Ta przyczyna bólu stawów i mięśni zazwyczaj jest ukryta. Ekspert wyjaśnia, czym może grozić jej zbagatelizowanie

Mateusz Patyk 29.05.2017
bóle stawów ILUSTRACJA
Fotografia: Carolina Medical Center

Każdy niepokojący sygnał wysyłany przez organizm z okolic kręgosłupa, mięśnia lub ścięgna, może być wynikiem podwyższonego poziomu jednej substancji.

Kwas moczowy to jeden z produktów metabolizmu białek. Jego podwyższony poziom (tzw. hiperurykemia) może być efektem niewłaściwej diety, chorób, przyjmowania niektórych leków, a nawet wysiłku fizycznego.

Odkładający się w tkankach kwas moczowy może powodować wiele poważnych dolegliwości i schorzeń, takich jak: bóle i obrzęki stawów, uszkodzenie ścięgna Achillesa, stożka rotatorów, łąkotek, chrząstki, oraz powstawanie innych patologii, w tym także cukrzycy, nadciśnienia tętniczego bądź zespołu metabolicznego - ostrzega dr Mateusz Janik, ortopeda w Carolina Medical Center.

Ponadto hiperurykemia może prowadzić do dny moczanowej, czyli ostrego zapalenia stawów i tkanek miękkich.

Lepiej zapobiegać niż leczyć

Warto więc regularnie kontrolować poziom kwasu moczowego. W tym celu należy wykonać badanie krwi. Można wtedy posłużyć się osobistym aparatem do pomiaru stężenia kwasu moczowego. Takie badanie trwa przez okres dwóch tygodni i odbywa się dwa razy dziennie – rano na czczo i wieczorem przed snem. Co ważne, do jego wykonania potrzebna jest tylko... kropla krwi pobrana z palca.

Zestawione razem wyniki pozwalają nie tylko określić rzeczywisty poziom kwasu, lecz także wyznaczyć najważniejsze czynniki wpływające na spadek lub wzrost wartości pomiarów. Według najnowszych danych optymalny poziom kwasu moczowego wynosi poniżej 5,2 mg% dla mężczyzn i poniżej 3,5 mg% dla kobiet. Takie stężenie pozwala na rozpuszczanie kryształów obecnych w tkankach, a co za tym idzie – ustąpienie dolegliwości.

Jeśli poziom kwasu moczowego jest podwyższony, należy koniecznie skonsultować się z lekarzem i dietetykiem, który ułoży indywidualny program żywieniowy. Do pomiaru stężenia tej substancji służą niewielkich rozmiarów urządzenia, dostępne również w Carolina Medical Center.

Więcej informacji można znaleźć na stronie Carolina.pl.

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów