Świąd skóry - nie ignoruj tego objawu! Jakim chorobom towarzyszy swędzenie?

Swędzenie skóry
Fotografia: Shutterstock

Pamiętaj, skóra nigdy nie swędzi bez powodu! Swędzenie skóry może być wynikiem zmian temperatur, słabego nawilżenia i innych poważnych chorób takich jak: niedoczynność tarczycy i zapalenie wątroby. Świąd może także zwiastować alergię lub być spowodowany przez ukąszenie owada. Sprawdź, co oznacza swędzenie skóry w ciąży i świąd bez wysypki.

Swędzenie skóry może być uciążliwe i dokuczać bardziej niż dolegliwości bólowe. Często nasila się zimą, w okresie grzewczym, lecz zwiastuje także poważne choroby. Może być wynikiem zmian temperatur, słabego nawilżenia, ale również alergii, niedoczynności tarczycy i problemów z wątrobą. Jakie są przyczyny świądu skóry i jakie choroby on zwiastuje?

Zobacz także: Tę chorobę często mylimy z depresją. Jakie są objawy Hashimoto?

Swędzenie skóry - przyczyny

Świąd dotyczy tylko kilku partii ciała lub całej skóry. W chłodniejsze dni może być związany z suchym powietrzem w ogrzewanych pomieszczeniach i ubraniami z drażniących tkanin. Swędzenie czasem pojawia się wieczorem, po kąpieli, jako wynik uczulenia na kosmetyki lub w reakcji na zawarty w wodzie chlor. Skóra po umyciu często się wysusza i wymaga nakremowania.

Swędzenie skóry może także zwiastować alergię pokarmową lub być spowodowane przez ukąszenie owada. Jeśli mimo odpowiedniej pielęgnacji na skórze pojawia się wysypka, zaczerwienienie lub bąble, powinniśmy skonsultować się z dermatologiem.

Swędzenie skóry - zbadaj wątrobę i tarczycę. Jakie choroby zwiastuje świąd skóry?

Najczęstsze choroby, które powodują swędzenie to:

 • grzybica - w okolicach stóp, pachwin, narządów płciowych widać zaczerwienienia i łuszczące się plamy,
 • wszawica - charakterystycznym sygnałem jest drapanie się i krostki na karku i za uszami,
 • atopowe zapalenie skóry - pod kolanami i przy łokciach widoczne są czerwone grudki, które zmieniają się w ropne krostki
 • świerzb - skóra bardzo swędzi, zwłaszcza w nocy. W aptece można kupić krem lub szampon do zwalczania świerzbowca
 • cukrzyca - towarzyszą jej suchość i łuszczenie. Diagnozuje się ją, badając glukozę we krwi
 • nerwica, depresja, przewlekły stres - świąd skóry może mieć podłoże psychiczne. Konieczna jest konsultacja z psychiatrą
 • niedoczynność tarczycy - objawy to suchość i łuszczenie się naskórka oraz wypadanie włosów. Zgłoś się do lekarza, który zaleci badania TSH, fT4 i fT3.
 • zakażenie enterowirusami - atakuje latem, głównie dzieci. Wysypka pojawia się na pośladkach oraz między palcami stóp i dłoni. Mija zazwyczaj po 5 dniach.

Inne choroby objawiające się swędzącą skórą to:

 • alergie kontaktowe,
 • wyprysk,
 • pokrzywka,
 • liszajec,
 • zapalenie wątroby,
 • zaburzenia hormonalne,
 • zaburzenia metaboliczne,
 • niewydolność nerek,
 • białaczka,
 • ziarnica złośliwa.

Zobacz także: TSH w ciąży - nie lekceważ tego badania! Nieleczona tarczyca może mieć poważne skutki dla matki i dziecka!

Swędzenie skóry głowy

Jedną z najczęstszych przyczyn swędzenia skóry głowy jest wszawica, która atakuje głównie dzieci w wieku szkolnym. Łatwo nią zarazić pozostałych domowników. Pierwszy objaw tej choroby to czerwone krostki na karku i za uszami, które chory rozdrapuje. Do włosów przyczepione są białe jaja (gnidy). Na szczęście wszawica i wywołany przez nią świąd skóry głowy nie są trudne do wyleczenia. Wystarczy kupić w aptece specjalny preparat na wszy.

Swędzenie skóry a zapalenie wątroby

Swędzenie skóry może być wywołane przez zapalenie wątroby. Zazwyczaj świąd pojawia się na łydkach i przedramionach. Jest bardzo silny - chory może rozdrapywać skórę do krwi. Można go łagodzić, stosując zimne okłady i chłodzące żele, a leczyć należy przyczynę, czyli schorzenie wątroby.

Swędzenie skóry - bez wysypki

Swędzenie skóry nie zawsze objawia się wysypką. Problemy skórne nie są widoczne w przypadku cholestazy ciążowej, groźnej zarówno dla matki, jak i dziecka. Jest to choroba wątroby, która może prowadzić do jej uszkodzenia. Objawia się swędzeniem dłoni i stóp, zażółceniem skóry oraz utratą apetytu. Cholestazy doświadczają przede wszystkim ciężarne w 3. trymestrze.

Swędzenie skóry - w ciąży

Kobiety w ciąży skarżą się często na swędzenie skóry, m.in. nóg, piersi i powiększającego się brzucha. Może to być spowodowane przez zmiany hormonalne. Podrażnienia skóry mogą się też pojawić w 1. trymestrze jako reakcja alergiczna na kosmetyki i detergenty, dlatego przyszłe mamy powinny stosować środki hipoalergiczne.

Zobacz także: Uczulenie na nikiel - poznaj jego objawy. Czego unikać przy tej alergii?

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem!

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów