Uczulenie na nikiel - poznaj jego objawy. Czego unikać przy tej alergii?

Uczulenie na nikiel - poznaj jego objawy. Czego unikać przy tej alergii?
Fotografia: Shutterstock

Uczulenie na nikiel powstaje w wyniku kontaktu z zawierającymi ten pierwiastek metalami, np. kolczykami i inną biżuterią, garnkami czy guzikami. Jakie są objawy alergii na nikiel i których produktów unikać? Sprawdź!

Uczulenie na nikiel to jedna z najczęstszych alergii kontaktowych. Stwierdza się je nawet u kilkunastu procent dorosłych. Występuje głównie u kobiet, ponieważ to panie powszechnie noszą ozdoby z metalu. Jakie są objawy uczulenia na nikiel i co je powoduje?

Zobacz także: Alergia na mleko dotyczy także dorosłych. Sprawdź, które produkty wyeliminować z diety!

Uczulenie na nikiel - kolczyki i nie tylko. Jak uczula nikiel?

Nikiel jest metalem ciężkim, który w jest powszechnie stosowany m.in. do produkcji klipsów, kolczyków, naszyjników, bransoletek i pierścionków. W przypadku kontaktu z tym alergenem dochodzi do reakcji skórnej przypominającej egzemę.

Nikiel można znaleźć nie tylko w damskiej biżuterii, ale także w zegarkach, oprawkach okularów, guzikach, klamkach, sprzączkach do pasków, haftkach, klamkach, nożyczkach. Domieszki niklu znajdują się także w monetach, igłach, implantach stomatologicznych i ortopedycznych, kluczach czy garnkach.

Jakie przedmioty mogą wywołać uczulenie na nikiel?

 • białe złoto
 • kosmetyki (szminki)
 • protezy
 • aparat na zęby
 • zapalniczki
 • maszynki do golenia
 • uchwyty
 • przewody elektryczne
 • gwoździe i śruby
 • okucia stolarskie
 • farby do włosów
 • nawozy sztuczne
 • papier

Uczulenie na nikiel - kto jest narażony?

Uczulenie na nikiel może być związane profesją. Szczególnie narażone są osoby, które mają kontakt z metalem, m.in. kasjerzy, jubilerzy czy stomatolodzy.

Uczulenie na nikiel - objawy

Osoby z alergią na nikiel reagują w przypadku kontaktu z zawierającymi go przedmiotami alergicznym zapaleniem skóry. Powstaje wyprysk kontaktowy, potocznie zwany egzemą. W miejscu kontaktu z alergenem skóra jest podrażniona i swędzi. Elementy uczulające to kolczyki, paski zegarków, oprawki okularów, a nawet guziki spodni. W miejscu kontaktu ze skórą pojawia się wysypka i zaczerwienienie.

Inne objawy alergii na nikiel to zapalenie spojówek, astma lub zapalenie śluzówki nosa czy zajady.

W skrajnych przypadkach u osób uczulonych na nikiel może dojść do wstrząsu anafilaktycznego, czyli reakcji zagrażającej życiu. Pamiętaj, aby o uczuleniu na nikiel zawsze informować lekarzy - może ono powodować odrzucanie implantów ortopedycznych i stomatologicznych.

Zobacz także: Jak objawia się uczulenie na gluten? Zobacz, których produktów unikać!

Uczulenie na nikiel - w jedzeniu

Nikiel może uczulać także po spożyciu pokarmów, które go zawierają. Znajduje się głównie w czekoladzie, kakao, kawie, soi, owsie, skorupiakach, orzechach nerkowca, roślinach strączkowych, siemieniu lnianym, zbożach pełnoziarnistych oraz wodzie z kranu.

Uczulenie na nikiel może się pojawić także przy obróbce termicznej pokarmów, przygotowywanych w metalowych garnkach.

Uczulenie na nikiel - diagnoza i testy

Walka z uczuleniem na nikiel to, oprócz stosowania specjalnych maści i kremów, to głównie unikanie przedmiotów, które go zawierają. Jak rozpoznać alergię na nikiel? Jeśli zauważysz niepokojące objawy w miejscu kontaktu skóry z metalowymi przedmiotami (guzikami, zegarkami, kolczykami), skontaktuj się z lekarzem.

Uczulenie na nikiel diagnozuje się poprzez wykonanie testów płatkowych. Polegają one na nałożeniu na skórę plastra nasączonego alergenem. Wynik testu odczytujemy pod dwóch dniach, a 3-4 dni później powtarzamy odczyt.

Bądź na bieżąco. Polub fanpage Chillizet na Facebooku!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem!

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów