Nie tylko leki zwalczą zapalenie krtani. Poznaj domowe sposoby na tę dolegliwość!

Sylwia Bagińska 12.07.2018
Zapalenie gardła - objawy
Fotografia: shutterstock

Leki na zapalenie krtani lekarz dobiera zależnie od tego, czy infekcja jest wywołana przez wirusy czy bakterie. Jednym pomagają sterydy i antybiotyk, w innych przypadkach sprawdzą się domowe sposoby. Koniecznie sprawdź, jak zapalenie krtani leczy się w domowym zaciszu.

Zapalenie krtani to nic innego jak stan zapalny górnego odcinka oddechowego służącego do wydawania dźwięków. Ta choroba bardzo często dopada nas w okresie jesiennym i zimowym, może też dotyczyć alergików oraz palaczy papierosów. U tych osób dochodzi do niszczenia aparatu rzęskowego i śluzówki dróg oddechowych. Leki na zapalenie krtani muszą pomóc na takie objawy zapalenia krtani jak kaszel, ból gardła, a także bezgłos. 

Zobacz także: Opryszczka na ustach, dlaczego ciągle się pojawia?

Zapalenie krtani – leczenie

Choroba jest szczególnie niebezpieczna u dzieci, ponieważ może doprowadzić nawet do zagrożenia życia. Zapalenie krtani u dziecka najczęściej jest spowodowane infekcją wirusową. Może dopaść nawet kilkumiesięczne dzieci, jednak najczęściej dotyczy osób w wieku od 2 do 8 lat. U maluchów zapalenie krtani często jest następstwem innej infekcji górnych dróg oddechowych. Jeśli zauważysz niepokojące objawy, np. problemy z oddychaniem albo sinienie ust, wezwij pogotowie. W innych przypadkach wystarczy konsultacja ze specjalistą w zwykłym trybie, który przepisze odpowiednie leki na zapalenie krtani.

Leczenie zapalenia krtani musi poradzić sobie z takimi symptomami choroby jak:

 • Bezgłos.
 • Ból gardła, który występuje razem z uczuciem drapania. Jest wiele domowych sposobów na ból gardła, które można wykorzystać w walce z tą dolegliwością.
 • Kaszel (bardzo często pojawia się w godzinach nocnych i wybudza ze snu. Jest suchy i duszący). Jeśli chcesz pozbyć się uporczywego kaszlu – skorzystaj z domowych sposobów na kaszel.
 • Przyśpieszony oddech.
 • Świst towarzyszący oddychaniu.
 • Zwiększona czynność pomocniczych mięśni oddechowych.
 • Gorączka lub stan podgorączkowy. Zanim sięgniesz po leki, żeby zbić temperaturę, spróbuj wcześnie zastosować skutecznych, domowych sposobów na gorączkę.
 • Zmęczenie oraz osłabienie.

Przewlekłemu zapaleniu krtani towarzyszą z kolei: szybkie męczenie głosu, częste drapanie w gardle, chrypka i kaszel.

Zapalenie krtani – leki

Leczenie tej choroby trwa około 2 tygodnie. W tym czasie chory powinien leżeć w łóżku. Temperatura pokoju nie powinna przekraczać 20 stopni Celsjusza. Dodatkowo bardzo ważne jest regularne nawilżanie powietrza i wietrzenie pokoju. Jeśli nie masz nawilżacza w domu – dobrym pomysłem jest wieszanie mokrych ręczników na kaloryferach. Bardzo ważny jest także odpoczynek i nienadwyrężanie głosu. Trzeba dużo pić.

Leki na zapalenie krtani to najczęściej preparaty przeciwobrzękowe, przeciwgorączkowe, przeciwkaszlowe i mukolityczne (rozrzedzające wydzielinę w drogach oddechowych). Lekarz może też przepisać glikokortykosteroidy (domięśniowo lub w postaci inhalacji).

Zapalenie krtani głównie pojawia się pierwszym i ostatnim kwartale roku, kiedy to pogoda jest słaba, a pomieszczenia zaczynają być ogrzewane. Suche powietrze, które wtedy się gromadzi sprzyja rozwojowi stanu zapalnego.

Przyczyny zapalenia krtani to między innymi: infekcje wirusowe, bakterie, nadmierny wysiłek głosowy, przebywanie w zakurzonych i suchych pomieszczeniach lub nagłe oziębienie krtani. Z kolei przewlekłe zapalenie krtani mogą wywoływać:

 • Chroniczne zapalenie zatok przynosowych
 • Przewlekły alergiczny nieżyt nosa,
 • Palenie papierosów – dym tytoniowy podrażnia śluzówkę krtani,
 • Długotrwałe i częste przebywanie w pomieszczeniach klimatyzowanych, z suchym powietrzem lub wśród oparów chemicznych,
 • Nieleczony refluks żołądkowo-przełykowy (kwaśny sok żołądkowy drażni śluzówkę, która może wywoływać przewlekłe zapalenie krtani.
 • Nadwyrężanie głosu (dotyczy to głównie osób, które nim pracują, np. wokaliści, dziennikarze, nauczyciele).

Zapalenie krtani – domowe sposoby

Nie tylko leki! Na zapalenie krtani mogą pomóc także domowe sposoby. Najczęściej stosuje się:

 • Inhalacje

Inhalacje to bardzo skuteczny sposób w walce z zapaleniem krtani. Ta metoda upora się z kaszlem, a także odciąży krtań objętą zmianami chorobowymi. Inhalacje polecane są także jako jeden z domowych sposobów na zatkane zatoki.

Do miski wlej 2 litry gorącej wody i dodaj napar z rumianku lub szałwii.  Na głowę załóż ręcznik i pochyl się nad parującą wodą. Pamiętaj, że w trakcie inhalacji oczy muszą być zamknięte. Uważaj także, żeby nie zbliżyć się do gorącej wody, gdyż grozi to oparzeniem wrzątkiem.

 • Syrop z cebuli

Syrop z cebuli złagodzi napady kaszlu w nocy. Dodatkowo ma on działanie antybakteryjne i łagodzi ból gardła. Mogą go spożywać dzieci i kobiety w ciąży.

 • Kamfora

Na ból krtani pomoże posmarowanie szyi kamforą i obwinięcie jej szalikiem.

Zapalenie krtani - antybiotyk

Nie na każdą odmianę choroby pomogą te same leki. Na zapalenie krtani pomogą środki przeciwzapalne, które można kupić w każdej aptece bez recepty. Jeśli z jakich powodów twoje dziecko lub ty nie jesteście w stanie wypić syropu z cebuli, możecie zastosować syrop kupiony w aptece.

Antybiotyki przy zapaleniu krtani podaje się tylko w przypadku, gdy infekcja ma podłoże bakteryjne. Pamiętaj, aby równolegle podawać probiotyki.

Zobacz także: Ból głowy - kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Bądź na bieżąco. Polub fanpage Chillizet na Facebooku!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem!

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów