Zapalenie pęcherza moczowego - objawy, przyczyny, leczenie i zapobieganie

Sylwia Bagińska
Młoda kobieta choruje na zapalenie pęcherza moczowego.
Fotografia: Shutterstock

Zapalenie pęcherza moczowego objawia się między innymi bólem i pieczeniem w trakcie oddawania moczu. Koniecznie sprawdź, jakie są inne dolegliwości przy tym schorzeniu!

Zapalenie pęcherza moczowego to choroba, która głównie dotyczy kobiet. Jest to bardzo uciążliwa dolegliwość, która powoduje ogromny dyskomfort. Jak zapobiegać zapaleniu pęcherza?

Zobacz także: Ból podbrzusza występujący z innymi objawami świadczy o tym, że w organizmie dzieje się coś niepokojącego!

Zapalenie pęcherza - objawy

Objawy zapalenie pęcherza moczowego to między innymi:

 • Bóle brzucha w okolicy nadłonowej w czasie oddawania moczu,
 • Uczucie pieczenia w trakcie oddawania moczu,
 • Podwyższona temperatura ciała (około 38 stopni Celsjusza),
 • Nietrzymanie moczu,
 • Uczucie często parcia na mocz.

Zapalenia pęcherza moczowego – leki

W aptece można kupić wiele leków bez recepty, które zwalczają infekcje dróg moczowych. Najpopularniejsze są te, które w swoim składzie zawierają substancje taką jak furazydyna, inaczej furagina.  Na zapalenie pęcherza polecane są także preparaty farmakologiczne z żurawiną.

Stosowanie leków najlepiej uzgadniać jest  z lekarzem, który określi czas stosowania i dawki, które należy przyjmować.

Zapalenie pęcherza moczowego -  domowe sposoby

 • Moc ziół

Na zapalenie pęcherza moczowego poleca się zioła. Moczopędne wywary, które mają działanie przeciwzapalne, moczopędne, a także przeczyszczające nerki to mieszanka: rumianku, majeranku, szałwii, liści borówek. Można dodać do tego także kawałek cytryny ze skórą i niewielką ilość miodu. Ten wywar ziołowy nie jest polecany osobom, które spożywają leki na odwodnienie.

 • Rozgrzewające kąpiele

Rozgrzewające kąpiele są bardzo pomocne przy zwalczaniu zapalenia pęcherza. Zaleca się do nich dodawać:

 1. Rumianek – ma działanie przeciwzapalne i antybakteryjne. Do wanny z gorącą wodą należy wlać napar z rumiankiem (około 1 litr).
 2. Igliwe – sosnowe igły (około pół kilograma) zalej wrzątkiem. Naparu nie trzeba odcedzać. Po upływie 15 minut dodaj go do wody. Igliwe ma działanie rozgrzewające, odkażające i dodatkowo dobrze wpływa na układ odpornościowy.
 3. Krwawnik pospolity i dziurawiec - do kąpieli można także dodać napar z krwawnika pospolitego i dziurawca. Zioła mają działanie przeciwpasożytnicze, antybakteryjne i przeciwzapalne.
 • Gorące okłady

Przy zapaleniu pęcherza (jeśli nie występuje krwawienie) zaleca się rozgrzewanie okolic pęcherza gorącymi okładami lub termoforem. Pamiętaj, że później należy założyć ciepłą bieliznę i piżamę i spędzić czas w ciepłym łóżku.

 • Pij dużo płynów

Przy zapaleniu pęcherza zaleca się zwiększenie dziennej dawki spożycia płynów. Przyśpieszy to wypłukiwanie bakterii. Najlepiej wybierać wodę mineralną, lub sok z czarnej porzeczki, owocu granatu, jeżyny, gdyż są cennym źródłem witaminy C, która hamuje rozmnażanie bakterii.

Zapalenie pęcherza moczowego – przyczyny

Zapalenie pęcherza moczowego to dolegliwość, która o wiele częściej spotyka kobiety. Ma na to wpływ budowa układu moczowego kobiet (cewka moczowa jest krótsza niż u płci męskiej i dzięki temu jest bliżej osadzona ujścia pochwy i odbytu, gdzie jest wiele bakterii).

W tym miejscu bakterie nie są groźne dla organizmu, jednak przeniesione do cewki moczowej powodują rozwój stanu zapalnego. Bakterie, które wywołują zapalenie pęcherza to między innymi: gronkowiec, chlamydia i dwoinka rzeżączki, a także  pałeczka okrężnicy, która najczęściej powoduje pojawienie się schorzenia.

Na zapalenie pęcherza moczowego narażone są także osoby, które zbyt długo wstrzymują mocz, chorują na kamice nerkową i inne choroby nerek, cukrzyce, a także nadużywają środków przeciwzapalnych i przeciwbólowych.

Zapalenie pęcherza moczowego – powikłania

Powikłania po zapaleniu pęcherza moczowego to między innymi:

 • Przewlekłe odmienniczkowe zapalenie nerek,
 • Ropień okołonerkowy,
 • Ropień nerki,
 • Martwica brodawek nerkowych,
 • Niewydolność nerek,
 • Ostre zapalenie stercza,
 • Ostre zapalanie najądrzy.

Zapalenie pęcherza moczowego – zapobieganie i działania profilaktyczne

Jeśli chcesz zapobiec zapaleniu pęcherza moczowego stosuj się do poniższych rad:

 1. Używaj płynów do higieny intymnej i podmywaj się dwa razy dziennie pod bieżącą wodą (kierunek od przodu do tyłu – nie przeniesiesz wtedy bakterii).
 2. Pij codziennie 2 litry płynów – ułatwia to płukanie cewki moczowej oraz pęcherza, a dodatkowo zmniejsza ryzyko rozwoju bakterii.
 3. Regularnie oddawaj moczu – wstrzymywanie moczu powoduje zaleganie w drogach moczowych bakterii, które mają wtedy bardzo dobre warunku do rozmnożenia się.
 4. Używaj pianek i żeli nawilżających jeśli borykasz się z problemem suchości pochwy – unikach wtedy podrażnienia śluzówki i zmniejszasz ryzyko rozwoju infekcji.

Zobacz także: Ból pleców spotyka coraz większą ilość osób. Co go powoduje?

Pamiętaj, że powyższy artykuł nie zastąpi wizyty lekarskiej.

Rozwiąż quiz

10 prostych pytań z medycyny. Tylko 1 na 20 osób zdobywa komplet punktów

Zęby dorosłego człowieka
Fotografia: Shutterstock

1. Ile zębów ma dorosły człowiek?

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem!

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów