Uczulenie na słońce to zmora wielu osób. Jak leczyć alergię słoneczną?

uczulenie na słońce
Fotografia: Shutterstock

Uczulenie na słońce najczęściej dokucza wiosną lub wczesnym latem. Do rozwoju tej alergii mogą się przyczynić promienie słoneczne, a także niektóre substancje w kontakcie ze słońcem, np. leki i kosmetyki. Sprawdź, jak zapobiegać temu schorzeniu i jak wygląda leczenie.

Uczulenie na słońce (inaczej fotodermatoza idiopatyczna) to jedna z mniej typowych alergii. W wyniku kontaktu ze słońcem na skórze pojawia się pokrzywka, czerwone plamy i pęcherze. Objawom skórnym może towarzyszyć gorączka, ogólne rozbicie i biegunka. Jak zapobiegać alergii na słońce i jak ją leczyć?

Zobacz także: Pokrzywka może być objawem wstrząsu anafilaktycznego! Co ją wywołuje?

Uczulenie na słońce - rodzaje

Każdego lata wiele osób cierpi na skutek zażywania zbyt intensywnych kąpieli słonecznych. Nadmierne opalanie może doprowadzić do oparzeń słonecznych, dlatego tak ważne jest stosowanie środków przeciwdziałających szkodliwym promieniom UV. Kontakt ze słońcem może także powodować reakcje alergiczne. Inaczej niż w przypadku oparzeń osoba z uczuleniem na słońce nie odczuwa bólu. Najczęściej pojawiają się one u osób o jasnej karnacji.

Uczulenie na słońce powstaje na skutek nieprawidłowej odpowiedzi układu immunologicznego. Atakuje on własne komórki skóry, traktując je jak ciało obce.

Alergia może się pojawić:

  • po pierwszym kontakcie z promieniami słonecznymi (fotodermatoza samoistna) - po zimie organizm nie wytworzył jeszcze chroniącej przed szkodliwym działaniem słońca melaniny
  • na skutek zetknięcia z substancją zwiększającą wrażliwość organizmu na słońce (fotodermatoza egzogenna) - za reakcję alergiczną odpowiadają niektóre leki przeciwbólowe, przeciwzapalne, moczopędne, kosmetyki (perfumy), środki antykoncepcyjne, niektóre antybiotyki i preparaty ziołowe (dziurawiec, seler, pelargonia, chaber, pasternak).

Uczulenie na słońce - objawy

Najczęściej spotykanym objawem uczulenia na słońce jest pokrzywka świetlna. To czerwone bąble, które swędzą i pojawiają się niedługo po wystawieniu skóry na działanie szkodliwych promieni UV. O alergii mogą świadczyć także guzki, opuchlizna, złuszczenie czy przebarwienia skóry.

Do innych objawów uczulenia na słońce zaliczamy:

  • gorączkę
  • biegunkę
  • rozbicie
  • dreszcze
  • podrażnienie oczu

Uczulenie na słońce - leki i domowe sposoby

Jak leczyć uczulenie na słońce? Zmiany skórne (np. pokrzywka) utrzymują się maksimum kilka dni. Można je łagodzić, stosując okłady z kwasu borowego lub smarować maścią z cynkiem, a także preparatami po opalaniu. Pamiętajmy, aby przez ten czas unikać wystawiania ciała na słońce.

Leczenie zawsze powinno się odbywać pod opieką lekarza. Ustali on, czy zmiany są skutkiem alergii na promieniowania czy reakcji na stosowany lek.

W uczuleniu na słońce stosuje się zazwyczaj leki przeciwhistaminowe oraz kremy nawilżające i natłuszczające. Pomocne bywa także zażycie wapna w takiej sytuacji. W ciężkich przypadkach lekarz może zalecić stosowanie kremów z glikokortykoidami.

Uczulenie na słońce - zapobieganie

Osoby uczulone na słońce muszą pamiętać o chronieniu się przed słońcem pod parasolką i stosowaniu kremów z filtrem - najlepiej pół godziny przed wystawieniem na słońce, a potem 2 godziny później. Należy pamiętać, że kąpiel osłabia działanie środków chroniących przed promieniowaniem ultrafioletowym, dlatego po wytarciu ręcznikiem znów trzeba się posmarować.

Zobacz także: Nietolerancja laktozy to nie to samo co alergia na mleko. Jakie są jej objawy?

Przeszłaś na dietę? Wystrzegaj się tych produktów!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem!

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów