Uderzenia gorąca – jakie są ich przyczyny i jak z nimi walczyć?

Uderzenia gorąca – jakie są ich przyczyny i jak z nimi walczyć?
Fotografia: Shutterstock

Uderzenia gorąca zazwyczaj pojawiają się u kobiet w okresie menopauzy, jednak u młodszych osób - zarówno kobiet, jak i mężczyzn - także mogą wystąpić. Czym są spowodowane i jak je leczyć?

Uderzenia gorąca występują u 85 % dojrzałych kobiet. Pomimo tego, że to typowa dolegliwość u kobiet w okresie menopauzy, nie tylko im może dokuczać. Uderzenia gorąca mogą wystąpić nawet u nastolatków. Jakie są ich przyczyny i jakie inne objawy im towarzyszą?

Zobacz także: Kiedy boli całe ciało, a lekarze mają problem z diagnozą. Czym jest fibromialgia?

Uderzenia gorąca – co to?

Uderzenia gorąca to nagle pojawiające się uczucie ciepła. Kiedy dolegliwość ta pojawia się u młodych osób, często może być oznaką problemów z tarczycą. Wówczas będzie miała charakter stały. Osoba, której dokuczają uderzenia gorąca, źle znosi upały latem, za to zimą ubiera się dość lekko.

Jeśli uderzenia gorąca wynikają z problemów z tarczycą, będą im towarzyszyły także inne objawy, takie jak:

  • nadmierna potliwość
  • biegunki
  • utrata wagi
  • drżenie rąk
  • zła kondycja włosów i paznokci

Uderzenia gorąca – przyczyny

Uderzenia gorąca pojawiające się u młodych osób mogą mieć zróżnicowane podłoże. Problem ten może wystąpić jako skutek uboczny spożywania niektórych leków. Wówczas należy skonsultować się z lekarzem. Podobnie jak w sytuacji, kiedy uderzenia gorąca spowodowane są spożywaniem substancji psychoaktywnych bądź alkoholu.

U młodych osób nagle pojawiające się uczucie ciepła może być objawem hipoglikemii. Jest to stan organizmu, w którym stężenie glukozy we krwi znacznie się obniża. Szczególnym zagrożeniem jest on dla osób chorych na cukrzycę.

Uderzenia gorąca mogą występować także u kobiet w ciąży. Dzieje się tak, ponieważ w organizmach kobiet ciężarnych zachodzi wiele zmian hormonalnych. Uderzenia gorąca mogą pojawiać się w trakcie ciąży bądź po jej zakończeniu.

Uderzenia gorąca mogą także mieć podłoże nerwowe. Często są one objawem takich schorzeń, jak nerwica, fobie i zaburzenia lękowe. Lęk, który się wtedy pojawia, jest irracjonalny i nieproporcjonalny do czynnika, który go wywołuje. Towarzyszą mu także inne zaburzenia takie, jak zaburzenia widzenia czy problemy z oddychaniem.

Uderzenia gorąca pojawiające się u ludzi młodych nie muszą od razu oznaczać poważnych zaburzeń psychologicznych. Czasami dana osoba ma niską tolerancję na stres i uderzenia gorąca mogą być spowodowane stresującą sytuacją.

Zobacz także: Potówki u dorosłych - jak się objawiają i o jakich chorobach mogą świadczyć?

Uderzenia gorąca a menopauza

Uderzenia gorąca są jednym z objawów przekwitania. Mogą wystąpić na długo przed pojawieniem się u kobiety samej menopauzy i pojawiać się nawet po jej zakończeniu.

W tym przypadku uderzenia gorąca spowodowane są obniżeniem poziomu estrogenów, czyli żeńskich hormonów płciowych. Spadek estrogenów powoduje u kobiet skurcze i rozszerzanie naczyń krwionośnych, przyśpieszenie pracy serca oraz wzrost temperatury ciała.

Uderzenia gorąca są tylko jednym z symptomów menopauzy. Innymi objawami, które jej towarzyszą jest osłabiona koncentracja oraz uczucie zmęczenia i rozdrażnienia.

Uderzenia gorąca – jak sobie z nimi radzić?

Aby poradzić sobie z uderzeniami gorąca, należy znać ich przyczynę i zastosować leczenie adekwatne do schorzenia. Kiedy dolegliwość ta ma podłoże psychologiczne, warto udać się do psychologa lub psychiatry. Możliwe, że potrzebna okaże się psychoterapia.

W przypadku uderzeń gorąca towarzyszących menopauzie, najlepiej jest (po konsultacji z ginekologiem), zastosować terapię, która uzupełni poziom hormonów.

Zobacz także: Nadczynność przytarczyc wtórna i pierwotna - jak się objawiają i jak wygląda leczenie?

Młoda kobieta przygląda się swojemu odbiciu w lustrze.
Rozwiąż quiz

Czy masz osobowość narcystyczną? Koniecznie to sprawdź odpowiadając szczerze na pytania

Młoda kobieta przygląda się swojemu odbiciu w lustrze.

1. Jak często robisz sobie selfie?

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem!

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów