Zespół jelita drażliwego - jakie są objawy tej choroby?

Sylwia Bagińska 12.07.2018
Zespół jelita wrażliwego - objawy
Fotografia: shutterstock

Zespół jelita drażliwego - objawy to między innymi ból brzucha, biegunka lub zaparcia. Choroba ta wymaga odpowiedniego leczenia pod nadzorem lekarza. Koniecznie sprawdź, jak wygląda dieta przy tej dolegliwości.

Zespół jelita wrażliwego to choroba, która charakteryzuje się uczuciem ucisku na brzuch, wzdęciami, a także biegunkami. Jest to jedna z najczęstszych chorób układu pokarmowego i występuje częściej u kobiet niż u mężczyzn.

Zobacz także: Domowe sposoby na wzdęcia - sprawdź jak poradzić sobie z tą dolegliwością

Zespół jelita drażliwego – objawy

Przebieg choroby w zespole jelita grubego ma charakter przewlekły i nawracający. Dlatego też objawy tego schorzenia pojawiają się o różnym nasileniu.

Objawy zespołu jelita drażliwego to między innymi:

 • Ból brzucha – ma charakter ostry i skurczowy. Zlokalizowany jest zazwyczaj w podbrzuszu lub w okolicach lewego dołu biodrowego.
 • Biegunka – zazwyczaj pojawia się po spożyciu posiłku, w godzinach porannych, a także przy silnym stresie. W zespole jelita drażliwego stolce są wodniste lub półpłynne i bardzo rzadko zmieniają swoją objętość.
 • Zapracia – pojawiają się u pacjentów, u których nie występuje biegunka. Wypróżnień jest mało, a sam proces oddania stolca wiąże się z wysiłkiem.
 • Uczucie niepełnego wypróżnienia – ten dyskomfort bardzo często pojawia się po oddaniu stolca.
 • Wzdęcia – pojawiają się po spożyciu posiłku, a także w porze wieczorowej. Zazwyczaj ustępują w nocy. Częściej występują razem z zaparciami niż z biegunką.

Inne objawy zespołu jelita drażliwego to także:

Zespół jelita drażliwego – dieta

Przy zespole jelita drażliwego bardzo ważne jest to, co jemy. Przy tej chorobie zaleca się spożywać pokarmy, które spowalniają perystaltykę jelit.  Zaliczamy do nich między innymi: jasne pieczywo, kisiele (koniecznie muszą być przygotowane na bazie mąki ziemniaczanej), produkty z zawartością żelatyny.

Polecane są także napoje garbnikowe, czyli gorzka herbata, napar z suszonych jagód, gorzkie kakao (przyrządzone w wodą, a nie mlekiem), a także czerwone wino wytrawne. Przy zespole jelita drażliwego należy także spożywać drobne makarony i kasze, płatki owsiane. Z warzyw i owoców należy wybierać, że z błonnikiem rozpuszczalnym, a także z zawartością pektyn – wybieraj więc cukinię, tarte jabłko, banan, seler, dynię, a także marchewkę i owoce.

Bardzo ważny jest też wybór mięsa – powinno być ono chude. Szczególnie polecana jest cielęcina, królik oraz wołowina i drób. Z ryb, śmiało można sięgać po lina, morszczuka, sandacza, dorsza oraz szczupaka.

Zespół jelita drażliwego – czego jeść nie można?

Niewskazane jest spożywanie kawy, alkoholi, gazowanych napojów, a także kwaśnych owoców i warzyw oraz tych, które powodują wzdęcia, są to: kapusta, groch, fasola, cebula, śliwki.

Unikać należy także tłustych mięs oraz produktów, które zawierają cukier i dużą ilość błonnika nierozpuszczalnego.

Zespół jelita drażliwego – przyczyny

Przyczyny wystąpienia zespołu jelita drażliwego nie są do końca znane. Jednak istnieją czynniki, które mają ogromny wpływ na pojawienie się tej choroby. Są to między innymi:

 • Nadwrażliwość trzewna,
 • Zaburzenia motoryki jelit,
 • Przebyte w przeszłości biegunki, które były spowodowane infekcjami,
 • Zaburzenia na osi mózgowo-jelitowe.

Zespół jelita wrażliwego – diagnostyka i leczenie

Każdy człowiek powinien obserwować swój organizm. Często pojawiające się bóle brzucha oraz nieregularne wypróżnianie mogą wskazywać nie tylko na zespół jelita wrażliwego, ale także na inne poważne choroby. Jeżeli niepokojące objawy utrzymują się długo lub mają nawracający charakter koniecznie należy zgłosić się do lekarza specjalisty.

Na wizycie lekarskiej lekarz zapyta, czy bóle brzucha ustępują, czy odwrotnie - nasilają się po wypróżnieniu. Lekarzowi potrzebna będzie informacja dotycząca konsystencji kału, a także sprecyzowanie, czy ból brzucha występuje razem z zaparciami czy biegunką.

Badania, które może zlecić lekarz w celu wykluczenia lub potwierdzenia diagnozy:

 1. Morfologia krwi,
 2. Odczyn Biernackiego (OB),
 3. Badanie ogólne moczu,
 4. Badanie bakteriologiczne i pasożytnicze stolca,
 5. Kolonoskopia (zazwyczaj u osób, które ukończyły 50 rok życia).

Leczenie zespołu jelita drażliwego

Leczenie zespołu jelita drażliwego zawsze odbywa się po ustaleniach lekarza oraz jego nadzorem. Leczenie w większości przypadków jest długotrwałe. Przebieg zależy od tego, czy przyczyna wystąpienia tej choroby jest wtórna czy pierwotna.

Jeśli przyczyna jest wtórna – koniecznie jest wprowadzenie leczenia przyczynowego, które ma na celu zlikwidowanie pierwotnego stanu chorobowego.

Przy pierwotnej przyczynie – zazwyczaj leczenie jest bardzo długie. Wymaga systematyczności. Lekarz dobierając leczenie, głównie skupia się na przywróceniu współdziałania ośrodkowego układu nerwowego z autonomicznym. Oprócz leczenia farmakologicznego, bardzo ważny jest regularny tryb życia, odpowiednia dieta oraz redukcja stresu.

Zobacz także: Leczenie rozwolnienia w domu - sprawdź domowe sposoby na biegunkę

Pamiętaj, że powyższy artykuł nie zastąpi wizyty lekarskiej.

 Bądź na bieżąco. Polub fanpage Chillizet na Facebooku!

Autor: Sylwia Bagińska 

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów