Szczepionki nie powodują autyzmu. Opublikowano nowe wyniki badań

Magdalena Barszczak 06.03.2019
szczepionka a autyzm
Fotografia: Shutterstock

Specjaliści analizowali przypadki ponad 600 tysięcy dzieci.

Szczepienia ochronne nie powodują autyzmu ani nie potęgują ryzyka zachorowania na tę chorobę. Najnowsze badanie autorstwa Duńczyków - największe, jakie do tej pory przeprowadzono - obala teorię antyszczepionkowców. Naukowiec prowadził je przez 11 lat.

Specjaliści skupili się na szczepionce MMR przeciwko odrze, śwince i różyczce, czyli tej, którą antyszczepionkowcy wiążą z powstawaniem zaburzeń ze spektrum autyzmu.

Zobacz także: Objawy zespołu Aspergera można dostrzec już u przedszkolaka 

Autyzm a szczepienia. Skąd się wzięli antyszczepionkowcy?

Wszystko zaczęło się od publikacji z 1998 roku w prestiżowym czasopiśmie medycznym "The Lancet". Jej autor, nieznany chirurg i gastroenterolog Andrew Wakefield "dowodził" na jego łamach, że szczepionka MMR jest przyczyną autyzmu.

Po wielu latach stwierdzono, że hipoteza lekarza nie ma nic wspólnego z prawdą, a wyniki badania sfałszowano. Artykuł został wycofany, a Wakefield został odsunięty od wykonywania zawodu. Antyszczepionkowcy jednak wydawali się nieprzekonani.

Szczepionki MMR nie wywołują autyzmu

Istnieje szansa, że najnowsze badanie coś zmieni. Specjaliści analizowali przypadki ponad 600 tysięcy dzieci urodzonych w Danii w latach 1999-2010. Nie znaleźli przesłanek, jakoby szczepienie miało jakikolwiek wpływ na wystąpienie autyzmu - podaje Onet.pl. Wyniki badań opublikowano w czasopiśmie Annals of Internal Medicine.

Spośród 657461 badanych przypadków autyzm dotknął 6517 dzieci. Naukowcy jednak wykluczają związek pomiędzy zachorowaniami a szczepionkami. Porównanie szczepionych MMR z nieszczepionymi MMR dało wskaźnik ryzyka autyzmu na poziomie 0,93 proc. (0,85 proc. w przypadku grupy szczepionej i 1,02 proc. dla grupy nieszczepionej).

Rodzice nie powinni odmawiać szczepień ochronnych z obawy przed wystąpieniem autyzmu u dzieci - podsumował wyniki badań odpowiedzialny za nie dr Anders Hviid.

Zobacz także: Ciągle czujesz się zmęczony? Sprawdź, co może powodować twoje wyczerpanie

Sprawdź, co wiesz o medycynie. Odpowiesz prawidłowo na wszystkie pytania?

Rozwiąż quiz

10 prostych pytań z medycyny. Tylko 1 na 20 osób zdobywa komplet punktów

Zęby dorosłego człowieka
Fotografia: Shutterstock

1. Ile zębów ma dorosły człowiek?

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów