W jakiej temperaturze ginie koronawirus i jak długo może przeżyć poza organizmem? Ekspert odpowiada

Malwina Wasilewska 16.04.2020
koronawirus
Fotografia: Shutterstock

Długość życia koronawirusa zależy m.in. od tego, w jakiej przebywa temperaturze. Ekspert zdradza, w jakich warunkach wirus ginie.

Rozprzestrzeniająca się epidemia koronawirusa skłania nas do szukania odpowiedzi na pytania dotyczące ochrony swojego zdrowia. Wiele osób zastanawia się, ile czasu wirus może przeżyć poza organizmem człowieka oraz w jakiej temperaturze ginie. Na te pytania odpowiedział ekspert dr n. med. Paweł Grzesiowski.

Koronawirus - w jakiej temperaturze ginie?

Według informacji podanych przez WHO, koronawirus przestaje nam zagrażać po 15 minutach w temperaturze 56 stopni Celsjusza. Im temperatura staje się wyższa, tym szybciej wirus ginie.

Jak twierdzi dr n. med. Paweł Grzesiowski, ekspert w dziedzinie immunologii i terapii zakażeń, koronawirus żyjący w lodówce w temperaturze 4 stopni może przeżyć około 4 tygodni. W temperaturze 12 stopni Celsjusza może przeżyć 10 dni, 20-22 stopni - 2 dni, a w temp. 30 stopni będzie żył jeden dzień.

Jak usunąć koronawirusa?

Wydaje się, że piekarnik mógłby być dobrym urządzeniem do dezynfekcji przedmiotów, ale eksperci twierdzą, że to nie jest dobry pomysł. Znacznie skuteczniejszym sposobem usunięcia koronawirusa jest mycie przedmiotów przez co najmniej 30 sekund za pomocą środków czyszczących, takich jak chociażby mydło czy środki do dezynfekcji. Zaś ubrania należy prać w temperaturze 60°C przez co najmniej 30 minut. 

Koronawirus w Nowym Jorku sieje spustoszenie. Miasto, które do tej pory tętniło życiem, dziś wygląda jak wymarłe. Ten widok przypomina filmy postapokaliptyczne.

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów