Zawroty głowy - co je wywołuje? Najczęstsze przyczyny

Sylwia Bagińska 22.08.2018
Zawroty głowy
Fotografia: Shutterstock

Za zawroty głowy najczęściej odpowiedzialne są infekcje wirusowe narządu równowagi w uchu wewnętrznym. W wielu przypadkach są to dolegliwości przejściowe i znikają po kilku dniach. Zawroty głowy, które utrzymują się dłużej koniecznie powinny być skonsultowane z lekarzem!

Zawroty głowy towarzyszą wielu chorobom między innymi: cukrzycy, nadciśnieniu tętniczym, miażdżycy. Są także objawem zaburzeń rytmu serca. Ich pojawienie sygnalizuje także pojawienie się zaburzeń na tle nerwowym np. depresji.  

Zobacz także: Domowe sposoby na ból głowy - koniecznie musisz je poznać

Zawroty głowy – przyczyny

  • Spadek ciśnienia krwi

Do nagłego spadku ciśnienia krwi bardzo często dochodzi, gdy zbyt szybko podnosimy się z pozycji leżącej do siedzącej. Zmiana pozycji powinna odbywać się zawsze w bezpiecznym tempie. Na pojawienie się zawrotów głowy spowodowanych niskim ciśnieniem najbardziej narażone są kobiety w ciąży, młodzież, a także osoby starsze. Gdy problem się nasila lub zbyt często powtarza należy zgłosić się do lekarza.

  • Niskie stężenie glukozy we krwi

Za pojawienie się zawrotów głowy może odpowiadać hipoglikemia, czyli niskie stężenie glukozy we krwi. Ten stan wymaga szybkiej reakcji, gdyż u chorego może dojść do omdlenia lub śpiączki.

  • Choroba Meniere’a

Choroba Meniere’a jest spowodowana wodniakiem błędnika. Gromadzenie się płynu w uchu wewnętrznym powoduje nagłe pojawienie się zawrotów głowy, którym towarzyszy oczopląs oraz nudności. Chorzy w trakcie napadów uskarżają się także na szumy uszne, uczucie pełności w uchu, a także upośledzenie narządu słuchu.

Dolegliwości mogą trwać nawet kilka dni. Nasilają się przy ruchach głowy, a zmniejszają przy zamkniętych oczach. Wraz z rozwojem choroby  dochodzi do trwałego uszkodzenia narządu słuchu. W leczeniu tej choroby czasami konieczna jest interwencja chirurgiczna.

  • Choroba lokomocyjna

Pojawiające się zawroty głowy podczas jazdy samochodem, pociągiem lub innym środkiem transportu mogą być objawem choroby lokomocyjnej.  W takim przypadku należy pamiętać o zjedzeniu lekkiego posiłku przed podróżą. Przy bardzo silnych zawrotach głowy w trakcie jazdy – należy zgłosić się na wizytę lekarską.

  • Udar mózgu

Jednym z objawów udaru mózgu są silne zawroty głowy. Inne symptomy, które towarzyszą udarowi to także: wymioty, nudności, nagłe zmiany ciśnienia krwi, paraliż całego ciała, zaburzenia równowagi, zaburzenia mowy, drętwienie i brak czucia w obrębie twarzy. Przy podejrzeniu udaru mózgu, trzeba jak najszybciej wezwać pogotowie ratunkowe, gdyż jest to stan zagrażający życiu.

  • Guz mózgu

Wczesne stadium rozwoju guza mózgu bardzo często pojawiają się regularne, sile zawroty głowy. Jest to znak, że koniecznie trzeba zgłosić się na wizytę lekarską.

  • Stosowanie leków

Stosowanie niektórych leków może spowodować pojawienie się zawrotów głowy. Ten objaw występuje przy przyjmowaniu silnych leków, np. antybiotyków lub środków przeciwbólowych. O powikłaniach koniecznie trzeba poinformować lekarza.

  • Hipotensja ortostatyczna

Hipotensja ortostatyczna to zaburzenie związane z ciśnieniem krwi. Zawroty głowy pojawiają się nie tylko przy zmianie pozycji z leżącej na siedzącej, ale także przy każdej innej.

  • Zatrucie czadem

Przyczyną , która najczęściej powoduje zatrucie tlenkiem węgla są zatkane przewody kominkowe. Pojawienie się zawrotów głowy może świadczyć o tym, że w pomieszczeniu, w którym się znajdujemy wydobywa się czad.

Zobacz także: Ból serca - nie należy go lekceważyć. Jakie są przyczyny tej dolegliwości bólowej?

Bądź na bieżąco. Polub fanpage Chillizet na Facebooku!

5 niebezpiecznych roślin, które możesz spotkać codziennie - są mocno trujące:

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem!

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów