Zanokcica może pojawić się na palcach dłoni i stóp. Czym jest spowodowana?

Zakoncica może pojawić się na palcach dłoni i stóp
Fotografia: Shutterstock

Zanokcica to choroba występująca na paznokciach dłoni i stóp. Spowodowana jest zazwyczaj infekcją bakteryjną lub grzybiczą. Jak się ją leczy?

Zanokcica jest ropnym zapaleniem pojawiającym się pod wałem paznokcia. Może się ona pojawić zarówno na palcach dłoni, jak i na palcach stóp. Do rozwoju choroby może dojść na skutek zakażenia bakteryjnego czy też nieprawidłowego wykonywania zabiegów pielęgnacyjnych.  Jak się leczy zanokcicę?

Zobacz także: Choroba kociego pazura – jak można się nią zarazić?

Zanokcica – co to?

Zanokcica to ropne zapalenie pojawiające się na palcach dłoni i stóp pod częścią skóry pokrywającą boczną i przyśrodkową część paznokcia. Stan zapalny zazwyczaj pojawia się na skutek infekcji bakteryjnej, a czasem także grzybiczej. Zanokcica pojawiająca się na paznokciach powoduje silny ból, zaczerwienie skóry oraz obrzęk. 

Zanokcica może pojawić się w postaci przewlekłej bądź ostrej. Postać ostra występuje zazwyczaj w okresie od 2 do 5 dni po urazie w okolicy paznokcia. Ta odmiana cechuje się tym, iż obejmuje zazwyczaj tylko jeden palec. Z kolei w przypadku postaci przewlekłej zmiany chorobowe pojawiają się na kilku paznokciach jednocześnie.

Postać ostra może pojawić się jako powikłanie postaci przewlekłej.

Zanokcica – przyczyny

Oprócz infekcji bakteryjnej i grzybiczej, zanokcica może być spowodowana także kontaktem z chemikaliami. Z tego powodu często chorują na nią osoby, które pracują np. na zmywaku. Wtedy zazwyczaj pojawia się przewlekła odmiana tej dolegliwości.  

Z kolei ostra forma zanokcicy najczęściej spowodowana jest urazem skóry, przez który do organizmu wniknąć mogą bakterie. Tymi, które najczęściej powodują zanokcicę, jest paciorkowiec i gronkowiec. Innym możliwym podłożem wystąpienia tej dolegliwości jest niewłaściwa pielęgnacja paznokci. Jeśli dana osoba obgryza paznokcie lub obcina je zbyt krótko, może się u niej pojawić zanokcica. Zbyt mocne wycinanie skórek również może przyczynić się do powstania tej choroby.

Zanokcica może pojawić się także u osób, którym doskwierają wrastające paznokcie.

Zobacz także: Choroba Wilsona jest bardzo niebezpieczna. Jak się objawia?

Zanokcica – objawy

Zanokcicy, oprócz silnego bólu, który przez chorych opisywany jest jako pulsujący, towarzyszą także takie objawy jak:

  • gorączka
  • dreszcze
  • powiększenie węzłów chłonnych
  • obrzęk
  • zaczerwienieni wału paznokciowego
  • wyciek ropy po naciśnięciu na ranę

Zanokcica może mieć też formę opryszczkową, którą wywołuje wirus. Ten rodzaj będzie się objawiał pieczeniem palca lub całej dłoni, świądem oraz mrowieniem. Wraz z rozwojem choroby mogą pojawić się także niewielkiej wielkości, swędzące pęcherzyki wypełnione treścią. Pęcherzyki te również będą powodować silny ból.

Zobacz także: Dna moczanowa - dieta to ważny element leczenia. Z jakich produktów należy zrezygnować?

Zanokcica – leczenie

Leczenie zanokcicy różni się w zależności od czynnika, który ją wywołał. Kiedy zanokcica wywołana jest przez bakterie, konieczne może okazać się zastosowanie antybiotyków. Stosuje się je zazwyczaj miejscowo, rzadziej – doustnie. Pomaga to zlikwidować zapalnie i bakterie, które je powodują.

Jeśli choroba ta wywołana została infekcją grzybiczą, wdraża się leczenie przeciwgrzybicze. Wówczas polega ono zazwyczaj na stosowaniu maści bądź kremów. Jako środek wspomagający w leczeniu można stosować także moczenie palców oraz ograniczenie ilości cukru w diecie.

Kiedy z kolei zanokcica wywołana jest przez wirusy, należy jak najszybciej podać choremu leki przeciwwirusowe.

Zanokcica – powikłania

Zdarza się, że zignorowana i nieleczona zanokcica będzie skutkować pojawieniem się ropnia i zapaleniem macierzycy paznokcia oraz silnym bólem. To z kolei skutkować może zanikiem płytki paznokciowej bądź zaburzeniem wzrostu paznokcia.

W przypadku, gdy zanokcica była długi czas nieleczona bądź leczenie okazało się nieskuteczne, konieczne może okazać się leczenie chirurgiczne. W takiej sytuacji chirurg nacina ropień, a następnie oczyszcza ranę. Po przeprowadzeniu procedury chirurgicznej, choremu zazwyczaj zaleca się stosowanie antybiotyków.  

Zobacz także: Choroba Bowena to przedinwazyjny rak skóry. Jak ją rozpoznać?

Do czego wykorzystuje się rośliny lecznicze w medycynie naturalnej? Koniecznie sprawdź.

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem!

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów