Czym przejawia się Zespół Sjögrena i jak go rozpoznać?

Hanna Skowron 07.03.2019 AKTUALIZACJA: 07.03.2019
Czym przejawia się Zespół Sjögrena i jak go rozpoznać?
Fotografia: Shutterstock

Zespół Sjögrena to choroba autoimmunologiczna prowadząca do upośledzenia m.in. gruczołów łzowych i ślinianek. Jakie są jej przyczyny i jak się ją leczy?

Zespół Sjögrena nazywany inaczej zespołem suchości powoduje m. in. wysuszone spojówki oraz suchość błony śluzowej. Dotyka on głównie kobiety w wieku menopauzalnym. Jest to przewlekła choroba autoimmunologiczna. Jak się ją leczy?

Zobacz także: Drżenie rąk - jakie są jego przyczyny i jak je opanować?

Zespół Sjögrena – co to?

Zespół Sjögrena jest schorzeniem autoimmunologicznym, w którego przebiegu pojawiają się wady gruczołu łzowego oraz ślinianek. To one powodują występowanie pierwszych objawów choroby, którymi są m. in. wysuszone spojówki, związany z tym stan zapalny, a także suchość błony śluzowej.

Zespół Sjögrena – przyczyny

Przyczyn tego schorzenia należy doszukiwać się w autoprzeciwciałach wytworzonych przez organizm, które uszkadzają gruczoły ślinowe i łzowe oraz zaburzają ich funkcję. Efektem działania przeciwciał jest brak łez i śliny. Aby potwierdzić niedobór łez, wykonuje się tzw. test Schirmera. Mierzy się w nim długość nasączonego łzami odcinka bibułki umieszczonej w kąciku oka pacjenta.

Wyróżnia się dwa rodzaje tego schorzenia:

  • Pierwotny
  • Wtórne (towarzyszy innym zaburzeniom immunologicznym)

Zobacz także: Nadmierne pocenie się może być przyczyną groźnej choroby! Jak z nim walczyć?

Zespół Sjögrena – objawy

Objawy tego schorzenia wiążą się ściśle z jego przyczyną. Są to:

  • wysuszone spojówki
  • pieczenie oczu
  • zbytnia czułość narządu wzroku na wiatr
  • podrażnienia
  • zaczerwienienia

Pomimo tego, że główne objawy tego schorzenia związane są z suchością oczu i jamy ustnej, proces zapalny toczy się w całym organizmie. Dlatego objawami Zespółu Sjögrena jest także osłabienie, utrata apetytu, problemy ze snem, a nawet objawy depresji.

Zespół Sjögrena – leczenie

Rozpoznanie zespołu suchości na wczesnym etapie jest możliwe dzięki badaniom laboratoryjnym takim, jak morfologia krwi i badania na przeciwciała ANA.

Przy leczeniu tego schorzenia chorym zaleca się stosowanie preparatów „sztucznej śliny” i „sztucznych łez”, które uzupełniają niedobory naturalnych wydzielin. Leczenie polega na łagodzeniu dolegliwości wynikających z suchości oczu i jamy ustnej.

Kiedy choroba jest bardziej uogólniona lub towarzyszy innym schorzeniom autoimmunologicznym stosuje się leki tłumiące niewłaściwą aktywność układu odpornościowego.

Zobacz także: Choroba wysokościowa – jak się przed nią bronić w górach?

Rośliny lecznicze są powszechnie wykorzystywane w medycynie naturalnej. Do czego?

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem!

Oceń artykuł
TEMATY:

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów