Ten problem ze skórą dotyczy każdego człowieka. Może świadczyć o poważnej chorobie

Katarzyna Leszczyńska 24.10.2017
Gęsia skórka może być oznaką choroby
Fotografia: pexels.com

Nie można go bagatelizować.

Każdego dnia ludzie zmagają się z nią. Dotyczy prawie każdego, jednak niezwykle rzadko zastanawiamy się nad tym, jakie są jej powody. Mowa o gęsiej skórce. Zazwyczaj jest ona reakcją organizmu na silne emocje, z którymi się zmagamy. Podobnymi objawami, które nasze ciało zdradza w momencie niezwykłych przeżyć są np. rumieńce lub zimne poty. Wszystkie te objawy mogą wskazywać o emocjach, ale również o stanie zdrowia człowieka.

Gęsia skórka to wybrzuszenia na skórze, które pojawiają się w określonych sytuacjach. Jest to tzw. skurcz mięśnia przywłośnego, co powoduje wyprostowanie włosów, zazwyczaj na ręce. Na ogół towarzyszy momentom związanym ze strachem. Bardzo często jednak mamy z nią do czynienia również wtedy, gdy np. temperatura powietrza w pomieszczeniu, w którym się znajdujemy, obniża się. Wówczas nasz organizm włącza funkcję ochronną, właśnie w postaci gęsiej skórki.

Gęsia skórka

Permanentna gęsia skórka to oznaka choroby

Problem pojawia się wtedy, gdy gęsia skórka nie znika. Okazuje się, że może to świadczyć o chorobie skóry. Jest to tzw. rogowacenie mieszkowe, które wygląda jak utrwalona gęsia skórka. Dlatego też ludzie niezwykle często bagatelizują ten problem. Trzeba jednak obserwować tego typu zjawisko. Rogowacenie mieszkowe polega na zatykaniu ujścia mieszek włosowych. Wówczas tworzą się małe krostki, które są bardzo podobne do gęsiej skórki. Najlepiej tego typu schorzenie skonsultować z dermatologiem. Zazwyczaj jedyne co pomaga w takiej sytuacji to natłuszczanie skóry i peeling. 

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów