Zapalenie oskrzeli u dziecka - czy zawsze wymagana jest hospitalizacja?

Sylwia Bagińska 13.09.2018
Zapalenie oskrzeli u dziecka - objawy
Fotografia: Fotolia

Zapalenie oskrzeli u dziecka w początkowym stadium bardzo przypomina przeziębienie. Później pojawia się uporczywy kaszel i podwyższona temperatura ciała! Koniecznie sprawdź, jakie są pozostały pozostałe objawy zapalenia oskrzeli!

Zapalenie oskrzeli u dziecka najczęściej wywołane jest przez infekcję wirusowe. Jednak za rozwój tej choroby mogą odpowiedzialne być także bakterie. Koniecznie dowiedz się, jak wygląda leczenie zapalenia oskrzeli u dzieci!

Zapalenie oskrzeli u dziecka – objawy

Początkowe objawy zapalenia oskrzeli u dziecka to podrażnienie gardła oraz katar. Maluchy bardzo często zaczynają być marudne obolałe i zniecierpliwione. Gdy po 3 dniach dojdą dodatkowe symptomy takie jak podwyższona temperatura ciała oraz suchy kaszel, to znak, że z dzieckiem koniecznie należy udać się do lekarza pierwszego kontaktu. Wraz z rozwojem choroby, kaszel suchy może przejść w mokry i przy napadach może powodować odruch wymiotny.

Objawy zapalenia oskrzeli to:

  • Kaszel (najpierw suchy później mokry. Ma charakter napadowy, może powodować wymioty).
  • Katar.
  • Gorączka (zazwyczaj niska).
  • Ogólne rozbicie (ból głowy).
  • Podrażnione gardło.

Zapalenie oskrzeli u dziecka – leczenie i diagnostyka

Każde dziecko przy wystąpieniu niepokojących objawów powinno być zbadane przez lekarza. Tylko specjalista może potwierdzić lub wykluczyć diagnozę, a następnie zdecydować o miejscu leczenia – czy może ono się odbyć w domu, czy konieczna jest hospitalizacja.

Pobyt w szpitalu zazwyczaj wymagany jest u noworodków i bardzo małych dzieci. W wielu przypadkach nie ma możliwości określenia przegubu choroby i jej zaostrzenia.

Leczenie zapalenia oskrzeli u dziecka

Leczenie zapalenia oskrzeli u dziecka uzależnione jest od przyczyny, która wywołała chorobę. Antybiotyki nie są wskazane, gdy przyczyna choroby są wirusy. W takim przypadku podaje się leki przeciwgorączkowe oraz przeciwkaszlowe – szczególnie wtedy, gdy maluch ma uporczywy kaszel. Antybiotyk podaje się tylko dzieciom, u których w gardle pojawiła się wydzielina ropna.

W trakcie leczenia zapalenia oskrzeli u dzieci bardzo ważne jest odpowiednie nawodnienie dziecka. Warto też zadbać o wprowadzenie lekkostrawnej diety, W pokoju małego pacjenta temperatura nie powinna być niższa niż 19 stopni Celsjusza i nie przekraczać 21 stopni. Pamiętaj o tym, aby pokój był regularnie wietrzony, zadbaj też o odpowiednią wilgotność.

Pomocne w leczeniu zapalenia oskrzeli są także inhalacje. Warto jednak uzgodnić to z lekarzem, który ustali częstotliwość zabiegów.

Zapalenie oskrzeli u dziecka – jakie są przyczyny?

Zapalenie oskrzeli u dzieci najczęściej wywoływane są przez wirusy z różnych grup. Bardzo rzadka do zakażenia dochodzi bakteriami. Natomiast przewlekłe zapalenie oskrzeli zazwyczaj spowodowane jest infekcją wirusową, np. katarem lub zapaleniem gardła.

Zobacz także: Domowe sposoby na grypę. Jak leczyć grypę, zanim odwiedzisz specjalistę?

Bądź na bieżąco. Polub fanpage Chillizet na Facebooku!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem!

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów