Tętniak mózgu bardzo często diagnozowany jest za późno. Jakie są objawy?

Sylwia Bagińska 23.07.2018
Tętniak mózgu - silny ból głowy
Fotografia: Shutterstock

Tętniak mózgu to stan bezpośredniego zagrożenia życia. Bardzo często diagnozowany jest w momencie jego pęknięcia. Koniecznie sprawdź jakie są objawy tętniaka mózgu!

Tętniaka mózgu powstaje na skutek osłabienie jednej z warstw budującej tętnice. Krew, która płynie pod ciśnieniem tworzy uwypuklenie naczynia, które doprowadza krew do mózgu. Z czasem powiększa się ono, a w konsekwencji pęka.

Zobacz także: Udar mózgu - jedna z najczęstszych przyczyn śmierci i inwalidztwa po 40 roku życia

Tętniak mózgu – objawy

Tętniak bardzo często nie daje żadnych objawów. Niepojące symptomy pojawiają się w momencie, kiedy dojdzie do krwawienia lub krwotoku podpajęczynówkowego.

Objawy tętniaka mózgu to między innymi:

 • Ból głowy,
 • Zaburzenia widzenia (pogorszenie ostrości wzroku, podwójne widzenie),
 • Poszerzona źrenica (zazwyczaj jedna),
 • Opadanie powieki.

Wiele osób o obecności tętniaka dowiaduje się w momencie jego pęknięcia, któremu towarzyszą charakterystyczne objawy.

Objawy pękniętego tętniaka mózgu:

 • Nagły i bardzo silny ból głowy (jest odporny na leki),
 • Nudności,
 • Wymioty,
 • Sztywność karku,
 • Światłowstręt.

Tętniak mózgu – rodzaje

Wyróżnia się kilka rodzajów tętniaka mózgu. Są to:

 1. Tętniak wrzecionowaty – umiejscowiony jest w obrębie tętnicy podstawowej i szyjnej wewnętrznej. Charakteryzuje się on nieregularnym kształtem (przypomina on literkę „S”.
 2. Tętniak prosowaty (mikrotętniak) – zlokalizowany jest zazwyczaj na gałązkach tętnic w obrębie mózgu.
 3. Tętniak workowaty – występuje najczęściej. Zazwyczaj umieszczony jest w okolicach koła tętniczego mózgu. Ma kształt kulisty i mierzy kilka centymetrów.
 4. Tętniak rozwarstwiający – przyczyną powstania tego rodzaju tętniaka są urazy głowy. Występuje najrzadziej. Umiejscowiony zazwyczaj jest w obrębie mózgowych naczyń krwionośnych.

Tętniak mózgu – przyczyny i czynniki ryzyka

Tętniak mózgu to wypuklenie na tętnicy, które jest konsekwencją poszerzenia naczyń krwionośnych. Najczęstsze przyczyny powstawania tętniaka mózgu to nadciśnienie tętnicze oraz obciążenia dziedziczne. Do czynników ryzyka zalicza się także palenie papierosów i niezdrowy tryb życia.

Na pojawienie się tętniaka wpływa także wiek i płeć. Według statystyk tętniaka najczęściej występują u kobiet po 45 roku życia. Przyczyną rozwoju tętniaka mózgu mogą być także zaburzenia tkanki łącznej, które występują w chorobach takich jak: zespół Marfana i Ehlersa-Danlosa, torbielowatość nerek.

Tętniak mózgu – diagnostyka

Bardzo często tętniak diagnozowany jest w momencie jego pęknięcia – zazwyczaj wcześniej rozwija się bezobjawowo. Jednak w niektórych przypadkach tętniak mózgu diagnozowany jest wcześniej – zazwyczaj przypadkowo, w trakcie wykonywania badań z innego powodu.

Jeśli u pacjenta jest podejrzenia pęknięcia tętniaka mózgu, lekarz specjalista w celu potwierdzenia lub wykluczenia diagnozy zleca wykonanie następujących badań. Są to między innymi:

 1. Tomografia komputerowa głowy.
 2. Czteronaczyniowa angiografia mózgu.
 3. Angiografia tomografii komputerowej (Angio-TK) – to badanie uwidocznia zmiany w naczyniach.
 4. Punkcja lędźwiowa i ocena płynu mózgowo-rdzeniowego – to badanie się wykonuje jeśli niemożliwie jest zrobienie tomografii komputerowej. Obecność krwi w płynie mózgowo-rdzeniowym potwierdza krwotok.

Po potwierdzeniu diagnozy konieczna jest konsultacja z neurochirurgiem, który podejmie decyzje o leczeniu.

Tętniak mózgu – leczenie

Celem leczenia tętniaka mózgu jest wyłączenie jego z krążenia w układzie naczyniowym mózgu.

O sposobie leczenie tętniaka mózgu decyduje zespół lekarski  w porozumieniu z pacjentem, który odpowiednio wcześniej zostaje uświadomiony o stanie swojego zdrowia. Metoda leczenia bierze pod uwagę jego umiejscowienie i wielkość, a także kształt, szerokość naczyń przyległych oraz w niektórych przypadkach obecność innych tętniaków.

Metody leczenia tętniaka mózgu:

 • Zabieg neuroradiologiczny

Inaczej nazywany jest embolizacją. Polega na wypełnieniu tętniaka sprężynkami przez cewnik, który wprowadzany jest przez tętnice udową w pachwinie. Zabieg neuroradiologiczny umożliwia stosunkowo małoinwazyjne zamknięcie tętniaka.

 • Założenie klipa na szyjkę tętniaka

Ta metoda polega na nacięciu skóry na głowie, a następnie przecięciu kości czaszki wykonując kraniotomię. Kolejnym działaniem jest wypreparowanie tętniaka i założenie metolowego klipsa, który odcina dopływ krwi do tętniaka.

W przypadku zdiagnozowania małych tętniaków należy być pod stałą opieką neurologa. Niewielkiej wielkości tętniaki nie podlegają zazwyczaj leczeniu operacyjnemu. Jednak regularnie należy je obserwować i sprawdzać, czy się nie powiększają.

Tętniak mózgu – pierwsza pomoc

Gdy pęknie tętniak mózgi bardzo ważna jest szybka reakcja i diagnoza. U osoby, do której doszło do pęknięcia tętniaka pojawia się silny i nagły ból głowy, który "zwala z nóg".

Rokowania nie są dobre, bo około 15 % osób umiera, zanim dotrze do nich pogotowie ratunkowe.

Jeśli tylko podejrzewasz u kogoś pęknięcie tętniaka jak najszybciej wezwij pomoc i powiedz o swoich przypuszczeniach.

Pamiętaj, że osoba z tętniakiem mózgu i podejrzeniem jego pęknięcia nie powinna wykonywać żadnego wysiłku fizycznego. W takim przypadku nie można podawać też żadnych leków. Osoba cierpiąca powinna się położyć i czekać na pomoc!

Zobacz także: Udar słoneczny - zbyt długie przebywanie na słońcu jest niebezpieczne dla organizmu

Pamiętaj, że powyższy artykuł nie zastąpi wizyty lekarskiej.

Bądź na bieżąco. Polub fanpage Chillizet na Facebooku!

Autor: Sylwia Bagińska

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów