Wymioty u dzieci - kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Sylwia Bagińska 10.09.2018
Wymioty u dziecka
Fotografia: Shutterstock

Wymioty u dziecka to przykra dolegliwość, która jest uciążliwa nie tylko dla maluchów, ale także ich rodziców i opiekunów. Koniecznie sprawdź, jakie są przyczyny wymiotów u dzieci i jakie symptomy towarzyszące są niepokojące!

Wymioty u dzieci w wielu przypadkach są spowodowane przejedzeniem, mogą zwiastować także nadchodzącą grypę. Niestety jednak w niektórych przypadkach, są objawem poważnych stanów chorobowych. Wymiotujące dzieci zawsze powinny być szczególnie obserwowane przez osoby dorosłe. W przypadku pojawienia się innych niepokojących symptomów, konieczna jest interwencja lekarska.

Wymioty u dziecka – jakie mogą być przyczyny?

Przyczyny wymiotów u dzieci to między innymi:

 • Zapalenie wyrostka robaczkowego

Inne charakterystyczne objawy zapalenia wyrostka robaczkowego oprócz wymiotów to ból po prawej stronie brzucha, brak apetytu, podwyższona temperatura ciała, a także ogólne złe samopoczucie.

 • Reflluks żołądkowo-przełykowy

Dziecko z refluksem bardzo często jest kapryśne po jedzeniu. Dochodzi także do wypluwania pokarmu i wymiotów. Jednym z symptomów refluksu jest także niski przyrost masy ciała.

 • Infekcja wirusowa lub bakteryjna

Wymioty mogą być także spowodowane grypą żołądkową. Inne objawy, które towarzyszą tej chorobie to także biegunka, utrata apetytu, podwyższona temperatura ciała oraz ból brzucha.

 • Inne infekcje

Wymioty mogą pojawiać się także przy innych infekcjach, np. dróg oddechowym, szczególnie gdy dziecku dokucza kaszel. Wymiotowanie może być też spowodowane alergią pokarmową.

 • Zapalenie płuc

Zapalenie płuc, które jest bardzo niebezpieczne u dzieci może wywoływać także wymioty. Typowe objawy tej choroby to kaszel, duszności, gorączka oraz ból w klatce piersiowej.

Wymioty u dziecka mogą być także spowodowane długotrwałym płaczem lub połknięciem substancji toksycznej.

Wymioty u dziecka - po jedzeniu

Zdarza się, że wymioty u dziecka spowodowane są niestrawnością lub zatruciem pokarmowym. Problemów mogą przysporzyć niedogotowane lub źle przechowywane dania, szczególnie mięso, nabiał i jaja. Wymiotom po jedzeniu mogą towarzyszyć biegunka i skurcze brzucha.

Wymioty u niemowlaka -  czym są spowodowane?

U niemowląt ulewanie niewielkiej ilości pokarmu w trakcie lub po jedzeniu jest normalne. Stanem niepokojącym jest ich zbyt częste pojawianie się.

Przyczyny wymiotów u niemowlaków i noworodków to między innymi:

 • Wgłobienie jelita

Objawia się wymiotami, a także silnym bólem brzucha, który złudnie przypomina kolkę. Maluch wtedy podciąga nóżki do brzucha. Dziecko mocno płacze, dodatkowo narasta stan śpiączkowy i pojawiają się krwawe stolce.

 • Zwężenie odźwiernika

U noworodków pojawiają się po karmieniu nawracające wymioty. W niektórych przypadkach wyczuwalne jest zgrubienie na brzuchu. Inny symptom to także zmniejszona objętość stolców.

 • Niedrożność jelit

Charakteryzuje się wymiotami żółciowymi w pierwszych dwóch dobach życia. Innym objawem towarzyszącym jest także wzdęty brzuch.

U małych dzieci wymioty mogą być także spowodowane refluksem żołądkowo-przełykowym oraz wirusowym zapaleniem jelit  i żołądka.

Co na wymioty u dziecka?

Jeśli dziecko wymiotuje, nie należy karmić go na siłę. Przez pierwsze dwa dni od wystąpienia wymiotów może nie jeść wcale. Powinno się przegłodzić i pozbyć substancji, która wywołała wymioty. Należy natomiast uzupełniać płyny i elektrolity, żeby nie doprowadzić do odwodnienia.

Co jest polecane na wymioty u najmłodszych? Szczególnie wskazane jest podawanie roztworu elektrolitowego. Nie podawajmy go, jeśli dziecko wciąż wymiotuje. Stosuje się łyżeczkę roztworu pół godziny od ustąpienia wymiotów, co 10 minut. Jeśli maluch nie chce go spożywać, można spróbować mu podać wodę lub rosół.

Należy odczekać z podawaniem pokarmów. Jeśli dziecko jest głodne i torsje ustąpiły, można stopniowo włączać normalne posiłki, najpierw kleiki, zupy i ziemniaki puree, które są łagodne dla żołądka. Trzeba unikać potraw tłustych i ciężkostrawnych.

Wymioty u dziecka – kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Wymioty u dziecka mają wiele przyczyn – niektóre są niegroźne dla zdrowia jak np. przejedzenie czy choroba lokomocyjna. Jednak w niektórych przypadkach są objawem wielu poważnych chorób. Dlatego, gdy dziecko zaczyna wymiotować, rodzice bądź opiekunowie powinni bacznie obserwować malucha.

Do lekarza należy się zgłosić, gdy wymioty pojawiły się u noworodka. Istnieje wtedy duże ryzyko odwodnienia. Niepokojącym objawem jest także brak łez u płaczącego dziecka oraz sporadyczne oddawanie moczu. Natychmiastowej wizyty u lekarza potrzebują niemowlaki, u których ciemiączko jest zapadnięte lub płaskie lub gdy dziecko staje się wiotkie.

Dziecko natychmiastowej pomocy lekarskiej potrzebuje wtedy, gdy nie oddaje moczu przez około 6-8 godzin. Jest bardzo senne i apatyczne. Pojawia się przyśpieszony oddech, spierzchnięte usta oraz podkrążone oczy. Sygnałem alarmującym jest także zbyt szybki lub zbyt wolny puls.

Inne niepokojące objawy, które mogą towarzyszyć wymiotom to także:

 • Gorączka,
 • Biegunka,
 • Silny ból głowy,
 • Zauważalna krew w wymiotach,
 • Objawy odwodnienia (skąpomocz o intensywnej żółtej barwie, wysuszone wargi, silne pragnienie, nalot na języku, ogólne złe samopoczucie).

Interwencji medycznej potrzebują także dzieci, u których wymioty były poprzedzone urazem głowy bądź uderzeniem.

Zobacz także: Atopowe zapalenie skóry - na to schorzenie nie ma leku. Jak walczyć z objawami?

 Bądź na bieżąco. Polub fanpage Chillizet na Facebooku!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem!

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów