Zawroty głowy mogą być objawem poważnej choroby. Jak wygląda diagnostyka?

Sylwia Bagińska 22.08.2018
Zawroty głowy - przyczyny
Fotografia: Shutterstock

Zawroty głowy - mogą trwać kilka minut lub nawet kilka tygodni. Tych dolegliwości nie należy lekceważyć, gdyż mogą być objawem poważnej choroby. Koniecznie sprawdź, jakie są przyczyny zawrotów głowy!

Zawroty głowy to zaburzenia funkcji i pracy części układu nerwowego, który jest odpowiedzialny za utrzymanie równowagi i odpowiedniej postawy ciała.

Zobacz także: Kręcz szyi najczęściej diagnozowany jest u dzieci. Jak wygląda leczenie?

Zawroty głowy – o czym mogą świadczyć?

 1. Nagłe, silne zawroty głowy długotrwałe – mogą świadczyć o urazach i chorobach błędnika i nerwu przedsionkowego.
 2. Przewlekłe zawroty głowy – nie są mocne silne, ale nie ustępują dość szybko. Ich występowanie może świadczyć o obecności guza lub miażdżycy naczyń mózgowych.
 3. Nagłe, silne zawroty głowy krótkotrwałe – mogą być związane z szybkim tempem zmiany pozycji ciała. Mogą być tez jednym z objawów choroby Meniere’a lub hipoglikemii, a także niewydolności tętnic szyjnych.

Zawroty głowy – przyczyny

Najczęstsze przyczyny zawrotów głowy to między innymi infekcje wirusowe narządu równowagi zlokalizowane w uchu wewnętrznym.

Inne przyczyny zawrotów głowy:

Zawroty głowy – diagnostyka

Gdy pacjent zgłasza się z zawrotami głowy, lekarz przeprowadza z nim szczegółowy wywiad, w którym zapyta o:

 • Sposób pojawienia się zawrotów głowy – czy jest on nagły, czy występują one przewlekle.
 • Okoliczności, którym towarzyszą zawroty głowy, np. szybkie tempo zmiany pozycji ciała.
 • Inne objawy, które towarzyszą zawrotom głowy, np. zaburzenia widzenia, niedowład kończyn, niedosłuch, problemy z połykaniem.
 • Czas trwania zawrotów.
 • Czynniki, które mogą powodować wystąpienie zawrotów głowy, np. nadciśnienie tętnicze, urazy, choroby serca, zaburzenia widzenia.

Niestety lekarz specjalista nie zawsze jest w stanie postawić diagnozie po przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu z pacjentem. W wielu przypadkach konieczne jest przeprowadzenie szeregu specjalistycznych badań, między innymi:

 1. Próby błędnikowe (W trakcie tego badania ocenia się narząd równowagi).
 2. Badanie audiometryczne (Jest to badanie słuchu, podczas którego pacjent na uszach ma słuchawki, w których słyszy dźwięki o różnej częstotliwości. Test przeprowadza się w wytłumionym pomieszczeniu).
 3. ENG i VNG (jest to elkto- i wideonystagmografia).

Inne badania, które są wykonywane w celu wyszukania przyczyny, która odpowiada za zawroty głowy to także rezonans magnetyczny, radiologia kręgosłupa szyjnego i kości skroniowej, tomografia komputerowa głowy, EKG, dopplerowskie badanie słuchu.

Zawroty głowy – leczenie

W leczeniu zawrotów głowy bardzo ważne jest wyszukanie przyczyny, która je wywołuje. Jednoznaczna i właściwa diagnoza umożliwia dobranie skutecznej metody leczenia.

Bardzo często przy zawrotach głowy stosuje się farmakoterapię. Specjalne leki działają objawowo – doprowadza to do zmniejszenia odczuwania zawrotów głowy i zniwelowanie objawów towarzyszących, czyli nudności, wymiotów, niepokoju i lęków.

Zawrotów głowy nie należy lekceważyć, bo bardzo często są objawem wielu poważnych chorób, które wymagają natychmiastowego leczenia.

Zawroty głowy – kiedy należy pilnie zgłosić się do lekarza?

Do lekarza należy pilnie zgłosić się wtedy, kiedy zawrotom głowy towarzyszą inne objawy, między innymi:

 • Osłabienie
 • Drętwienie nóg lub rąk
 • Drętwienie twarzy
 • Zaburzenia mowy.

Wyżej wymienione objawy mogą świadczyć o udarze mózgu, który jest stanem zagrażającym życiu.

Natychmiastowej pomocy lekarskiej potrzebują także osoby, u których oprócz zawrotów głowy pojawiła się wysypka lub biegunka oraz podwyższona temperatura ciała. Mogą to być objawy zakażenia bakteryjnego całego ciała, czyli sepsy lub wstrząsu toksycznego.

Zobacz także: Ból z tyłu głowy – nie lekceważ go! Kiedy konieczna jest natychmiastowa wizyta u lekarza?

Bądź na bieżąco. Polub fanpage Chillizet na Facebooku!

7 naturalnych antydepresantów:

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem!

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów