Szpilki tylko na specjalne okazje? Specjalista zdradza, jakie skutki może mieć chodzenie w butach na obcasie

Redakcja 06.06.2017
Szpilki
Fotografia: Chillizet.pl

Zanim kolejny raz założymy szpilki, lepiej dobrze to przemyślmy. 

Szpilki dla wielu kobiet są lekiem na całe zło. Nie tylko wysmuklają sylwetkę, ale również poprawiają samopoczucie. Wysokie szpilki są również marzeniem wielu kobiet, które traktują je jako symbol atrakcyjności. Jednak nie wszystkie miłośniczki butów na wysokim obcasie zdają sobie sprawę, że mogą być one szkodliwe dla zdrowia i wiązać się z przykrymi konsekwencjami. 

Szpilki przesuwają środek ciężkości do przodu, co sprawia, że biodra i kręgosłup nie znajdują się w linii prostej. Co więcej, mięśnie łydki kurczą się i dostosowują do kąta szpilek. Mięśnie mogą się wówczas skracać i naprężać. Dodatkowo, długotrwałe chodzenie w butach na obcasie zmniejsza siłę mięśni i zwiększa ryzyko urazu. Trzeba też pamiętać o tym, że przyczyną 9 na 10 deformacji stóp u kobiet jest nieodpowiednie obuwie. 

Chodzenie w butach na obcasie zmienia warunki anatomiczne, jakie mamy w stopie. Prawidłowo punkty obciążenia w stopie są trzy. Jest to guz piętowy, piąta i pierwsza głowa kości śródstopia. Kiedy podnosimy piętę, zakładamy buty na obcasie, punkty obciążenia przenoszą się zdecydowanie do przodu, to jest nad drugą, trzecią głową kości śródstopia. To powoduje powstawanie płaskostopia poprzecznego, w wyniku którego dochodzi do deformacji powszechnie znanych jako haluksy, czyli palucha koślawego (...). Mogą powstawać deformacje typu palców młoteczkowatych, a w skrajnych sytuacjach dochodzi nawet do złamań zmęczeniowych kości śródstopia - powiedział specjalista ortopedii i traumatologii narządu ruchu doktor Krzesimir Sieczych z Carolina Medical Center. 

Co ciekawe, z sondażu Gallupa wynika, że aż 37 procent ankietowanych kobiet stwierdziło, że nadal chodziłoby w szpilkach, nawet gdyby nie były one wygodne. Nie dziwne więc, że co roku w Stanach Zjednoczonych na operacje stóp wydaje się 3,5 miliarda dolarów. 

Oczywiście, szpilki to nie samo zło, o czym przekonuje doktor Krzesimir Sieczych, specjalista ortopedii i traumatologii narządu ruchu. Zobaczcie koniecznie. 

Więcej informacji znajdziecie na stronie internetowej Carolina.pl

Szpilki dodają kreacji szyku lepiej niż jakikolwiek inny dodatek.

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów