To popularny sposób na przetrwanie upału w mieście. Sanepid ostrzega: jest niebezpieczny

Magdalena Barszczak 13.08.2018
zraszacze uruchomione podczas upału w mieście
Fotografia: East News

Wysoka temperatura daje się we znaki wielu osobom. Jednak taki sposób radzenia sobie ze skwarem niesie ze sobą przykre konsekwencje - alarmuje rzecznik GIS.

Po chwilowym ochłodzeniu wracają upały. Te w ostatnim tygodniu osiągnęły w Polsce rekord. W niektórych miejscach w kraju odnotowano nawet 36 stopni Celsjusza. Nic dziwnego, że naród, gdzie może, szuka ochłody. 

Zobacz także: Po wyjściu z morza przesiadujesz w mokrym kostiumie? Nawet nie wiesz, czym to grozi!

Ci, którzy wypoczywają nad morzem lub jeziorem, nie mają powodu do zmartwień. Problem mają osoby, które jeszcze nie ruszyły na urlop lub spędzają wakacje w mieście. Rodziny z małymi dziećmi spragnione ochłody często szukają wytchnienia w fontannach. A to duży błąd. 

Sanepid ostrzega przed kąpielami w fontannach

Główny Inspektorat Sanitarny przypomina, że są one siedliskiem groźnych dla zdrowia bakterii i pasożytów. Podczas kąpieli i zabawy w fontannie łatwo połknąć znajdującą się w niej wodę.

Fontanny jako tzw. obiekty małej infrastruktury, służą do ozdoby przestrzeni miejskiej, a nie do kąpieli. Woda w fontannach nie jest nadzorowana przez sanepid, tak jak ma to miejsce w przypadku wody w basenach, kąpieliskach i miejscach okazjonalnie wykorzystywanych do kąpieli – powiedział PAP rzecznik Głównego Inspektoratu Sanitarnego Jan Bondar.

Często zdarza się, że woda w takich zbiornikach nie jest dezynfekowana. A wtedy może być skażona mikroorganizmani znajdującymi się w odchodach zwierzęcych, m.in. bakteriami e. coli. Do brodzika fontann mogą też przenikać bakterie i grzyby będące składnikami mikroflory skóry, np. gronkowiec i dermatofity. Powodują one m.in. grzybice skóry i paznokci.

Najbardziej niebezpieczna jest bakteria legionella, występująca czasem w mgiełce wodnej nad fontanną. W przypadku inhalacji może wywołać zapalenie płuc lub gorączkę Pontiac.

Warto więc unikać tego typu miejsc, nawet w największe upały, aby nie narazić się na groźne dla zdrowia konsekwencje. Jeśli już koniecznie musimy się ochłodzić w taki sposób, korzystajmy raczej z kurtyn wodnych - zaznacza rzecznik GIS.

Zobacz także: Czy klimatyzatory mogą nam szkodzić? Przeczytaj, zanim znowu go włączysz!

Dziecko chłodzące się w fontannie
Fotografia: Tadeusz Koniarz/REPORTER
Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów