąpienia bólu brzucha może być:

Ból brzucha może być tej objawem poważnych chorób, są to m.in. :

Bóle brzucha towarzyszą także atakowi kolki żółciowej, refluksowi i przepuklinie.

Zobacz także: Kolonoskopia - jak się przygotować?

Ból brzucha w ciąży

Bóle brzucha w ciąży martwią każdą kobietę ciężarną. Jednak ból brzucha w ciąży nie zawsze wskazuje na to, że w organizmie dzieje się coś niepokojącego. Może on oznaczać rozciąganie macicy, poruszanie się dziecka. Może być tez spowodowany przez skurcze ciążowe.

W niektórych przypadkach ból brzucha w ciąży może oznaczać zapalenie przydatków i poronienie. Występujący ból brzucha w ciąży należy konsultować z lekarzem pierwszego kontaktu lub z ginekologiem. 

Ból brzucha po lewej stronie

W diagnostyce bólu brzucha, który występuje po lewej stronie bardzo ważne są informacje na temat charakteru bólu. Czy jest on przewlekły, czy ostry, pulsujący, kiedy się nasila, czy występują skurcze. Jeśli razem z bólem brzucha pojawiają się inne objawy np. gorączka, dreszcze, biegunka, zaparcia to konieczna jest wizyta u lekarza.

Ból brzucha po lewej stronie może oznaczać zapalenie trzustki, powiększoną śledzionę, wrzody żołądka i dwunastnicy, tętniaka aorty brzusznej, zapalenie uchyłków jelita grubego, przepuklinę pachwinową. 

Ból brzucha z prawej strony

Długotrwałego bólu zlokalizowanego z prawej strony brzucha nie należy lekceważyć, bo może być objawem tętniaka aorty brzusznej, nowotworu trzustki, zapalenia przydatków macicy, zapalenia wątroby, zapalenia otrzewnej i zapalenia wyrostka robaczkowego. Jeśli ból utrzymuj się bardzo długo i trwa kilka dni, nie bagatelizuj tego i umów się na wizytę do lekarza.

Ból w dole brzucha

Ból podbrzusza może być związany z bólami menstruacyjnymi. Wymaga on wizyty lekarskiej w momencie, kiedy dochodzą dodatkowe objawy. Żeby zmniejszyć bóle menstruacyjne zaleca się picie dużej ilości wody, masaż, położenie kompresu na brzuch, a także wstrzymanie się z aktywnością fizyczną.

Ból w dolnej części brzucha może wskazywać także na inne problemy układu moczowego i płciowego m.in. torbiele jajników, nowotwór jajnika lub trzonu macicy. Ból podburza może także być objawem kamieni nerkowych, ostrego zapalenia pęcherzyka żółciowego, infekcji dróg moczowych, zespołu jelita drażliwego i dolegliwości związanych z żołądkiem.

Ból brzucha w okolicy pępka

Ból w okolicy pępka może wskazywać na bóle owulacyjne, nerwoból, na początek zapalenia wyrostka robaczkowego, tętniaka aorty brzusznej, nieżyt jelit. Ból brzucha w okolicy pępka może powodować także noszenie zbyt ciasnych ubrań.

Do lekarza należy się zgłosić przy długotrwałym bólu i także wtedy, kiedy dochodzą inne objawy m.in. gorączka, wymioty, brak apetytu, nudności, opuchlizna.

Ból brzucha - domowe sposoby leczenia

Jeśli ból brzucha ma charakter ostry lub przewlekły konieczna jest wizyta u lekarza, bo może być to objaw groźnej choroby. Jeśli ból brzucha spowodowany jest niestrawnością lub zjedzeniem ciężkostrawnej potrawy, to możesz się kurować w domowym zaciszu.

Na ból brzucha pomoże:

  1. Masaż brzucha.
  2. Napary ziołowe (do picia po posiłku zaleca się wywar z nagietka, dziurawca, rumianku, a także mięta).
  3. Majeranek i kminek (dodawanie tych przypraw do potraw zapobiega niestrawności i bólom brzucha).
  4. Picie większej ilości wody.
  5. Aktywność fizyczna (zaleca się spacer lub gimnastykę - poprawi to pracę jelit).
  6. Produkty bogate w błonnik.

Ból brzucha - jakie badania zleca lekarz?

Na wizycie lekarskiej lekarz na początku przeprowadza wywiad z pacjentem i badanie fizykalne. Aby poznać przyczynę bólu brzucha lekarz zleca następujące badania:

Ból brzucha u dzieci

Ból brzucha u dzieci to niewątpliwie jeden z najczęstszych powodów wizyt u lekarza. Podobnie jak u osób dorosłych, przyczyn bólu brzucha jest dużo. Najczęściej można je leczyć domowymi sposobami. Interwencji chirurgicznej wymagają tylko te bóle brzucha, które są spowodowane wgłobieniem lub zapaleniem wyrostka robaczkowego. Inne przyczyny wywołujące ból brzucha to także: kolka niemowlęca, kolka nerkowa, zatrucie pokarmowe, alergia pokarmowa, angina, infekcje górnych dróg oddechowych, zaparcia i choroba wrzodowa.

Zobacz także: Nerwica żołądka może wykończyć. Jak ją rozpoznać i leczyć?

Bądź na bieżąco. Polub fanpage Chillizet na Facebooku!

Często jest tak, że mimo usilnych prób nie potrafimy schudnąć. Okazuje się, że problem może leżeć w sposobie naszego odżywiania i nie musi to być wcale niezdrowe jedzenie. Te produkty skutecznie utrudnią ci odchudzanie!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem!

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów