Ząbkowanie – nieprzyjemne, choć nieuniknione. Jak rozpoznać i jak pomóc dziecku?

Hanna Skowron 20.08.2018
Ząbkowanie u dzieci
Fotografia: shutterstock

Ząbkowanie to czas trudny zarówno dla malucha, jak i jego rodziców. Jak rozpoznać, że przyczyną markotności i płaczliwości dziecka jest właśnie ząbkowanie? Jak przynieść mu ulgę w tych chwilach? Zobacz! 

Ząbkowanie to ważna zmiana w życiu dziecka, która świadczy o tym, że maluch prawidłowo się rozwija i dorasta. Już niedługo będzie miał komplet ząbków, dzięki czemu będzie mógł spożywać już stałe pokarmy. Rodzice zwykle z niepokojem czekają na ten proces, spodziewając się cierpienia, rozdrażnienia i płaczliwości malucha, a także nieprzespanych nocy. Jak rozpoznać, że proces pojawiania się pierwszych ząbków właśnie się rozpoczął?

Zobacz także: Próchnica zębów - nieleczona doprowadza do wielu poważnych chorób! Jak jej zapobiegać?

Ząbkowanie – objawy

Szczęśliwi ci rodzice, u dzieci których proces ząbkowania przebiegł szybko i bez „atrakcji”. Maluch w tym okresie zawsze jest mniej lub bardziej rozdrażniony i płaczliwy, a także często wkłada do buzi rączki lub inne przedmioty, przygryzając je. Łagodzi to uczucie swędzenia dziąseł. W zależności od tego, w jaki sposób proces ząbkowania przebiega (bardzo drażniąco czy nie), dziecko może mieć problemy z przespaniem spokojnie nocy.

Wyrzynające się ząbki powodują swędzenie i nadwrażliwość dziąseł. Pierwszym wyraźnym symptomem pojawiania się pierwszych ząbków, jest obfite ślinienie się malucha i wkładanie do buzi wszystkiego, co tylko znajdzie się w zasięgu rączki. Ten proces może trwać kilka tygodni, ale nawet kilka miesięcy. Zwykle rozpoczyna się w okolicach 4-5 miesiąca życia. Doraźnie maluchowi można pomóc podając mu schłodzony w lodówce gryzaczek. Zimno obkurcza naczynia krwionośne, dzięki czemu swędzenie i nadwrażliwość dziąseł nieco zmaleje. Dobrym rozwiązaniem będzie także smoczek z wypustkami (także możesz go schłodzić przed podaniem).

Ząbkowanie – mniej znane oblicze

Wyrastaniu ząbków może towarzyszyć także gorączka lub/i biegunka. Maluszek będzie wówczas jeszcze bardziej markotny i płaczliwy. Trzeba pamiętać, by przy występowaniu takich objawów nawadniać go, by nie doprowadzić do odwodnienia. Taki stan jest jednak rzadki i jeśli występuje, powinien ustąpić w ciągu kilkunastu godzin. W przeciwnym wypadku lepiej zabrać dziecko do lekarza. Dolegliwości związane z pojawianiem się ząbków mogą spowodować dodatkowo brak apetytu i niechęć do ssania.

Jak ulżyć dziecku w czasie ząbkowania?

Ząbkujące dziecko trzeba przede wszystkim uspokajać. Jeśli jest płaczliwe i markotne, nic nie przyniesie mu większego poczucia spokoju i bezpieczeństwa, niż obecność mamy. Maluszka trzeba przytulać, kołysać i mówić do niego. Jeśli źle śpi w nocy, pomocna będzie herbatka z melisy podana przed spaniem.

Swędzenie i opuchliznę dziąseł pomoże złagodzić przykładanie schłodzonych gryzaczków i smoczka, a także masowanie ich palcem ze specjalną nakładką masującą. Jeśli dziąsła są bardzo opuchnięte i czerwone, a dziecku towarzyszy gorączka, która nie ustępuje po podaniu leków, trzeba zgłosić się do lekarza. W niektórych przypadkach stosuje się maści dla niemowląt, którymi smaruje się obolałe miejsca na dziąsłach.

Zobacz także: Zapalenie spojówek u dzieci - jakie są przyczyny?

Bądź na bieżąco. Polub fanpage Chillizet na Facebooku!

5 niebezpiecznych roślin, które możesz spotkać codziennie - są mocno trujące!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem!

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów