Wysypka na twarzy u dzieci i dorosłych - na jakie choroby może wskazywać?

Sylwia Bagińska 11.09.2018
Wysypka na twarzy u dziecka
Fotografia: Shutterstock

Wysypka na twarzy to uciążliwa dolegliwość zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Koniecznie sprawdź. jakie są przyczyny jej wystąpienia!

Wysypka na twarzy nie zawsze jest objawem chorób skóry, ale może być jednym z symptomów schorzeń ogólnoustrojowych. Zmiany skórne na twarzy nie są tylko problemem natury estetycznej, dlatego powinny być konsultowane z lekarzem. Dowiedz się, na jakie choroby może wskazywać wysypka na twarzy!

Wysypka na twarzy – co może ją powodować?

Przyczyny pojawienia się wysypki na twarzy to między innymi:

 • Reakcja alergiczna

Za wystąpienie wysypki odpowiedzialna może być reakcja alergiczna, do której doszło na skutek stosowania kosmetyków. Warto pamiętać, że to uczulenia może dojść nie tylko po skorzystaniu z nowego preparatu, ale także po jego dłuższym stosowaniu.

 • Alergia pokarmowa lub wziewna

Wysypka na twarzy może być jednym z objawów alergii pokarmowej lub wziewnej. Gdy ma ona tendencje do nawracania, konieczna jest wizyta u lekarza specjalisty – alergologa i wykonanie testów alergicznych.

 • Odra

Odra mimo iż jest bardzo rzadką chorobą zakaźną, nadal odnotowuje przypadki zachorowań. Choroba objawia się między innymi: wysypką na twarzy, która przechodzi także na tułów. Przed zachorowaniem na odrę chroni szczepionka, która jest obowiązkowa.

 • Trądzik różowaty

Jednym z objawów tej choroby skóry jest wysypka. Rozwój trądziku różowatego ma związek z zaburzeniami hormonalnymi, stresem, a także problemami ze strony układu pokarmowego.

 • Parwowirus B19

Rumień na twarzy, który przechodzi w wysypkę może oznaczać obecność w organizmie parwowirusa B19.  Inne objawy to także ból stawów. Przy podejrzeniu zarażenia, konieczna jest wizyta u lekarza, gdyż wirus bardzo szybko się rozprzestrzenia, a jego leczenie wymaga izolacji.

Wysypkę na twarzy może powodować także ziarniak twarzy i sarkoidoza.

Wysypka na twarzy u dziecka

Większość zmian skórnych na twarzy dziecka w tym także wysypka, mają charakter łagodny i nie wymagają specjalistycznego, zaawansowanego leczenia.

Na konsultacji lekarskiej, po wykonaniu badań i wykluczeniu infekcji oraz chorób zakaźnych, przepisywana jest maść. Dziecko bardzo rzadko kierowane jest do dermatologa.

Przyczyną nawracającej wysypki na twarzy u  dziecka może być alergia.  Jeśli dziecko ukończyło drugi rok życia, powinno być skierowane na testy alergiczne. Po zdiagnozowaniu produktu, który wywołuje reakcje alergiczne, konieczne jest wykluczenie tego produktu z codziennego jadłospisu.

Za pojawienie się wysypki na twarzy dziecka może być także odpowiedzialna choroba zakaźna, wywołana parwowirusem B19. Choroba nie wymaga specjalistycznego leczenia i przechodzi po upływie około dwóch tygodni. Jednak dziecko w tym czasie powinno być izolowane, gdyż wirus bardzo szybko się rozprzestrzenia i np. u kobiet w ciąży może doprowadzić do poronienia.

Wysypka na twarzy u niemowlaka

Wysypka u noworodka warto skonsultować z lekarzem, który zacznie postawienie diagnozy od wykluczenia poważnych chorób.

Zazwyczaj zmiany skórne pojawiające się na twarzy maluszka są niegroźne. Są to między innymi potówki, które bardzo często wyglądają jak kaszka. Wymagają tylko odpowiedniej wentylacji. Wysypkę może powodować także noworodkowa krostkowica głowy, łojotokowe zapalenie skóry, przemijająca melanozo ma krostkowa oraz rumień toksyczny.

Poważne schorzenia u noworodków, które objawiają się wysypką na twarzy to opryszczkowe zapalenie skóry, pęcherzowe oddzielanie się naskóra oraz zakażenie bakteryjne.

Wysypka na twarzy – kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Do lekarza należy się zgłosić w przypadku wysypki, która utrzymuje się przed dłuższy czas. Konsultacja lekarska jest także koniecznie przy wystąpieniu innych, niepokojących objawów, które towarzyszą wysypce na twarzy. Są to między innymi:

 • Pieczenie oraz silny ból spowodowany zmianami skórnymi,
 • Pojawienie się ropni,
 • Podwyższona temperatura ciała,
 • Łuszczenie się skóry.

Wysypka na twarzy – jak dbać o cerę?

Niezależenie od przyczyny, która doprowadziła do pojawienia się wysypki na twarzy, cera w tym czasie wymaga odpowiedniej pielęgnacji.

 1. Pamiętaj, że na skórę twarzy objętą zmianami skórnymi nie należy nakładać zwykłych kremów, np. nawilżających. Ich stosowanie może utrudnić leczenie.
 2. Przestrzegaj diety zaleconej przez lekarza specjalisty.
 3. Odpowiednio nawadniaj organizm, zaleca się picie około dwóch litrów wody dziennie.
 4. Unikaj nadmiernej ekspozycji na słońce.
 5. Rzuć palenie papierosów.
 6. Unikaj dotykania twarzy brudnymi rękami – powoduje do przedostawanie się większej ilość bakterii.

Zobacz także: Wymiotów nie należy lekceważyć. Na jakie choroby mogą wskazywać?

Bądź na bieżąco. Polub fanpage Chillizet na Facebooku!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem!

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów