Zapalenie wsierdzia może doprowadzić do zawału serca. Jakie są objawy?

Sylwia Bagińska 23.07.2018
Zapalenie wsierdzia - objawy
Fotografia: Shutterstock

Zapalenie wsierdzia to choroba, która w początkowym stadium rozwoju przypomina grypę. Koniecznie sprawdź, jakie są charakterystyczne symptomy, a także przyczyny zapalenia wsierdzia!

Zapalenie wsierdzia to stan zapalny jam serca oraz zastawek i wszystkich naczyń krwionośnych. Za pojawienie się choroby odpowiedzialne są głównie bakterie. Zbyt późno postawiona diagnoza może doprowadzić do szeregu niepożądanych powikłań - nawet do zawału serca.

Zobacz także: Ból serca - nie należy go lekceważyć. Jakie są przyczyny tej dolegliwości bólowej?

Zapalenie wsierdzia – objawy

Początkowe objawy zapalenia wsierdzia są podobne dla wszystkich stanów zapalnych. Są to między innymi:

Charakterystyczne objawy pojawiają się wraz z rozwojem zapalenia wsierdzia. Kolejne symptomy uzależnione są od tego, która część serca została objęta stanem zapalnym. Niezależnie od tego, która cześć serca została objęta, w późniejszym stadium – podczas osłuchiwania wykrywalne są szmery. Ich charakter uzależniony jest od lokalizacji zmian.

Zdarza się także, że w przebiegu choroby dochodzi do rozprzestrzenienia się stanu zapalnego po całym organizmie. Gdy dojdzie np. do zajęcia tętnic nerkowych, pojawiają się kolejne objawy ich niewydolności oraz ból krzyża w okolicy lędźwiowej. Może też dojść do zawału śledziony, której towarzyszy ból brzucha po lewej stronie.

Gdy zajęta stanem chorobowym jest lewa część serca – choroba objawia się zaburzeniami krążenia obwodowego w  postaci zatorowości. Charakterystyczne symptomy to wybroczyny pod paznokciami, guzki Oslera – są to bolące guzki na palcach rąk oraz nóg, wybroczyny na skórze. W niektórych przypadkach dochodzi do niewydolności lewokomorowej serca, której towarzyszą szybkie zmęczenie i duszności.

Stan zapalny , który zajął prawy przedsionek serca daje bardzo podobne objawy do zapalenia płuc. Są to między innymi:

 • Ból w klatce piersiowej,
 • Dreszcze,
 • Gorączka,
 • Kaszel,
 • Duszność,
 • Osłabienie,
 • Nocne poty.

Zapalenie wsierdzia – przyczyny

W większości przypadków (około 80 %), zapalenie wsierdzia jest wywołane gronkowcem złocistym. Rozwój zapalenia wsierdzia może być także spowodowany paciorkowcem zieleniejącym, dwoinką rzeżączki i dwoinką zapalenia płuc.

Za około 10 % przypadków zachorowań odpowiedzialny jest paciorkowiec kałowy. Bardzo rzadko, przyczyną pojawienia się stanu zapalnego jak zakażenie grzybicze. W niektórych przypadkach (bardzo sporadycznie) przyczyną są mykoplazmy, chlamydie lub riketsje.

Bakterie oraz inne mikroorganizmy, które są przyczyną rozwoju zapalenia wsierdzia przedostają się do organizmu, a następnie do wsierdzia przez jamę ustną, np. choroby przyzębia i zepsute zęby.

Zapalenie wsierdzia – czynniki ryzyka

 • W grupie ryzyka rozwoju zapalenia wsierdzia są szczególnie narażone osoby:
 • Uzależnione od narkotyków, które podawane są dożylnie.
 • Mające wszczepione biologiczne lub sztuczne zastawki serca.
 • Chorujące na kardiomiopatię przerostową.
 • Poddawane cewnikowaniu serca.
 • Mające symulator serca.

Zapalenie wsierdzia – diagnostyka

Gdy po szczegółowym wywiadzie lekarz podejrzewa zapalenie wsierdzia, zleca wykonanie następujących badań:

 1. Posiew krwi – dzięki temu badaniu można wykryć bakterie w organizmie.
 2. Echo serca – ujawnia zmiany w strukturze zastawek oraz przeciek krwi.
 3. Badanie EKG – dzięki wynikom tych badań, lekarz zaobserwuje skutki zapalenie wsierdzia.

Zapalenie wsierdzia – leczenie

Leczenie zapalenie wsierdzia polega głównie na wdrożeniu antybiotykoterapii. Leczenie farmakologiczna powinna odbywać się w szpitalu pod nadzorem lekarza specjalisty. W niektórych przypadkach hospitalizacja trwa nawet sześć tygodni.

Jeśli terapia farmakologiczna nie przynosi oczekiwanych rezultatów, rozważa się wykonanie operacji kardiochirurgicznej. W trakcie interwencji chirurgicznej usuwa się zaatakowane przez stan zapalny tkanki, a następnie naprawia zastawki lub wszczepia się protezy zastawkowe.

Zapalenie wsierdzia, a sepsa

Zapalenie wsierdzia jest konsekwencją bakteryjnego zakażenia krwi, czyli sepsy. Dlatego bardzo ważne jest to, aby leczenie zostało jak najszybciej wdrożone. Bakterie, które krążą we krwi mogą przedostać się do każdej części ciała i mogą doprowadzić do niewydolności wielonarządowe.

Zobacz także: CHOLESTEROL - odpowiedni poziom jest konieczny do prawidłowego funkcjonowania organizmu

Pamiętaj, że powyższy artykuł nie zastąpi wizyty lekarskiej.

Bądź na bieżąco. Polub fanpage Chillizet na Facebooku!

Autor: Sylwia Bagińska

Oceń artykuł
TEMATY:

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów