Wymioty u dzieci - kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Sylwia Bagińska 10.09.2018
Wymioty u dziecka
Fotografia: Shutterstock

Wymioty u dziecka to przykra dolegliwość, która jest uciążliwa nie tylko dla maluchów, ale także ich rodziców i opiekunów. Koniecznie sprawdź, jakie są przyczyny wymiotów u dzieci i jakie symtpomy towarzyszące są niepokojące!

Wymioty u dzieci w wielu przypadkach są spowodowane przejedzeniem, mogą zwiastować także nadchodzącą grypę. Niestety jednak w niektórych przypadkach, są objawem poważnych stanów chorobowych. Wymiotujące dzieci zawsze powinny być szczególnie obserwowane przez osoby dorosłe. W przypadku pojawienia się innych niepokojących symptomów, konieczna jest interwencja lekarska.

Wymioty u dziecka – jakie mogą być przyczyny?

Przyczyny wymiotów u dzieci to między innymi:

 • Zapalenie wyrostka robaczkowego

Inne charakterystyczne objawy zapalenia wyrostka robaczkowego oprócz wymiotów to ból po prawej stronie brzucha, brak apetytu, podwyższona temperatura ciała, a także ogólne złe samopoczucie.

 • Reflluks żołądkowo-przełykowy

Dziecko z refluksem bardzo często jest kapryśne po jedzeniu. Dochodzi także do wypluwania pokarmu i wymiotów. Jednym z symptomów refluksu jest także niski przyrost masy ciała.

 • Infekcja wirusowa lub bakteryjna

Wymioty mogą być także spowodowane grypą żołądkową. Inne objawy, które towarzyszą tej chorobie to także biegunka, utrata apetytu, podwyższona temperatura ciała oraz ból brzucha.

 • Inne infekcje

Wymioty mogą pojawiać się także przy innych infekcjach, np. dróg oddechowym, szczególnie gdy dziecku dokucza kaszel. Wymiotowanie może być też spowodowane alergią pokarmową.

 • Zapalenie płuc

Zapalenie płuc, które jest bardzo niebezpieczne u dzieci może wywoływać także wymioty. Typowe objawy tej choroby to kaszel, duszności, gorączka oraz ból w klatce piersiowej.

Wymioty u dziecka mogą być także spowodowane długotrwałym płaczem lub połknięciem substancji toksycznej.

Wymioty u niemowlaka -  czym są spowodowane?

U niemowląt ulewanie niewielkiej ilości pokarmu w trakcie lub po jedzeniu jest normalne. Stanem niepokojącym jest ich zbyt częste pojawianie się.

Przyczyny wymiotów u niemowlaków i noworodków to między innymi:

 • Wgłobienie jelita

Objawia się wymiotami, a także silnym bólem brzucha, który złudnie przypomina kolkę. Maluch wtedy podciąga nóżki do brzucha. Dziecko mocno płacze, dodatkowo narasta stan śpiączkowy i pojawiają się krwawe stolce.

 • Zwężenie odźwiernika

U noworodków pojawiają się po karmieniu nawracające wymioty. W niektórych przypadkach wyczuwalne jest zgrubienie na brzuchu. Inny symptom to także zmniejszona objętość stolców.

 • Niedrożność jelit

Charakteryzuje się wymiotami żółciowymi w pierwszych dwóch dobach życia. Innym objawem towarzyszącym jest także wzdęty brzuch.

U małych dzieci wymioty mogą być także spowodowane refluksem żołądkowo-przełykowym oraz wirusowym zapaleniem jelit  i żołądka.

Wymioty u dziecka – kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Wymioty u dziecka mają wiele przyczyn – niektóre są niegroźne dla zdrowia jak np. przejedzenie czy choroba lokomocyjna. Jednak w niektórych przypadkach są objawem wielu poważnych chorób. Dlatego, gdy dziecko zaczyna wymiotować, rodzice bądź opiekunowie powinni bacznie obserwować malucha.

Do lekarza należy się zgłosić, gdy wymioty pojawiły się u noworodka. Istnieje wtedy duże ryzyko odwodnienia. Niepokojącym objawem jest także brak łez u płaczącego dziecka oraz sporadyczne oddawanie moczu. Natychmiastowej wizyty u lekarza potrzebują niemowlaki, u których ciemiączko jest zapadnięte lub płaskie lub gdy dziecko staje się wiotkie.

Dziecko natychmiastowej pomocy lekarskiej potrzebuje wtedy, gdy nie oddaje moczu przez około 6-8 godzin. Jest bardzo senne i apatyczne. Pojawia się przyśpieszony oddech, spierzchnięte usta oraz podkrążone oczy. Sygnałem alarmującym jest także zbyt szybki lub zbyt wolny puls.

Inne niepokojące objawy, które mogą towarzyszyć wymiotom to także:

 • Gorączka,
 • Biegunka,
 • Silny ból głowy,
 • Zauważalna krew w wymiotach,
 • Objawy odwodnienia (skąpomocz o intensywnej żółtej barwie, wysuszone wargi, silne pragnienie, nalot na języku, ogólne złe samopoczucie).

Interwencji medycznej potrzebują także dzieci, u których wymioty były poprzedzone urazem głowy bądź uderzeniem.

Zobacz także: Atopowe zapalenie skóry - na to schorzenie nie ma leku. Jak walczyć z objawami?

Bądź na bieżąco. Polub fanpage Chillizet na Facebooku!

Zagłosuj

Jak radzisz sobie z bólem brzucha po zjedzeniu ciężkostrawnej potrawy?

Liczba głosów:

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem!

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów