Zespół Klinefeltera – czym się objawia i jak się go leczy?

Zespół Klinefeltera – czym się objawia i jak się go leczy?
Fotografia: Shutterstock

Zespół Klinefeltera jest chorobą genetyczną dotykającą mężczyzn. Większość chorych jest bezpłodna. Jakie są przyczyny tego schorzenia?

Zespół Klinefeltera objawia się niewielkim zarostem i kobiecą budową ciała. Występuje on tylko u mężczyzn, a jego leczenie polega na uzupełnianiu poziomu testosteronu. Jest to wada genetyczna wynikająca z istnienia dodatkowego chromosomu w kariotypie męskim. Jakie inne objawy mu towarzyszą?

Zobacz także: Dżuma to poważna choroba zakaźna. Co ją wywołuje?

Zespół Klinefeltera – co to?

Zespół Klinefeltera to choroba genetyczna dotykająca wyłącznie mężczyzn. Na skutek aberracji chromosomów 95-99 % z nich nie jest w stanie wytwarzać nasienia i jest bezpłodna.

Choroba ta wynika z istnienia dodatkowego chromosomu w kariotypie męskim. Choroba negatywnie wpływa na chłopców i na ich samooceną. Może powodować wycofanie ze społeczeństwa, a nawet takie choroby, jak depresja.

Zespół Klinefeltera należy do grupy aberracji chromosomowych, które charakteryzują się nieprawidłową liczbą chromosomów w jednej komórce.

Zespół Klinefeltera – przyczyny

Podłożem zespołu Klinefeltera jest aberracja chromosomowa spowodowana obecnością dodatkowego chromosomu X. Determinuje on płeć żeńską. Przyczyną tej nieprawidłowości na tle genetycznym jest zaburzenie podziału mejotycznego, który zachodzi w komórkach rozrodczych żeńskich i męskich.

Niewłaściwa ilość chromosomów powoduje zmniejszone wydzielanie męskiego hormonu – testosteronu. A to z kolei powoduje zaburzenia w rozwoju narządów płciowych u mężczyzn.

Zobacz także: Wady postawy - koniecznie dowiedz się jak im zapobiegać!

Zespół Klinefeltera – objawy

Dzieci do 4. roku życia dotknięte tą chorobą cechują się osłabieniem napięcia i siły mięśniowej. Mogą one rozpocząć samodzielne chodzenie, a nawet raczkowanie później niż zdrowe dzieci. Mają one także problemy z mówieniem, czytaniem oraz przetwarzaniem informacji.

Kiedy chłopcy, którzy cierpią na Zespół Klinefeltera, wchodzą w dojrzałość, ich organizm nie wytwarza wystarczającej ilości testosteronu. Prowadzi to do słabszej muskulatury oraz mniej obfitego owłosienia na twarzy i ciele, a także do większej kruchości kości.

Mężczyźni z tą wadą genetyczną będą mieli budowę ciała zbliżoną do kobiecej – występuje u nich typowa dla kobiet szeroka miednica i wąska klatka piersiowa. Chorzy na to schorzenie są wysocy i mają długie ręce i nogi, niejednokrotnie zdarza się także, że cierpią na nadwagę lub otyłość.

Poważnym objawem tej choroby jest bezpłodność. U chorych zwiększa się także ryzyko rozwoju nowotworu lub cukrzycy.

Zespół Klinefeltera – leczenie

Zespół Klinefeltera diagnozuje się na podstawie wyników badania cytogenetycznego. Potwierdza ono bądź wyklucza obecność dodatkowego chromosomu X.

Z racji na fakt, iż Zespół Klinefeltera ma podłoże genetyczne, jego wyleczenie nie jest całkowicie możliwe. Co za tym idzie nie da się zlikwidować przyczyn schorzenia, można jednak zmniejszyć jego objawy. Terapia polega na przyjmowaniu zamienników testosteronu.

Niestety, nie można wyleczyć bezpłodności, która jest jednym z objawów choroby.

Zobacz także: Czym przejawia się Zespół Sjögrena i jak go rozpoznać?

Te gwiazdy nadały swoim dzieciom oryginalne imiona.

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem!

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów