Zespół policestyczny jajników - czy utrudnia zajście w ciążę?

Sylwia Bagińska 17.07.2018
Zespół policestyczny jajników - czy utrudnia zajście w ciążę?
Fotografia: Zespół policestycznych jajników

Zespół policestycznych jajników (PCOS) to choroba, która spotyka coraz więcej kobiet. Koniecznie sprawdź, jakie są objawy i jak wygląda leczenie tej choroby.

Zespół policystycznych jajników (PCOS) nazywany jest także zespołem: wielotorbielowatych jajników, Steina-Leventhala oraz drobnotorbielowatych jajników. Przyczyną tej choroby są zaburzenia hormonalne, które niekorzystnie wpływają na funkcjonowanie jajników. W wyniku zaburzeń, w jajnikach powstają liczne pęcherzyki, w których dojrzewa komórka jajowa, ale w wielu przypadkach nie wydostaje się do jajowodu. Pęcherzyki umierają i zmieniają się w małe torbiele.

Zobacz także: Menopauza - jakie są objawy? Koniecznie sprawdź jak ją rozpoznać!

Zespół policystycznych jajników – objawy

Objawy zespołu policystycznych uzależnione są od wieku chorej kobiety. Jednym z objawów tej choroby jest problem z zajściem w ciąże. Problem niepłodności ściśle związany jest z zaburzeniami cyklu miesiączkowego, które spowodowane są przez nieprawidłowości hormonalne.

Bardzo często kobiety z PCOS mają obfite krwawienia lub bardzo skąpe miesiączki. Dlatego bardzo ważne, aby w tej chorobie regularnie wykonywać morfologie krwi, żeby nie dopuścić do pojawienia się anemii.

Jeśli dojdzie do zapłodnienia, zespół policystycznych jajników zwiększa ryzyko poronienia, a także przedwczesnego porodu, cukrzycy ciążowej oraz nadciśnienia.

Kolejny objaw PCOS to hiperandrogenizm. Jest to zaburzenie hormonalne, które powoduje nadmierne owłosienie, łysienie (typowe dla mężczyzn) i zmiany trądzikowe.

Zespół policystycznych jajników wpływa także na sferę psychiczną kobiet. Dodatkowo jednym z objawów tej choroby jest zwiększona masa ciała.

Na tę chorobę coraz częściej chorują także młode dziewczyny. Wtedy zespół policystycznych jajników bardzo często mylony jest z okresem dojrzewania. Na te dolegliwość może wskazywać przedwczesne pojawienie się owłosienia łonowego.

Jakie objawy wskazują na PCOS?

 • Nieuzasadnione tycie (szczególnie w talii),
 • Nadciśnienie,
 • Podwyższony poziom glukozy we krwi,
 • Obfite lub skąpe miesiączki,
 • Trądzik (także na klatce piersiowej i plechach),
 • Problemy z zajściem w ciąże,
 • Nieprawidłowości w badaniu USG (mikrotorbiele w Janikach.)

Zespół policystycznych jajników – diagnostyka

Lekarz ginekolog aby potwierdzić lub wykluczyć zespół policystyczny jajników musi wykonać badanie USG dróg rodnych oraz badanie hormonalne krwi.

Zespół policystycznych jajników – leczenie

Leczenie tej choroby polega na wyeliminowaniu przyczyny, która ja wywołują, czyli zaburzeń hormonalnych. W zespole policystycznych jajników stosowane są leki antyandrogenowe oraz dwuskładnikowe tabletki antykoncepcyjne.

Leczenie jest długie, ale skuteczne – zmniejsza się objętość jajników, powracają regularne cykle miesiączkowe. Wiele kobiet nadal ma szansę na zajście w ciążę.

Warto jednak pamiętać o tym, że PCOS to choroba, która nie jest do końca wyleczalna. Kuracja powinna być dopasowana indywidualnie do kobiety. Bardzo ważnym czynnikiem w terapii farmakologicznej jest informacja, czy kobieta planuje w przyszłości ciążę.  Od tej wiedzy zależy wybór metody leczenia.

Metody leczenie zespołu policystycznych jajników:

 • Kauteryzacja jajników,
 • Stymulacja jajeczkowania,
 • Doustna antykoncepcja estrogenowo-gestgagenowa,
 • Kinowa resekcja jajników.

Sprawdź swój cykl miesiączkowy korzystając z naszego kalkulatora dni płodnych!

Zespół policystycznych jajników – dieta

Przy PCOS bardzo ważna jest odpowiednia dieta. Zaleca się stosowanie diety niskowęglowodanowej, która bazuje na indeksach glikemicznych produktów. Regularne spożywanie niewielkich posiłków, które zawierają tylko produkty o niskim indeksie glikemicznym zapobiega szkodliwe i niekontrolowane dla zdrowia wyrzuty insuliny.

Bardzo ważna jest też aktywność fizyczna, która pozwoli zrzucić zbędne kilogramy. Dodatkowo redukcja masy u osób z nadwagą lub otyłych pozwoli uregulować owulację i miesiączkę i zmniejszyć trądzik.

Zespół policestycznych jajników – zagrożenie

Kobiety z tą chorobą, a także otyłe powinny być pod stałą opieką ginekologa i endokrynologa nawet wtedy, kiedy nie starają się o dziecko. PCOS  u kobiet zwiększa ryzyko rozwoju chorób serca, a także wystąpienia nadciśnienia tętniczego, udaru mózgu oraz cukrzycy.

Ponadto nieleczony zespół policestycznych jajników może doprowadzić do wielu groźnych powikłań. Są to między innymi: rak trzonu macicy, miażdżyca oraz zawał serca.

Zobacz także: Spirala antykoncepcyjna, czy wiesz jakie są przeciwwskazania do założenia wkładki?

Pamiętaj, że powyższy artykuł nie zastąpi wizyty lekarskiej.

Bądź na bieżąco. Polub fanpage Chillizet na Facebooku!

Autor: Sylwia Bagińska 

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów