Zapalenie żołądka - kiedy pilnie należy zgłosić się do lekarza?

Sylwia Bagińska 13.07.2018
Zapalenie żołądka - objawy
Fotografia: shutterstock

Zapalenie żołądka objawia się głównie bólem brzucha. W wielu przypadkach nie jest to groźna choroba. Jednak u niektórych chorych konieczna jest interwencja chirurgiczna!

Zapalenie żołądka inaczej nazywane też katarem lub nieżytem żołądka to stan zapalny, który doprowadza do zmian i uszkodzeń błony śluzowej, która wyściela od wewnątrz żołądek. Objawy zapalenia żołądka przypominają bardzo często zatrucie pokarmowe.

Zobacz także: Domowe sposoby na wzdęcia - sprawdź jak poradzić sobie z tą dolegliwością

Jest kilka rodzajów zapalenia żołądka. Wyróżnia się kilka typów. Są to między innymi:

 • Wirusowe zapalenie żołądka – objawy zazwyczaj trwają do 2 dni, następnie ustępują samoistnie. Ten typ zapalenia żołądka nie ma postaci przewlekłej.
 • Zanikowe zapalenie błony śluzowej żołądka – zazwyczaj ma postać przewlekłą. Stopniowo doprowadza do zaniku błony śluzowej. Przyczyną rozwoju zanikowego zapalenia błony śluzowej żołądka może być zakażenie bakterią Helicobacter Pylori. Za jej wystąpienie może mieć także odpowiedzialność podłoże autoimmunologiczne.
 • Nadżerkowe zapalenie żołądka – w wyniku tego typu zapalenia żołądka powstają nadżerki, czyli płaskie ubytki w błonie śluzowej. Nieleczone nadżerkowe zapalenie żołądka może doprowadzić do rozwoju poważnych chorób żołądka i całego układu pokarmowego.

Zapalenie żołądka – objawy

Zapalenie żołądka objawia się głównie bólem brzucha i nadbrzusza, a także uczuciem pełności. Inne symptomy tej dolegliwości to między innymi wymioty, zgaga, nudności, zaparcia, a także złe samopoczucie i osłabienie.

W niektórych przypadkach, zapalenie żołądka objawia się krwawieniem z układu pokarmowego (dochodzi do krwawych wymiotów lub wydalania smolistych stolców o czarnym zabarwieniu – świadczy to o zawartości krwi w kale).

Przy ostrym zapaleniu żołądka, objawy występują nagle i są nasilone. Bardzo często współtowarzyszy im gorączka.

Zapalenie żołądka – dieta

Przy wystąpieniu zapalania żołądka szczególnie zaleca się spożywanie świeżych produktów, najlepiej gotowanych na parze, lub duszone. Nie należy produktów smażyć. Polecane jest pieczenie w folii lub pergaminie.

Najlepiej wybierać produkty chudy, używać tylko tłuszczy roślinnych. Sosy tylko naturalne – bez zasmażek.

Polecane są także zupy na wywarach warzywnych oraz gotowane warzywa i owoce.

Zapalenie żołądka – leczenie i diagnostyka

W wielu przypadkach zapalenie żołądka jest diagnozowane po występujących objawach. Jednak przy pojawieniu się krwotoku z układu pokarmowego konieczne jest wykonanie gastroskopii lub badanie RTG górnego odcinka układu pokarmowego.

W niektórych przypadkach lekarz może zlecić także wykonanie badania soku żołądkowego na zawartość kwasu solnego. Pozwoli to stwierdzić lub wyeliminować podejrzenie o zaburzeniach w wydzielaniu. W trakcie tego badania pobierany jest sok żołądkowy przez specjalny zgłębnik wprowadzany przez nos i przełyk do żołądka.

Zapalenie żołądka – leczenie

Leczenie zapalenia żołądka uzależnione jest od symptomów, którymi objawia się choroba. Zazwyczaj zapalenie żołądka przechodzi samoistnie, a przy nasilonych atakach stosuje się leki stosowane na nadkwasotę.

Jednak do lekarza trzeba się jak najszybciej zgłosić w przypadku, gdy mamy do czynienia z krwawymi wymiotami, gdyż świadczy to o rozwoju nadżerkowego zapalenia żołądka. W takim przypadku konieczna jest interwencja chirurgiczna,, w trakcie której usuwana jest krwawa część żołądka. Bardzo rzadko, w skrajnych przypadkach leczenie wymaga usunięcia całego narządu.

Bardzo ważne w leczeniu zapalenia żołądka konieczne jest unikanie spożywania alkoholu i kawy, a także palenia papierosów. Na wizycie lekarskiej należy także skonsultować ze specjalistą stosowane leki. Konieczne też jest stosowanie się do odpowiedniej diety na tę dolegliwość.

 

Zapalenie żołądka – przyczyny

Przyczyny zapalenia żołądka to głównie błędy dietetyczne. Czynniki, które wywołują tę chorobę to między innymi:

 • Nadużywanie alkoholu.
 • Spożycie trujących grzybów.
 • Oparzenia ługami lub kwasami.
 • Stosowanie leków, które drażnią błonę śluzową żołądka (leki przeciwnowotworowe, glikokortykoidy, leki na choroby serca, które zawierają naparstnicę, środki przeciwbólowe i przeciwreumatyczne).
 • Spożycie zepsutych produktów spożywczych, które są skażone laseczką jadu kiełbasianego.
 • Promieniowanie rentgenowskie (jak skutek uboczny promieniowana w leczeniu niektórych chorób).
 • Zmiany ukrwienia.
 • Następstwa refluksu, które występują po operacji żołądka.
 • Zakażenie bakterią Helicobacter Pylori.

 Zobacz także: Wrzodziejące zapalenie jelita grubego - jakie są objawy tej choroby?

 Pamiętaj, że powyższy artykuł nie zastąpi wizyty lekarskiej.

Bądź na bieżąco. Polub fanpage Chillizet na Facebooku!

Autor: Sylwia Bagińska

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów