Swędzi cię skóra? To może być świerzb! Jak sobie radzić z tą chorobą pasożytniczą?

świerzb
Fotografia: Shutterstock

Świerzb to choroba zakaźna, której objawy to dokuczliwe swędzenie skóry, a także czerwona wysypka i grudki. Wywołują ją pasożyty - świerzbowce. Jeśli świerzb dopadnie jednego z domowników, zarazić mogą się wszyscy. Sprawdź, czym się charakteryzuje świerzb u dorosłego, dziecka i psa.

Świerzb wywołuje trudny do opanowania świąd skóry i czerwoną wysypkę. Ta choroba zakaźna często dotyczy osób niedbających o higienę, jednak mogą zachorować na nią wszyscy. Jest trudna do wyleczenia, domowe sposoby często zawodzą. Sprawdź, jak rozpoznać świerzb i jak wygląda leczenie tej choroby pasożytniczej.

Zobacz także: Dorośli chorują na owsiki równie często, co dzieci. Jak się leczy owsicę?

Co to jest świerzb?

Za powstanie tej choroby odpowiedzialny jest pasożyt - świerzbowiec ludzki. Trudno dostrzec go gołym okiem, nie sposób przegapić natomiast efektów działania świerzbowców. Powodują one nieznośne swędzenie skóry. Zagnieżdżają się w naskórku i ryją kanaliki, w których następnie samice składają jaja.

Świerzbowce preferują ciepłe i ukryte miejsca, np. pachwiny, okolice krocza, pośladki, pępek. Mogą się także pojawić między palcami, pod piersiami, w fałdach skóry czy w okolicach pasa. Nie występują zazwyczaj na twarzy i między łopatkami.

Wbrew powszechnym opiniom - świerzb u ludzi nie jest ściśle związany z brudem. Mogą na niego zapaść także osoby dbające o higienę.

Świerzb - jak można się zarazić?

Do zakażenia świerzbem dochodzi przez bezpośredni kontakt z chorym zarażonym pasożytem świerzbowca. Jeśli jeden z domowników ma świerzb, prawdopodobnie zarazi innych. Dzieje się to podczas spania w tym samym łóżku, współżycia i noszenia tych samych ubrań. Dlatego ważne jest, by ze świerzbem walczyła nie tylko osoba zarażona, ale także jej bliscy.

Ryzyko zakażenia świerzbem szczególnie wysokie jest w skupiskach ludzkich - ośrodkach dla osób starszych, szkołach i przedszkolach. Choroba częściej atakuje osoby osłabione, z obniżoną odpornością.

Świerzb - objawy

Okres wylęgania świerzbu u człowieka trwa od 2 do 3 tygodni. Nasilenie objawów choroby następuje na ogół pod 3-6 tygodniach od zakażenia.

Głównym objawem świerzbu u ludzi jest dokuczliwy świąd. Świerzbowce zostawiają na skórze człowieka odchody, które wywołują silną reakcję alergiczną. Chory odczuwa przymus drapania zarówno w czasie snu, jak i po kąpieli, czy przejścia z dworu do mieszkania. Dzieje się tak dlatego, że ciepłe miejsca są optymalnym miejscem do życia dla świerzbowców.

Pojawiają się zmiany skórne w postaci czerwonej wysypki. Krostkom, plamom, grudkom i pęcherzykom towarzyszą przeczosy, czyli podłużne nadżerki spowodowane drapaniem. Na skutek rozdrapywania grudek pasożyty roznoszą się na zdrowe partie ciała i w rezultacie mogą zająć całą powierzchnię skóry, omijając tylko okolice twarzy.

Świerzb - zdjęcia

Jak wygląda świerzb? Zobacz zdjęcia zakażonych osób.

Świerzb u dorosłego człowieka

Świerzb
Fotografia: Shutterstock.com

Świerzb u dziecka

Świerzb
Fotografia: Shutterstock.com

Świerzb - konwencjonalne i domowe leczenie

Objawy świerzbu mogą przypominać inne choroby skóry, dlatego zakażenie świerzbowcem bywa często źle diagnozowane. Rozpoznanie choroby utrudnia też rozdrapywanie ran i tworzenie się infekcji. Często dochodzi do zakażenia gronkowcem czy paciorkowcem, co może utrudniać diagnozę.

Leczenie świerzbu polega na ogół na smarowaniu ciała maściami przeciw pasożytom. Dużą skuteczność w zwalczaniu świerzbu mają preparaty na bazie permetryny, związków siarki i lindanu. Rozsmarowuje się je na całym ciele, a zwłaszcza w miejscach zmienionych chorobowo. Niektórym osobom zarażonych pasożytem świerzbowca podaje się także leki przeciwhistaminowe, które łagodzą świąd skóry.

Leczenie należy podjąć jak najszybciej, zanim zmiany rozprzestrzenią się na całym ciele. Jeśli swędzenie skóry się nasili, a objawy wzbudzą nasze podejrzenia, nie zwlekajmy z wizytą u dermatologa.

Przed rozpoczęciem terapii należy dokładnie wyczyścić wszystkie sprzęty sanitarne - muszlę klozetową, wannę, prysznic, w wysokiej temperaturze uprać ubrania i pościel, a także wymyć pomoce kuchenne, garnki, sztućce oraz zabawki.

Konwencjonalne leczenie świerzbu u ludzi można wspomóc środkami stosowanymi jeszcze przez nasze babcie. W walce z tą chorobą pasożytniczą sprawdzą się:

  • olejek lawendowy i herbaciany - można je dodawać do kąpieli lub smarować nim obszary skóry dotknięte świerzbem
  • napary z ziół, takich jak tymianek, kminek zwyczajny, babka lancetowata, piołun pospolity - można nim przemywać zmienione chorobowo miejsca
  • okłady z octem

Świerzb u dzieci

Świerzb szybko rozprzestrzenia się w szkołach i przedszkolach. Do zakażenia może dojść podczas zabawy.

Świerzb u dzieci najczęściej pojawia się na owłosionej skórze głowy, pośladkach i stopach, ale także na całym ciele. U najmłodszych nasilenie świerzbu nie jest tak duże jak u osób dorosłych.

Świerzb u psa

Świerzb u psa (sarkoptoza) to choroba dotycząca nie tylko bezdomnych zwierząt. Może pojawić się nawet u zadbanego psa. Objawy świerzbu u psa to przede wszystkim grudki oraz strupy, które pojawiają się na głowie zwierzęcia. Zmiany skórne można zaobserwować także w okolicy oczu, klatki piersiowej, brzuchu i kończynach.

Jeśli zauważymy powyższe objawy, należy zaprowadzić psa do weterynarza. Najczęściej skórę psa trzeba przygotować na działanie leków i najpierw skrócić sierść. Leczenie można wspomagać szamponami i płukankami.

Warto podkreślić, że świerzb u psa dotyczy nie tylko zwierząt. Może być przenoszony na inne gatunki, w tym na człowieka.

Zobacz także: Świąd skóry - nie ignoruj tego objawu! Jakim chorobom towarzyszy swędzenie?

Do czego wykorzystuje się rośliny lecznicze w medycynie naturalnej? Koniecznie sprawdź.

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem!

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów