Zapalenie zatok - jak je rozpoznać? Objawy, przyczyny, leczenie

Sylwia Bagińska 07.09.2018
Zapalenie zatok objawy
Fotografia: Fotolia

Zapalenie zatok to problem, z którym boryka się wiele milionów Polaków. Choroba objawia się głównie bólem głowy, katarem, niedrożnością nosa, czasami nawet zaburzeniem węchu. Koniecznie sprawdź, jak wygląda leczenie zapalenia zatok!

Zapalenie zatok to bardzo powszechne schorzenie, które rozwija się zazwyczaj w okresie jesienno-ziomowym. Do rozwoju choroby może już dość po nagłej zmianie temperatury, mocnym podmuchu wiatru, czy brakiem czapki w chłodny wieczór. O zatoki, trzeba szczególnie dbać, gdyż przewlekły stan zapalny w ich obrębie może doprowadzić do szczerego poważnych konsekwencji zdrowotnych.

Zapalenie zatok – objawy

Objawy zapalenia zatok są różne – zależy to od lokalizacji stanu zapalnego zatok. Zapalenie może rozwijać się w obrębie zatok czołowych, sitowych oraz szczękowych.

  • Zapalenie zatok czołowych – objawia się bólem głowy w obrębie czoła.
  • Zapalenie zatok szczękowych – ból obejmuje twarz, szczęki, a także czoło.
  • Zapalenie zatok sitowych – ból obejmuje okolice oczu i głowy i ma charakter rozsadzający.

Zapaleniu zatok towarzyszy także nieżyt nosa, podwyższona temperatura ciała. Ból głowy zazwyczaj nasila się rano i trakcie pochylania głowy.

Jednym z objawów zapalenia zatok jest także ropna wydzielina z nosa, która może ściekać po tylnej części ścianie gardła. Ma ona zielonkawy kolor i jest gęsta. Charakterystycznym objawem zapalenia zatok jest także zatkany nos i oddychanie przez nos.

U wielu osób zapalenie zatok powoduje przykry zapach z ust, kaszel, a także tzw. mówienie przez nos.

Zapalenie zatok – rodzaje

  • Ostre zapalenie zatok – pojawia się incydentalnie. Bardzo często jest wywołane zapalaniem górnych dróg oddechowych, paciorkowcami, gronkowcami, a bardzo rzadko wirusami. Trwa krócej niż 3-4 tygodnie.
  • Podostre zapalenie zatok – trwa minimum 3 tygodnie, a maksymalnie rok.
  • Przewlekłe zapalenie zatok – jest to najcięższa postać choroby. Trwa dłużej niż 12 miesięcy. Leczenie bardzo często wymaga zabiegu udrożniającego zatoki. Zazwyczaj wywołane jest reakcją alergiczną.

Zapalenie zatok – leczenie

Początkowe stadium zapalenia zatok można spróbować leczyć domowymi zabiegami i naturalnymi sposobami. Szczególnie ważne jest oczyszczenie zatok. Jednak jeśli objawy po domowej kuracji nadal się utrzymują, należy zgłosić się na wizytę lekarską.

W trakcie leczenia zapalenia zatok bardzo ważne jest także nawodnienie, zwłaszcza, gdy powietrze jest suche. Nawilżona śluzówka nosa jest dobrą barierą dla drobnoustrojów. Chory powinien także ograniczyć kontakt z różnego rodzaju zanieczyszczeniami, mowa o : dymie tytoniowym, pyłkach itp.

Antybiotyk na zatoki

Antybiotykiem leczy się tylko bakteryjne zakażenie zatok przynosowych. Jeśli objawy nie ustępują, może to świadczyć o zbyt krótkim czasie leczenia lub nieodpowiedniej dawce antybiotyku. Brak pożądanych efektów może być także spowodowany złym doborem leków oraz brakiem leczenie uzupełniającego.

Leczenie przewlekłego zapalenia zatok

Przewlekłe zapalenie zatok bardzo często wymaga interwencji chirurgicznej. Zabieg ma na calu odtworzenie naturalnych proporcji w budowie nosa, a także oczyszczenia zatok. Leczenie przewlekłych stanów zapalnych zatok jest koniecznie nie tylko ze względu na trudności w oddychaniu, ale także z ryzyka pojawienia się poważnych konsekwencji zdrowotnych. Nieleczone zatoki mogą doprowadzić do zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, zapalnych obrzęków powiek i zapalenia tkanek miękkich oczodołów.

Zapalenie zatok – leczenie domowymi sposobami

Domowe sposoby na zapalenie zatok to między innymi:

  • Inhalacje

Jednym ze skutecznych domowych sposobów na infekcje w zatokach to inhalacje. Niwelują one ból zatok, pomagają rozrzedzić wydzielinę i ułatwiają oddychanie.

Jeśli dolegliwości bólowe zlokalizowane są u nasady nosa, inhalacje wykonaj z użyciem roztworu soli. Gdy zapalenie zatok objawia się także katarem, możesz dodać olejki eteryczne oraz zioła (szałwia, skrzyp polny, mięta pieprzowa, rumianek, tymianek).

  • Okłady z soli

Ulgę przy zapaleniu zatok przyniosą także ciepłe kompresy z soli jodowo-bromowej. Sól należy podgrzać na patelni, zwinąć w ścierkę i przyłożyć do zatok.

  • Maść rozgrzewająca

Maść rozgrzewająca charakteryzuje się działaniem przeciwbólowym. Dodatkowo udrażnia ona nos i zatoki. Najlepiej jeśli zaopatrzysz się w maść rozmarynową, kamforową lub eukaliptusową.

Zapalenie zatok – przyczyny

Jedną z przyczyn pojawienia się zapalenia zatok są infekcje górnych dróg oddechowych. Za pojawienie się tej choroby może odpowiadać także nieprawidłowo leczony alergiczny nieżyt nosa lub zanieczyszczone powietrze. U wielu osób zapalenie zatok jest spowodowane wadami anatomicznymi.

Zobacz także: Zioła szwedzkie - na co w szczególności są polecane?

Bądź na bieżąco. Polub fanpage Chillizet na Facebooku!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem!

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów