Ból brzucha u dzieci - jak sobie z nim radzić? Sprawdź domowe sposoby na leczenie bólu brzucha u dzieci

Sylwia Bagińska 11.05.2018
Ból brzucha u dzieci, wizyta lekarska
Fotografia: shutterstock

Ból brzucha u dzieci - to jeden z najczęstszych powodów wizyt u lekarza. Przyczyn bólu brzucha u dzieci jest wiele, czynnikiem może być alergia pokarmowa, zatrucie pokarmowe i wiele innych. Koniecznie sprawdź jak leczyć ból brzucha u dzieci domowymi sposobami!

Ból brzucha u dzieci jest jedną z najczęściej występujących dolegliwości. Ból brzucha u dzieci ma wiele przyczyn i większość z nich można leczyć w domowym zaciszu. Interwencji chirurgicznej wymagają tylko bóle brzucha, które są spowodowane zapaleniem wyrostka robaczkowego i wgłobieniem. 

Zobacz także: Ból brzucha - może być objawem poważnej choroby zagrażającej życiu. Koniecznie sprawdź, jakie są przyczyny bólu!

Ból brzucha u dzieci - przyczyny

Przyczyny bólu brzucha u dzieci to m.in.:

 • zatrucie pokarmowe,
 • alergia pokarmowa,
 • zakażenie pasożytnicze,
 • refluks,
 • kolka niemowlęca,
 • kolka nerkowa,
 • choroba wrzodowa,
 • angina,
 • infekcje górnych dróg oddechowych,
 • zaparcia,
 • infekcje dróg moczowych.

Leczenie powyższych przyczyn bólu brzucha nie wymagają operacji. Jednak niektóre przyczyny bólu brzucha wymagają leczenia chirurgicznego, są to m.in. zapalenie wyrostka robaczkowego i wgłobienie. 

Ból brzucha u dzieci, a zapalenie wyrostka robaczkowego

Zapalenie wyrostka robaczkowego charakteryzuje się bólem w podbrzuszu, jednak może on wystąpić też w innych partiach brzucha. Ból wzrasta, początkowo nie jest on mocno silny, dopiero z godziny na godzinę jest większy. Inne objawy towarzyszące zapaleniu wyrostka robaczkowego to gorączka, nudności oraz biegunka.

Przy zapaleniu wyrostka robaczkowego ból nasila się w momencie, kiedy w pozycji lezącej podniesiemy kończyny dolne. Jeśli jest przypuszczenie wystąpienia zapalenia wyrostka robaczkowego konieczny jest szereg badań, który potwierdzi diagnozę, a następnie hospitalizacja. U dzieci zapalenie wyrostka jest często mylone z infekcją wirusową przewodu pokarmowego.

Ból brzucha u dzieci, a wgłobienie

Wgłobienie oprócz ostrego bólu brzucha u dzieci objawia się wymiotami, zatrzymaniem stolców oraz gazów, a także pojawieniem się krwi w stolcu. Ostre bóle brzucha u dzieci w przebiegu wgłobienia trwają od kilku do kilkunastu sekund. Występują co kilkanaście minut. Podobnie jak w przypadku zapalenia wyrostka robaczkowego konieczna jest hospitalizacja. 

Ból brzucha u dziecka, a zapalenie ucha

Przed wystąpieniem zapalenia ucha u dziecka wcześniej poprzedza je ból brzucha i wymioty. Zapalenie ucha u dziecka leczone jest antybiotykiem, który niszy florę bakteryjną. Aby zapobiec problemom z układem pokarmowym, w tym bólu brzucha u dziecka, koniecznie razem z antybiotykiem podawaj dziecku probiotyk.

Ból brzucha u dzieci - diagnostyka i badania

Diagnostyka zaczyna się od zebrania szeregu informacji przez lekarza na temat dziecka i jego bólu brzuchu. Dlatego, gdy Twoje dziecko cierpi z powodu bólu brzucha dokładnie je obserwuj, aby móc odpowiedzieć na pytania zadane przez lekarza. Zapamiętaj, kiedy pojawiły się objawy i co je nasila lub łagodzi i czy ból brzucha wystąpił po zjedzeniu posiłku.

Postaraj się ustalić, czy ból brzucha ma swój rytm, np. występuje o stałych porach. Jeśli Twoje dziecko opróżni się, sprawdź, czy przypadkiem nie jest to biegunka i czy nie zauważasz obecność krwi w stolcu. Dowiedz się, czy w rodzinie wystąpiły choroby układu pokarmowego. Dodatkowo lekarz zapyta o rozwój dziecka i jego stan zdrowia, wcześniejsze choroby i przyjmowane leki. 

Zobacz także: Domowe sposoby na anginę - pomoże płukanie gardła. Co jeszcze?

Badania, które wykonuje się przy niepokojącym lub przewlekłym bólu brzucha u dzieci:

 • morfologia krwi (razem z rozmazem),
 • badanie ogólne moczu i posiew,
 • badanie kału na obecność pasożytów,
 • badanie kału na obecność krwi utajnionej,
 • podstawowe badania biochemiczne krwi.

Ból brzucha u dzieci - domowe sposoby leczenia

 1. Termofor - przyłóż dziecku na brzuszek.
 2. Imbir - do gorącej wody dodaj odrobinę przetartego imbiru i zaparz w nim herbatę.
 3. Herbata z mięta.
 4. Ogranicz podawanie produktów dużą zawartością tłuszczów.
 5. Daj dziecku do zjedzenia kleik ryżowy lub mus z owoców (banan, jabłko).
 6. Jogurt.
 7. Wykonaj masaż brzucha.
 8. Podaj suszone owoce do zjedzenia.
 9. Przejdź się z dzieckiem na spacer.

Ból brzucha u dzieci - kiedy zgłosić się do lekarza?

Z bólem brzucha u dziecka należy zgłosić się do lekarza, kiedy ból jest bardzo silny (czasami dziecko nie daje dotknąć brzucha) i leczenie w domowym zaciszu nie przynosi pożądanych efektów. Wizyta u lekarza jest także konieczna w momencie, kiedy oprócz bólu brzucha pojawiają się inne objawy, np. gorączka, biegunka, wymioty, ból w trakcie oddawania moczu i kału, a także wtedy, kiedy ból utrzymuje się dłużej niż 6 godzin.

Niepokojącym symptomem jest także wybudzanie się ze snu dziecka z powodu bólu brzucha. Często powracający ból brzucha u dzieci także wymaga konsultacji lekarskiej. Inne objawy, które występują razem z bólem brzucha u dzieci i wymagają wizyty u lekarza to pojawienie się krwi i śluzu w stolcu, spadek masy ciała u dziecka i zahamowanie wzrostu masy ciała oraz ból brzucha, który promieniuje do kończyn. 

Zobacz także: Ból brzucha po lewej stronie to objaw wielu poważnych chorób. Koniecznie sprawdź jakich!

Pamiętaj, że powyższy artykuł nie zastąpi wizyty lekarskiej. 

Bądź na bieżąco. Polub fanpage Chillizet na Facebooku!

Autor: Sylwia Bagińska 

Oceń artykuł
TEMATY:

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów