Astygmatyzm - może pojawić się w każdym wieku! Sprawdź, jak wyglądają objawy

Młoda kobieta trzyma w jednej ręce soczewki, a w drugiej okulary.
Fotografia: ---

Astygmatyzm - może wystąpić w każdym wieku z różnym nasileniem. Na astygmatyzm najbardziej narażone są osoby, które pracują w nieprawidłowo oświetlonym pomieszczeniu, a także Ci, którzy spędzają dużo godzin przed komputerem. Astygmatyzm - objawy to m.in. zaburzenie ostrości widzenia, ciężkość powiek.

Astygmatyzm to jedna z najczęściej występujących wad wzroku. Astygmatyzm inaczej też niezborność, skorygować można przez noszenie okularów, soczewek lub przez operacje i zabiegi laserowe. Ta choroba oczu bardzo często objawia się bólem głowy. Objawy związane z astygmatyzmem mogą zmieniać się i nasilać z wiekiem. Wpływ na pojawienie się tej choroby ma wiele czynników. 

Zobacz także: Zapalenie spojówek - jak wygląda leczenie?

Astygmatyzm - co to jest?

Astygmatyzm nie jest chorobą tylko wadą wzroku, która charakteryzuje się zamazanym lub nieregularnym widzeniem niezależnie od odległości. Na astygmatyzm wpływa nieregularny kształt soczewki lub rogówki oka. Osoby, które cierpią na astygmatyzm mogą mieć również inne wady wzroku, np. krótkowzroczność lub nadwzroczność.

Astygmatyzm może pojawić się w każdym wieku i z różnym nasileniem. Wada wzroku jaką jest astygmatyzm wymaga leczenia, gdyż wpływa ona na jakość życia i uniemożliwia wykonanie najprostszych czynności, np. czytanie z bliska.

Astygmatyzm: rodzaje

Rodzaje astygmatyzmu (podział ze względu na położenie przekrojów głównych):

 1. Astygmatyzm prosty.
 2. Astygmatyzm odwrotny.
 3. Astygmatyzm skośny.

Rodzaj astygmatyzmu (podział ze względu na położenie ognisk w przekrojach głównych):

 1. Astygmatyzm krótkowzroczny zwykły.
 2. Astygmatyzm krótkowzroczny złożony.
 3. Astygmatyzm nadwzroczny zwykły.
 4. Astygmatyzm nadwzroczny złożony.
 5. Astygmatyzm mieszany.

Astygmatyzm - objawy

Objawy astygmatyzmu to m.in.:

 • zamazane widzenie (z oddali i bliska),
 • zaburzenia ostrości widzenia,
 • postrzeganie linii prostych jako krzywych,
 • ból głowy,
 • ból oczu,
 • zaczerwienienie oczu,
 • pieczenie w okolicy oka,
 • ciężkość powiek,
 • częste mrużenie oczu,
 • łzawienie oczu,
 • zmęczenie w trakcie wysiłku wzrokowego.

Astygmatyzm - diagnostyka

Potwierdzić astygmatyzm może lekarz okulista po przeprowadzeniu pełnego badania refrakcji oka a także po keratometrii. Astygmatyzmu nie można stwierdzić tylko po komputerowym badaniu oka. Dodatkowo warto pamiętać, że przy astygmatyzmie pacjentowi może towarzyszyć także krótkowzroczność i dalekowzroczność, które także należy skorygować.

Astygmatyzm - leczenie

Astygmatyzm należy korygować. Aktualnie do metod korygowania astygmatyzmu zaliczają się:

 • okulary,
 • soczewki,
 • zabiegi chirurgiczne i laserowe.

Na wizyty kontrolne do lekarza okulisty osoba cierpiąca na astygmatyzm powinna zgłaszać się raz w roku.

Astygmatyzm - czynniki wpływające na rozwój

Czynniki, które wpływają na rozwój astygmatyzmu to m.in. geny, które z natury są dziedziczone. Kolejnym czynnikiem, który wpływa na astygmatyzm jest środowisko np. nieodpowiednie oświetlenie w trakcie pracy lub nawet jego brak. Noszenie sztywnych soczewek kontaktowych wpływa na rozwój astygmatyzmu prostego. W grupie ryzyka są także osoby, które w dzieciństwie borykały się z problemem sztywności oka.

Astygmatyzm, a leczenie chirurgiczne i laserowe

Jedna z metod, która umożliwia skorygowanie astygmatyzmu są zabiegi chirurgiczne lub laserowe. Te metody stosuje się u pacjentów, u których niezborność wynosi powyżej 5,0 dioptrii.

Zabiegi laserowe wykorzystują lasery (Lasek, Lasik. EBK, EPI-LASIK), które korygują metodą do 5D. O wyborze konkretnej metody decyduje topografia rogówki oraz jej grubość. Korekcja astygmatyzmu wykonywana za pomocą lasera polega na nadaniu prawidłowego kształtu rogówce, a także jej wymodelowaniu. Jednak nie wszyscy mogą zdecydować się na tego typu korekcje astygmatyzmu. Przeciwwskazania to m.in. palenie papierosów, ciąża, cukrzyca oraz jaskra i zaćma. Kosz zabiegu z z wykorzystaniem np. laserem typu Lasik wynosi około 1800 do 3500 złotych.

Popularna operacja okulistyczna w celu skorygowania wady jaką jest astygmatyzm to keratotomia promienista. W trakcie operacji wykonywane są krótkie cięcia na powierzchni rogówki. Nacięcia spłaszczają część rogówki, która jest odpowiedzialna za odbijanie promieni świetlnych. Wykonana może być u osób, które ukończyły 18 lat.

Astygmatyzm, a korygowanie wady przed soczewki i okulary

W przypadku, gdy mamy astygmatyzm fizjologiczny (charakteryzuje się występowaniem do 0,5 dioptrii) nie stosuje się żadnych metod, które mają na celu skorygowanie wady. Jeżeli stopień wady wynosi do 1,0 dioptrii zaleca się noszenie okularów tylko w sytuacjach, kiedy dochodzi do konieczności silnego wytężenia wzroku, np. prowadzenie samochodu, czytanie książek.

Nosić codziennie okulary i soczewki powinny osoby, u których astygmatyzm przekracza 1,0 dioptrii.

Zobacz także: Jęczmień na oku - sprawdź 5 domowych sposobów na radzenie sobie z jęczmieniem!

Bądź na bieżąco. Polub fanpage Chillizet na Facebooku!

Rozwiąż quiz

10 prostych pytań z medycyny. Tylko 1 na 20 osób zdobywa komplet punktów

Zęby dorosłego człowieka
Fotografia: Shutterstock

1. Ile zębów ma dorosły człowiek?

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem!

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów