Zapalenie płuc - czy leczenie zawsze wymaga hospitalizacji? Pierwsze objawy choroby

Lekarz w białym fartuchu trzyma w ręku zdjęcie rentegnowskie. Obraz przedstawia klatkę piersiową.
Fotografia: Fotolia

Zapalenie płuc mimo postępu medycyny i nowych, skutecznych metod leczenia to nadal choroba, która może doprowadzić do przedwczesnej śmierci. Koniecznie sprawdź, jak wyglądają pierwsze objawy zapalenia płuc u dzieci i dorosłych!

Zapalenie płuc to stan zapalny miąższu płuc (inaczej pęcherzyków płucnych). W trakcie choroby dochodzi do tworzenia się wysięku zapalnego, który doprowadza do zmniejszenia powietrzności płuc, przyśpieszenia oddechu oraz duszności. Główne objawy zapalenia płuc to kaszel i gorączka. Leczenie choroby nie zawsze wymaga hospitalizacji.

Zobacz także: Grypa dosłownie zwala z nóg. Jak odróżnić ją od przeziębienia?

Zapalenie płuc – objawy

Objawy zapalenia płuc to między innymi: kaszel, któremu towarzyszy ropna wydzielina, wysoka temperatura ciała (około 39 stopni Celsjusza). Pacjenci bardzo często uskarżają się na ból w klatce piersiowej szczególnie podczas kaszlu. Chorobie towarzyszy także ból mięśni oraz poty i dreszcze. Inne symptomy zapalenia płuc to także przyśpieszony oddech oraz duszności.

Zapalenie płuc może powodować także ból głowy, świszczący oddech, krwioplucie oraz nudności i wymioty.

Zapalenie płuc bez gorączki (bezobjawowe)

U niektórych osób zapalenie płuc nie objawia się wszystkimi dolegliwościami jednocześnie. Zdarza się, że choroba rozwija się całkowicie bezobjawowo. Najczęściej taki stan występuję u dzieci oraz osób starszych.

Rozpoznanie bezobjawowego zapalenia płuc jest trudne – bardzo często mylne diagnozowana jest infekcja górnych dróg oddechowych lub przewlekłą obturacyjną chorobą płuc (POChP). Wykluczenie lub potwierdzenie zapalenia płuc może umożliwicie tylko wynik badania RTG klatki piersiowej.

Zapalenie płuc u dzieci – jak się objawia?

Zapalenie płuc u dzieci objawia się głównie uciążliwym suchym kaszlem, bólem w klatce piersiowej, a także podwyższoną temperaturą ciała. Inne typowe dolegliwości to także uczucie rozbicia – utrata apetytu, złe samopoczucie oraz apatia.

Zapalenie płuc – leczenie i diagnostyka

Przy pojawieniu się typowych objawów zapalenia płuc trzeba jak najszybciej skonsultować się z lekarzem. Sygnałem alarmującym są już problemy z oddychaniem. W trakcie badania fizykalnego, lekarz osłuchuje klatkę piersiową. Potwierdzenie diagnozy wymaga wykonanie badania radiogramem klatki piersiowej oraz oddania plwociny do badania laboratoryjnego.

Leczenie zapalenia płuc

Zapalenie płuc o łagodnym przebiegu może być leczone w domy – nie wymaga ono hospitalizacji. Chory przyjmuje antybiotyk, zalecany jest także odpoczynek oraz odpowie dnienie nawadnianie organizmu. Pacjenci z ogólnym, dobrym stanem zdrowia powinny szybko zareagować na antybiotyk. Warto jednak pamiętać, że uciążliwy kaszel może pozostać jeszcze przez pewien okres czasu.

W przypadku osób, które znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka – są to małe dzieci, osoby starsze oraz przewlekle chore, przebieg zapalenia płuc może być ciężki. W takim przypadku konieczny może się okazać pobyt w szpitalu. Zapalenie płuc u takich osób może doprowadzić do rozwoju poważnych powikłań, które mogą przyczynić się do pojawienia śmiertelnego zagrożenia.

Jakie są wskazania do hospitalizacja?

O tym, czy leczenie zapalenia płuc będzie leczone w domu szpitalu czy w domu, decyduje lekarz. Wskazania do hospitalizacji to między innymi:

 • Niewydolność nerek,
 • Niewydolność wątroby,
 • Stan zapalny obejmuje dwie strony płuc,
 • Zaburzenia świadomości,
 • Ropniak płuc,
 • Ropień płuc,
 • Bardzo niskie ciśnienie tętnicze.

Zapalenie płuc – rodzaje i klasyfikacje

Klasyfikacja zapalenia płuc uwzględniająca czynnik wywołujący stan zapalny:

 • Bakteryjne zapalenie płuc (występuje najczęściej),
 • Wirusowe zapalenie płuc,
 • Grzybicze zapalenie płuc,
 • Atypowe zalanie płuc
 • Chemiczne zapalenie płuc (tu zalicza się także zachłystowe zapalenie płuc),
 • Alergiczne zapalenie płuc.

Klasyfikacja zapalenia płuc uwzględniająca miejsce zachorowania:

 • Szpitalne zapalenie płuc – wywołane bakteriami, którymi zarazić można się w szpitalu. Leczenie wymaga zastosowania antybiotyku o bardzo silnym działaniu.
 • Pozaszpitalne zapalenie płuc – zarażenie może być spowodowane między innymi: alergenami, drobnoustrojami.

Klasyfikacja zapalenia płuc uwzględniająca lokalizacje stanu zapalnego:

 • Płatowe zapalenie płuc – najczęściej wywołuje je bakteria zwana paciorkowcem zapalenia płuc. Stan zapalny obejmuje jednej płat płuca oraz opłucną, która go pokrywa.
 • Odoskrzelowe zapalenie płuc – za ten wieloogniskowy stan zapalny odpowiedzialne są drobnoustroje przenikające od oskrzeli. Choroba zazwyczaj jest poprzedzona zapaleniem oskrzeli.
 • Segmentalne zapalenie płuc – stan zapalny zlokalizowany jest w konkretnych segmentach płuc.

Zapalenie płuc – powikłania

Zapalenie płuc to bardzo poważna choroba, dlatego każdy chory powinien o siebie szczególnie dbać w trakcie zachorowania, gdyż niewyleczone zapalenie płuc niesie za sobą przykre konsekwencje zdrowotne.

Najczęstsze powikłania po zapaleniu płuc to wysiękowe zapalenie opłucnej i ropień płuc. Inne powikłania to także:

 • Zapalenie serca,
 • Zapalenie stawów,
 • Zapalenie mózgu,
 • Nawrót choroby,
 • Zarostowe zapalenie oskrzelików,
 • Zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych.

Zapalenie płuc - przyczyny

Ta choroba wywołana jest drobnoustrojami chorobotwórczymi. Mowa o: wirusach, bakteriach, a także grzybach. U większości osób zdrowych, te drobnoustroje nie występują. Zaraz najczęściej przedostają się przez mikroskopijne kropeki wody razem z wdychanym powietrzem. Rozsiewane są one głownie przez kichających i kaszlących ludzi. Czasami jednak mogą dotrzeć poprzez układ krwionośny. W bardzo rzadkich przypadkach do zapalenia płuc może dojść przez rozmnażanie drobnoustrojów w gorącej wodzie lub przenoszenie ich przez ptaki. 

Zobacz także: Astma - czy wiesz jak wygląda napad astmy i jak z nim walczyć?

Rozwiąż quiz

10 prostych pytań z medycyny. Tylko 1 na 20 osób zdobywa komplet punktów

Zęby dorosłego człowieka
Fotografia: Shutterstock

1. Ile zębów ma dorosły człowiek?

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem!

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów