Wybierasz się na plażę? Nie uwierzysz, co czai się w piasku

Hanna Skowron 05.07.2018
piasek, plaża
Fotografia: Shutterstock.com

Włos się jeży na głowie!

Nie wyobrażasz sobie wakacji bez morza lub jeziora? Wiele osób wakacyjny wypoczynek kojarzy z plażowaniem. Czysta plaża to niestety pojęcie względne. W piasku czają się niebezpieczne dla zdrowia patogeny! Jesteśmy narażeni na bakterie, pasożyty, grzyby i glisty

Zobacz także: Czy seks w wodzie jest bezpieczny? Wszystko, co musisz o nim wiedzieć

Co kryje się w piasku?

Eksperci przeanalizowali stan 53 kalifornijskich plaż. Z badania opublikowanego w czasopiśmie Environmental Microbiology wynika, że podczas beztroskiego wylegiwania się na słońcu czyhają na nas m.in. bakterie E.Coli i salmonella. Mogą one wywołać niestrawność, nudności, biegunki i wymioty. Pamiętajmy zatem, aby przed jedzeniem, zawsze dbać o higienę rąk. Jeśli nie mamy dostępu do toalety z mydłem, możemy użyć chusteczki nasączonej płynem antybakteryjnym lub żelu odkażającego.

To jednak nie wszystko! W piasku znajdują się grzyby powodujące choroby skóry i paznokci. Wszyscy wiemy, jak przyjemne jest chodzenie boso po plaży, jednak może się ono skończyć grzybicą stóp. Szczególnie zagrożone są osoby z obniżoną odpornością.

Podczas plażowania można się także zarazić gronkowcem, który powoduje infekcje skórne. Jego leczenie jest długotrwałe, a proces zakażenia przebiega bezobjawowo.

Bardzo niemiła niespodzianka spotkała kanadyjskich turystów na Dominikanie. Po wizycie na plaży zaczęły ich swędzieć stopy, a ich stan wciąż się pogarszał. Okazało się, że zarazili się tęgoryjcem dwunastnicy, pasożytem, który trafia na piasek z odchodów zwierząt. 

Ogromna "piaskownica" to także wylęgarnia psiej glisty - pojawiającej się także w wyniku zakażenia odchodami. 

Zobacz także: Jak wyglądają plaże nudystów w Polsce? Stały bywalec zdradził pikantne szczegóły

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów