Śmiertelnie niebezpieczny grzyb atakuje! Jest oporny na istniejące leki

Magdalena Barszczak 10.04.2019
Candida Auris
Fotografia: Shutterstock

Lekarze rozkładają ręce.

Supergrzyb Candida auris w szybkim tempie rozprzestrzenia się po świecie. Jest oporny na istniejące środki medyczne. Lekarze mówią o "pilnym zagrożeniu".

Candida auris po raz pierwszy został wykryty w 2009 roku w uchu pacjentki z Japonii, stąd jego nazwa (auris znaczy ucho). Początkowo jego zwalczenie nie stanowiło problemu. Sytuacja zmieniła się kilka lat później. Napotkano co najmniej cztery szczepy grzyba, który wykryto u pacjentów z Indii, Pakistanu, Wenezueli czy RPA. Candida auris stał się śmiertelnie niebezpieczny.

Lekooporny grzyb wzbudził trwogę środowiska medycznego. Amerykańskie Centra Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) mówią o "pilnym zagrożeniu". Jak informuje sciencealert.com, w samym USA, w lutym 2019, odnotowano 587 przypadków zarażenia.

Zobacz także: Zapalenie opon mózgowych – jak je rozpoznać, zanim będzie za późno?

Candida auris - objawy zakażenia grzybem

Atakuje głównie osoby z osłabionym układem odpornościowym. Chorzy, często z ciężkimi chorobami, mogą nie zdawać sobie sprawy z tego, że ich infekcje są spowodowane Candida auris. Obecność grzyba mogą potwierdzić jedynie badania laboratoryjne. Objawy zakażenia to gorączka i dreszcze, które nie ustępują po podaniu leków.

Candida auris, według CDC, może przez wiele tygodni przetrwać na powierzchni ścian i mebli. Chorzy, nieświadomi zakażenia, infekują innych. Grzyb w szybkim tempie rozprzestrzenia się na całym świecie. W Wielkiej Brytanii zamknięto oddział intensywnej terapii po tym, jak wykryto tam 72 przypadków infekcji grzybiczej. Z kolei w Hiszpanii zainfekowanych było 372 pacjentów. 40 procent z nich zmarło w ciągu miesiąca od diagnozy.

Lekarze załamują ręce. Wciąż nie wiadomo, dlaczego Candida auris nie odpowiada na dostępne leki. Specjaliści alarmują, żeby zachować ostrożność i podstawowe zasady higieny, szczególnie w placówkach medycznych.

Zobacz także: Świńska grypa – czym się różni od zwykłej grypy i jak się ją leczy?

Do czego wykorzystuje się rośliny lecznicze w medycynie naturalnej? Koniecznie sprawdź.

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów