Tularemia to ostra choroba zakaźna. Jak się ją leczy?

Tularemia to ostra choroba zakaźna. Jak się ją leczy?
Fotografia: Shutterstock

Tularemia to ostra, bakteryjna choroba zakaźna występująca u ludzi i zwierząt. Jak się ją leczy?

Tularemia to choroba zakaźna, która swoją nazwę wzięła od pałeczki, która ją wywołuje - Francisella tularensis. Początkowo choroba ta dotyczyła tylko zwierząt, głównie gryzoni, z czasem jednak zaczęła dotykać także ludzi. Jakie są jej objawy i jak się ją leczy?

Zobacz także: Choroba Heinego-Medina – jakie są przyczyny i jak wygląda leczenie?

Tularemia – definicja i przyczyny

Tularemia jest chorobą zarówno zwierząt, jak i ludzi. Występuje ona w warunkach wiejskich, szczególnie narażeni są na nią rolnicy, myśliwi, a nawet osoby pracujące w masarniach czy pracownicy laboratoriów. Chorobą tą może się jednak zarazić każdy.

Do zakażenia tularemią dochodzi poprzez skórę, a także błony śluzowe dróg oddechowych i przewodu pokarmowego. W miejscu na ciele chorego, w którym doszło do zakażenia, z czasem powstaje owrzodzenie.

Chorobą tą można się zarazić poprzez ugryzienie komara bądź innych zarażonych owadów. Tularemię przenoszą także kleszcze. Można się zarazić nawet poprzez kontakt ze skórą zarażonych zwierząt oraz spożycie zakażonego mięsa.

Zobacz także: Zespół Williamsa objawia się charakterystyczną „elfią twarzą”. Czym dokładnie jest?

Tularemia – objawy

Choroba ta ma różne formy i objawy, a zależą one od drogi zakażenia. W każdym przypadku początek choroby jest nagły. Dzieje się tak, ponieważ po bezobjawowym okresie wylęgania wirusa w organizmie pojawiają się dreszcze, bóle mięśni i osłabienie.

Objawami tularemii może być:

  • zapalenie spojówek
  • brak apetytu
  • utrata wagi
  • wysoka gorączka
  • powiększone węzły chłonne
  • wymioty i biegunka

Tularemia nie jest prosta w rozpoznaniu. Im dłużej choroba pozostaje niezdiagnozowana, tym bardziej osłabiony staje się organizm chorego. Z czasem mogą pojawić się nawet takie objawy, jak posocznica i obrzęk węzłów chłonnych.

Tularemia – leczenie

Tularemię leczy się poprzez podanie antybiotyków, głównie streptomycyny. Cięższe przypadki tej choroby wymagają hospitalizacji. Choroba nie przechodzi z człowieka na człowieka, jednak chorego lepiej jest odizolować od innych.

Zobacz także: Pląsawica Huntingtona – czym się objawia i jak się ją leczy?

Do czego wykorzystuje się rośliny lecznicze w medycynie naturalnej? Koniecznie sprawdź.

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem!

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów