Masz alergię na prezerwatywy i rękawiczki? Poznaj objawy uczulenia na lateks

alergia na lateks
Fotografia: Shutterstock

Uczulenie na lateks może wystąpić u każdego, najczęściej jednak są na nie narażone osoby pracujące w służbie zdrowia oraz osoby korzystające z prezerwatyw jako środka antykoncepcji. Sprawdź, jakie są objawy tej alergii i jak się ją rozpoznaje.

Uczulenie na lateks to dosyć rzadka alergia, jednak może być problematyczna. Lateks występuje m.in w prezerwatywach i może uczulać osoby, które stosują ten rodzaj antykoncepcji. Zobacz, jak objawia się uczulenie na lateks i jak je leczyć.

Zobacz także: Jak objawia się uczulenie na gluten? Zobacz, których produktów unikać!

Uczulenie na lateks - rękawiczki, prezerwatywy

Rękawiczki

Uczulenie na lateks dotyka często osoby pracujące w służbie zdrowia, ponieważ jednym ze źródeł alergii są rękawiczki lateksowe. Lekarze, pielęgniarze czy chirurdzy w swojej codziennej pracy korzystają także z innych przedmiotów, które zawierają domieszkę lateksu, takich jak nici, dreny, wenflony, cewniki, rurki respiratora, maski chirurgiczne i kroplomierze.

W grupie ryzyka uczulenia na lateks znajdują się także hospitalizowani pacjenci mający częsty kontakt z tą substancją, szczególnie osoby z rozszczepem kręgosłupa z towarzyszącą przepukliną oponowo-rdzeniową (POR).

Prezerwatywy

Uczulenie na lateks kojarzy się często z prezerwatywami. To powszechnie stosowany środek antykoncepcyjny, zapobiegający chorobom przenoszonym drogą płciową oraz jedna z najpopularniejszych metod zapobiegania ciąży. Niestety, niektórzy nie mogą stosować prezerwatyw lateksowych, ponieważ są uczulone na ich składnik. Na szczęście na rynku istnieją prezerwatywy silikonowe i poliuretanowe.

Innymi przedmiotami mogącymi być źródłem uczulenia na lateks są:

 • elementy odzieży
 • smoczki
 • gryzaczki dla dzieci
 • płaszcze od deszczu
 • termosy 
 • baloniki 
 • rakiety tenisowe
 • uszczelki
 • opony samochodowe.

Uczulenie na lateks - objawy

Objawy uczulenia na lateks mogą pojawić się w miejscach kontaktu alergenu ze skórą lub błoną śluzową jako:

 1. reakcja natychmiastowa - w ciągu pół godziny po kontakcie z lateksem
 2. alergiczny wyprysk kontaktowy - 24 - 48 godzin po ekspozycji na lateks
 3. wyprysk kontaktowy z podrażnienia - dopiero po dłuższym kontakcie z alergenem

Najczęstszymi objawami tego rodzaju alergii są:

Najpoważniejszym objawem uczulenia na lateks jest wstrząs anafilaktyczny, który zagraża życiu.

Zazwyczaj w miejscu podrażnienia pojawia się swędząca wysypka. Może jej towarzyszyć uczucie bolesności skóry i pieczenie. W przypadku uczulenia na lateks pochodzący z prezerwatywy u kobiet i mężczyzn pojawia się świąd skóry i pieczenie w okolicach intymnych.

Uczulenie na lateks - przyczyny

Jak dochodzi do uczulenia na lateks? Cząstki tego surowca łączą się z białkami skóry, a następnie wytwarzają się substancje uczulające. Układ immunologiczny zapamiętuje je i po kolejnym kontakcie z alergenem objawy uczulenia na lateks pojawiają się ponownie.

Alergia na lateks dotyczy także osób, u których zaobserwowano inne uczulenia, np. na brzozę, trawy, bylicę czy ambrozję. U tych osób dochodzi do alergii krzyżowych. Najczęściej takie reakcje zachodzą między lateksem a owocami (awokado, kiwi, banany, brzoskwinie) oraz warzywami (pomidory, seler i ziemniaki) i orzechami ziemnymi.

Uczulenie na lateks - leczenie i rozpoznanie

Najskuteczniejszym sposobem leczenia uczulenia na lateks jest całkowicie wyeliminowanie alergenu ze środowiska chorego. Chory powinien unikać kontaktu z substancją drażniącą. Na rynku jest coraz więcej produktów, które nie zawierają lateksu (prezerwatywy i rękawiczki dla alergików.)

Jeśli osoba na uczulona na lateks ma stwierdzone inne alergie, powinna zrezygnować z pokarmów, które powodują tzw. reakcje krzyżowe.

Aby rozpoznać alergię na lateks najczęściej stosuje się testy alergicznepunktowe testy skórne, testy skórne natywne ze świeżymi owocami (przy diagnozowaniu zespołu owocowo-lateksowego), testy płatkowe oraz oznaczenie swoistych IgE (badanie przesiewowe pozwalające wykryć alergię na daną substancję).

Zobacz także: Odczulanie - dla kogo jest najlepszą metodą walki z alergią?

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem!

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów