Uraz kolana – najczęstsze przyczyny i pierwsza pomoc

Hanna Skowron 01.08.2018
Uraz kolana - objawy
Fotografia: Shutterstock

Kolano to jedna z najbardziej eksploatowanych części ciała, dlatego też najczęściej ulega różnego rodzaju urazom. Jakie zdarzają się najczęściej? Jak pomóc sobie w przypadku kontuzji?

Staw kolanowy jest jednym z najbardziej skomplikowanych w całym ciele. Każdego dnia jest także bardzo mocno eksploatowany: chodzimy, biegamy, wykonujemy różnego rodzaju ćwiczenia. Przez cały dzień kolana muszą dźwigać cały ciężar ciała, a do tego narażone są na uszkodzenia (na przykład w przypadku przewrócenia się), skręcenia czy drgania). Choć jest to najsilniejszy staw w całym ludzkim ciele, często ulega kontuzjom. Uszkodzenie kolana jest sprawą ryzykowną, która może nieść za sobą poważne konsekwencje zdrowotne na resztę życia.

Zobacz także: Skręcenie – czym się różni od złamania? Jak je leczyć?

Uraz kolana – jak najczęściej dochodzi do kontuzji?

Nawet, jeśli nie jesteś sportowcem i nie spędzasz kilku godzin każdego dnia na siłowni, bieżni, rowerze czy na sali do sztuk walki, twoje kolana są narażone na urazy. Nadwaga, niewygodne, niestabilne buty lub wysoki obcas, a także poruszanie się szybkie i niedbałe – każdy z tych czynników w dużym stopniu stwarza ryzyko uszkodzenia stawu kolanowego.

Wystarczy niefortunne postawienie nogi lub upadek i problem gotowy. Wśród osób z uszkodzeniami kolan najczęściej znajdują się sportowcy: biegacze, koszykarze, piłkarze, karatecy i inne osoby lubiące aktywnie spędzać czas w sposób, który obciąża kolana. Nieodpowiednio dobrane obuwie, szybkie i nieostrożne poruszanie się, a także wypadki: przewrócenie się czy zderzenie z inną osobą, królują w statystykach uszkodzeń kolan.

Staw kolanowy – podpora ciała

Staw kolanowy jest co prawda bardzo stabilny i silny, jednak jeśli musi znosić obciążenia ponad swoją fizjologiczną wytrzymałość, ulega zniszczeniu. Uszkodzeniu najczęściej ulega łąkotka, więzadła stabilizujące kolano oraz rzepka. Urazy kolana, ze względu na skomplikowaną budowę stawu kolanowego, są niebezpieczne i trudne do leczenia.

W tym przypadku powiedzenie, że lepiej zapobiegać, niż leczyć, znajduje pokrycie lepiej, niż w jakimkolwiek innym przypadku. Jeśli twoje kolano uległo kontuzji, a ty czujesz, że:

  • stawianie kroku jest trudne i okraszone bólem
  • miejsce urazu spuchło
  • kolano jest bolesne podczas dotyku
  • nie jesteś w stanie zgiąć ani wyprostować kolana do końca
  • w trakcie upadku/uderzenia coś trzasnęło lub przeskoczyło w kolanie,

 musisz jak najprędzej udać się na konsultację lekarską. Kontuzjowanego kolana nie wolno w żaden sposób obciążać: kontynuować spaceru/biegu/rozrywki, nie można też próbować rozruszać go na siłę.

W wielu przypadkach kontuzje nie są groźne i jeśli ból jest odczuwalny, jednak nie uniemożliwia chodzenia, obrzęk jest niewielki, a z chwili na chwilę czujesz poprawę, prawdopodobnie nie stało się nic złego i zimny okład, maści przeciwzapalne i przeciwbólowe, a także oszczędzanie nogi przez najbliższe dni powinny okazać się wystarczające. Jeśli jednak odczuwasz wymienione wyżej dolegliwości, nie ma na co czekać!

Uraz kolana – konsekwencje zaniedbania

Ból kolana, wysięk z kolana, opuchlizna, ograniczona lub uniemożliwiona ruchomość, a także „przeskoczenie” czegoś w kolanie to wskazania to natychmiastowej wizyty lekarskiej. Może to bowiem wskazywać na poważny uraz, łącznie z uszkodzeniem łąkotki, więzadeł czy rzepki.

Kontuzjowaną kończynę należy unieruchomić i stosować zimne okłady do czasu badania lekarskiego. Zaniedbanie urazu i eksploatowanie kończyny pogłębia uraz: a to może prowadzić do nieodwracalnych zmian, które zwykle wymagają leczenia operacyjnego.

Jeśli dokucza ci ból kolana, możesz wypróbować ćwiczenia na kolana.

Zobacz także: Ból głowy - kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Pamiętaj, że powyższy artykuł nie zastąpi wizyty lekarskiej.

Bądź na bieżąco. Polub fanpage Chillizet na Facebooku!

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów