Trąd to poważne zagrożenie w krajach tropikalnych. Jak się przed nim ustrzec?

Hanna Skowron 07.03.2019 AKTUALIZACJA: 08.03.2019
Trąd to poważne zagrożenie w krajach tropikalnych. Jak się przed nim ustrzec?
Fotografia: Shutterstock

Trąd to poważna choroba zakaźna występująca w krajach o klimacie tropikalnym i subtropikalnym. Jakie są jej przyczyny i objawy?

Trąd to groźna choroba dawająca objawy nawet po 20 latach od zakażenia. Objawia się miejscowymi odbarwieniami skóry, a nawet deformacjami ciała. Zarazek trądu dzieli się bardzo wolno, co jest powodem długiego okresu wylęgania choroby. Jak objawia się trąd i jak się go leczy?

Zobacz także: Skolioza - ta wada postawy może doprowadzić do poważnych powikłań!

Trąd – co to?

Trąd, nazywany inaczej chorobą Hansena, to bakteryjna choroba zakaźna, która występuje w krajach tropikalnych. Można się nią zarazić m. in. w Brazylii. Osoby, które planują wakacje w tych miejscach, powinny dowiedzieć się, jak zapobiegać zakażeniu. Na trąd nie ma szczepionki, można się jednak przed nią uchronić.

Trąd atakuje skórę, nerwy obwodowe oraz błony śluzowe górnych dróg oddechowych. Choroba ta rozprzestrzenia się w bardzo szybkim tempie na skutek braku dostępu do czystej wody, pomocy medycznej i żywności.

Każdego roku notuje się ok. 200 tys. nowych przypadków zachorowań. Jest to znaczy spadek w porównaniu do lat 80., kiedy na trąd chorowało 1 – 12 milionów ludzi rocznie.

Trąd – przyczyny

Przyczyną tego schorzenia są prątki trądu. Na infekcję są narażone szczególnie osoby, które mają osłabiony układ odpornościowy i przebywają na terenie, gdzie choroba występuje. Trądem można się także zarazić poprzez bezpośredni kontakt z chorymi.

Do zakażenia chorobą dochodzi zazwyczaj drogą kropelkową. Trąd rozwija się w ludzkim organizmie bardzo długo. Okres inkubacji choroby wynosi 5 – 10 lat. Jedynie u małych dzieci pierwsze objawy trądu mogą pojawić się 3 miesiące od zakażenia.

Zobacz także: Nadmierne pocenie się może być przyczyną groźnej choroby! Jak z nim walczyć?

Trąd – objawy

Jednym z najbardziej charakterystycznych objawów trądu są zmiany skórne (owrzodzenia) pojawiające się na skórze twarzy i tułowia. Są one jaśniejsze od normalnej skóry, a w ich obrębie pojawiają się nawet zaburzenia czucia. Są one trudne do wyleczenia i goją się nawet przez kilka miesięcy.

Oprócz zmian skórnych, pojawia się także osłabienie, brak czucia, a nawet całkowita utrata władzy w kończynach oraz drętwienie mięśni.

Trąd – leczenie

Przy leczeniu trądu stosowane są leki przeciwzapalne i antybiotyki. Leczenie może trwać nawet dwa lata, a w skrajnych przypadkach zachorowań konieczne może okazać się leczenie chirurgiczne i rehabilitacja.

Jeśli trąd zostanie zdiagnozowany odpowiednio wcześnie, może zostać całkowicie wyleczony. W zaawansowanych przypadkach rokowanie nie jest jednak zbyt dobre. Możliwe jest wystąpienie reakcji immunologicznych prowadzących do wielonarządowych zmian zapalnych. Nieleczony trąd może doprowadzić do śmierci spowodowanej dodatkowymi zakażeniami.

Aby zapobiegać chorobie, będąc na wakacjach w kraju, w którym ona występuje, należy przestrzegać podstawowych zasad higieny. Bardzo istotne jest także, aby unikać terenów ze zwiększoną częstotliwością występowania trądu.

Zobacz także: Drżenie rąk - jakie są jego przyczyny i jak je opanować?

Rośliny lecznicze często wykorzystuje się w medycynie naturalnej. Do czego?

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem!

Oceń artykuł
TEMATY:

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów