Zapalenie oskrzeli może być powikłaniem po niedoleczonym przeziębieniu! Jak jemu zapobiegać?

Sylwia Bagińska 13.09.2018
Zapalenie oskrzeli - objawy
Fotografia: Fotolia

Zapalenie oskrzeli objawia się między innymi: kaszlem, osłabieniem oraz ogólnym złym samopoczuciem. Dowiedz się, jakie są przyczyny zapalenia oskrzeli!

Zapalenie oskrzeli dzieli się na ostre (trwa do trzech tygodni), podostre (może rozwijać się nawet do ośmiu tygodni) oraz przewlekłe, które trwa zdecydowanie najdłużej bo minimum 2 miesiące. W początkowym stadium zapalenia oskrzeli, bardzo łatwo je pomylić z innymi dolegliwościami. Koniecznie sprawdź, jak wygląda leczenie i działania profilaktyczne!

Zapalenie oskrzeli – objawy

Objawy zapalenia oskrzeli to między innymi:

 • Podwyższona temperatura ciała lub gorączka (często powyższej 38 stopni Celsjusza).
 • Kaszel – może być zarówno suchy jak i mokry. Czasami towarzyszy mu biała śluzowa wydzielina.
 • Ból mięśni.
 • Osłabienie.
 • Uczucie rozbicia.
 • Ogólne złe samopoczucie.
 • Świszczący oddech.

Zapalenie oskrzeli – przyczyny

 • Palenie papierosów

Jedną z najczęstszych przyczyn rozwoju zapalenia oskrzeli jest palenie papierosów. Podwyższone ryzyko wystąpienia choroby wzrasta razem z czasem palenia, a także ilości wypalanych papierosów. Jednak choroba może pojawiać się także u osób, które stosunkowo nie palą dużo i robią to krótko – za wszystko odpowiadają predyspozycje genetyczne.

 • Bierne palenie

Za zapalenie oskrzeli odpowiedzialne może być także bierne palenie, czyli przebywanie w tym samym miejscu, co osoba paląca i wdychanie trujących substancji. Organizm próbuje walczyć z zanieczyszczenia znajdującymi się w dymie tytoniowym. Reakcją obronną jest zwiększenie wytwarzania śluzu a także odczyn zapalny w drogach oskrzelowych.

 Najlepszą profilaktyką zachorowania na zapalenie oskrzeli jest zaprzestanie palenia papierosów, a także unikanie towarzystwa osób palących. Rozstanie się z nałogiem nie należy do najprostszych czynności, jednak istnieje mnóstwo metod, które w tym pomagają.

 • Praca z zanieczyszczeniami

Kolejną przyczyną pojawienia się zapalenia oskrzeli jest narażenie zawodowe na substancje chemiczne, pływy, a także zanieczyszczenia powietrza atmosferycznego.

 • Skłonności genetyczne

Do rozwoju zapalenia oskrzeli przyczyniają się geny.

 • Zaniedbanie drobnych infekcji

Zaniedbanie drobnych infekcji może doprowadzić do wystąpienia zapalenia oskrzeli. Nawet częste infekcje w okresie dorastania mogą w przyszłości zwiększać ryzyko zapalenia oskrzeli.

Zapalenie oskrzeli – leczenie i diagnostyka

Bardzo często zapalenie oskrzeli diagnozowane jest już pod badaniu fizykalnym. Dodatkowe testy i badania np. RTG klatki piersiowej zleca się tylko w nielicznych przypadkach. W wielu przypadkach należy je wykonać po to, aby wykluczyć zapalenie płuc, gdyż dwie choroby mają bardzo podobne objawy.

Leczenie zapalenia oskrzeli

Osoby borykające się z zapaleniem oskrzeli, w trakcie leczenia powinny odpoczywać w domu. Koniecznie trzeba pamiętać o odpowiedniej ilości spożywanych płynów. Chory powinien wypijać około dwóch litrów wodzy dziennie.

Bardzo ważne jest także spożywanie leków zgodnie z zaleceniami lekarza. Pacjentom przepisuje się głównie leki na gorączkę, a także preparaty, które zmniejszają lepkość wydzieliny i jednocześnie ułatwiają odkrztuszanie. Tym, którym dokucza suchy kaszel, stosuje się leki przeciwkaszlowe.

Przy zapaleniu oskrzeli bardzo rzadko podaje się antybiotyki. Stosuje się je tylko w przypadku, gdy wcześniejsza farmakoterapia nie daje pożądanych rezultatów i kolejne szczegółowe badania potwierdzają obecność bakterii, które wywołują chorobę.

W niektórych przypadkach podaje się także leki, które rozkurczają oskrzela. Stosują je chorzy u których dochodzi do duszności, a kaszel jest mocno nasilony,.

Zapalenie oskrzeli – działania profilaktyczne

Leczenie zapalenia oskrzeli jak każda choroba wymaga poniesienie kosztów. Dodatkowo jest to uciążliwe i nie zawsze całkowicie skuteczne. Dlatego lepiej zapobiegać zapalaniu niż leczyć.

Jedno z działań profilaktycznych, które jest bardzo ważne to rzucenie palenia papierosów. Bardzo ważne jest tez unikanie bądź ograniczenie przebywania z osobami, które palą w bliskim dla nas otoczeniu tytoń. Bardzo ważne jest też  unikanie miejsc, gdzie powietrze jest mocno zanieczyszczone. Aby zapobiec chorobie, zadbaj także o leczenie innych, drobnych infekcji.

Przewlekłe zapalenie oskrzeli, a astma

Początkowe stadium astmy oskrzelowej bardzo często mylone jest z zapaleniem oskrzeli. Astma, objawia się uporczywym kaszlem, który ma charakter napadowy. Bardzo często występuje razem z dusznościami, uczuciem niepokoju i świszczącym oddechowym. Kaszel bardzo często pojawia się w nocy, po kontakcie z alergenem lub po wysiłku fizycznym.

Czym się różni astma od przewlekłego zapalenia oskrzeli?

Przewlekłe zapalenie oskrzeli stwierdza się częściej u dzieci oraz młodzieży niż u osób dorosłych w odróżnieniu od astmy oskrzelowej. Warto jednak pamiętać, że często pojawiające się zapalenie oskrzeli w dzieciństwie, ma ogromny wpływ na rozwój astmy w życiu dorosłym.

Zobacz także: Alergeny - lista najczęściej uczulających

Bądź na bieżąco. Polub fanpage Chillizet na Facebooku!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem!

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów