Wszawica, kiedy najłatwiej się nią zarazić?

Sylwia Bagińska 24.07.2018
Wszawica u dzieci
Fotografia: Shutterstock

Wszawica to bardzo uciążliwy problem - każda osoba, która chociaż raz borykała się z tą dolegliwością myśli tylko o tym, jak najszybciej pozbyć się wszy. Wszawicy nigdy nie można lekceważyć, gdyż rozprzestrzenia się w zawrotnym tempie.

Wszawica to choroba przenoszona przez pasożyty (wszy), która wywołuje świąd skóry, a także liczne rany. O zarażenie się wszawicą nie jest trudno, czasami wystarczy stać bardzo blisko człowieka z wszami we włosach.

Zobacz także: Kurzajki - jak skutecznie się ich pozbyć? Preparaty i leczenie domowe

Wszawica – rodzaje

Wszawica spowodowana może być przez 3 rodzaje wesz:

  • Wesz głowowa (wszawica głowy).
  • Wesz łonowa (wszawica łonowa).
  • Wesz odzieżowa (wszawica odzieżowa).

Wszy (każdy rodzaj) spotkamy na całym świecie. Występują w każdym klimacie. W Polsce najczęściej dochodzi do zakażenia wszawicą głowy, bardzo sporadycznie atakuje wesz łonowa, a najrzadziej problem dotyczy wszawicy odzieżowej.

Wszawica – objawy

  • Wszawica głowy

Wszawica głowy charakteryzuje się silnym świądem skóry głowy. Bardzo często swędzenie jest tak dokuczliwe, że osoba zarażona wszawicą rozdrapuje sobie skórę do krwi. Powstają rany i strupy. Niektórzy z powodu świądu wyrywają sobie włosy.

Dlaczego świąd jest tak silny?

Wesz karmi się krwią, dlatego, gdy wbija się w skórę głowy celu zdobycia pokarmu. Przez swój aparat gębowy sącząc krew – jednocześnie wpuszcza toksyny, które powodują swędzenie.

W miejscu, które zostało ukąszone może sączyć się surowiczy płyn, który skleja włosy. Jeśli zdarzy się przypadek, że głowa chorego jest zaniedbana, a włosy przetłuszczone – w miejscach, w których doszło do rozdrapania naskórka może dojść do zakażenia bakteryjnego, powstania liszaju lub powiększenia węzłów chłonnych, na który wpływa stan zapalny.

Warto pamiętać, że zmiany po ugryzieniach owada oraz rany mogą pojawiać się nie tylko na głowie. Wszawica głowowa może pojawić się także na szyi niedaleko linii włosów oraz karku.

Wszawica głowy objawia się także charakterystycznymi gnidami, czyli jajeczkami wszy. Gnidy są maleńkie, białe i bardzo mocno przyklejone do włosów. Przy jasnych włosach są mało widoczne.

  • Wszawica łonowa

Wszawica łonowa obejmuje okolice krocza, narządów płciowych, pachwin, ud i podbrzusza. Jeśli wesz jest bardzo dużo mogą przenieść się także do brwi, brody oraz rzęs. Wszawica łonowa objawia się tzw. plamami błękitnymi – są to sino-fioletowe lub szare plamki w miejscach, gdzie doszło do ukąszenia przez wesz.

  • Wszawica odzieżowa

Wszawica odzieżowa atakuje głównie kark, grzbiet, pachy i pachwiny. Jeśli swędzi Cie skóra w tych miejscach, możesz podejrzewać zakażenie wszami odzieżowymi. Ten rodzaj wszawicy objawia się rumieniowymi grudkami po ugryzieniu owada. U niektórych pojawiają się też odbarwione, drobne blizny. Wszy bardzo ciężko jest zauważyć – żyją one w ubraniach, a na człowieka wspinają się tylko w momencie karmienia.

Wszawica – przyczyny

Wszawica nierozerwalnie wiążę się z nowoczesnym trybem życia. Ludzi jest coraz więcej i żyją bliżej siebie. Wesz mimo iż nie jest tak skoczna jak pchła, może zawędrować od człowieka do człowieka w trakcie podróży autobusem czy siedzeniu na jeden ławce.

Wszy łatwo załapać w skupisku dzieci – szkoły, przedszkola, place zabaw, kolonie, obozy sportowe. Dzieci zazwyczaj bawią się blisko siebie – wszy nie mają wtedy żadnych ograniczeń w przeskakiwaniu na główki maluchów.

Warto pamiętać, że wszawicą głowową łatwo zarazić się także przez pośrednictwo innych przedmiotów, np. szczotki i grzebienia do włosów, opaski, gumki, czapki, berety itp.

Wszawicą łonową zarazić mogą się osoby aktywnie płciowo. Wesz łonowa przenosi się głównie przez kontakty seksualne. Jednak ten rodzaj wszawicy może pojawić się także u małych dzieci, kiedy to mama lub ojciec są zarażeni i np. przytulają dziecko podczas spania.

Preparat na wszy – leczenie

Jest wiele preparatów na wszy, które kupimy w aptece bez recepty. Do wyboru są szampon na wszy, a także płyny i pianki.  Najlepiej jeśli preparaty kupione w aptece będą zawierać w swoim składzie dimetykon oraz syntetyczny olej silikonowy. Te substancje zatykają aparat oddechowy wszy – powoduje jej uduszenie, a dodatkowo zabija także gnidy.

Pamiętaj, że po tej kuracji koniecznie należy zdezynfekować wszystkie przedmioty, które wcześniej miały styczność z głową – grzebienie, szampony, czapki, ozdoby do włosów.

W przypadku wszawicy odzieżowej – konieczne jest upranie wszystkich ubrań,  a także pościeli, ręczników w wysokiej temperaturze – minimum 55 stopni Celsjusza. Jeśli nie jesteś w stanie czegoś uprać, a nie możesz tego wyrzucić, zostaw to w szczelnej torebce na 3 tygodnie. Bez dostępu do krwi człowieka, wesz zdechnie po kilku dniach, jednak trzeba poczekać na wylęg z gnid i czekać aż pozostałe także zginą.

Pamiętaj też o dokładnym sprzątnięciu mieszkania – dobrze odkurz wszystkie dywany, kanapy, łóżka.

Z wszawicą łonową należy zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu i stosować środki farmakologiczne zgodnie z jego ustaleniami.

Zobacz także: Opryszczka na ustach, dlaczego ciągle się pojawia?

Pamiętaj, że powyższy artykuł nie zastąpi wizyty lekarskiej.

Bądź na bieżąco. Polub fanpage Chillizet na Facebooku!

Autor: Sylwia Bagińska 

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów