Skolioza - ta wada postawy może doprowadzić do poważnych powikłań!

Młody mężczyzna cierpi na skoliozę.
Fotografia: Shutterstock

Skolioza (zarówno prawostronna jak i lewostronna) to wada postawy. Może ona doprowadzić do szeregu poważnych powikłań. Koniecznie sprawdź, jak się objawia to schorzenie i kiedy należy wykonać operację.

Skolioza to skrzywienie kręgosłupa na całej jego długości lub na jednym z trzech odcinków (piersiowym, lędźwiowym lub szyjnym). O tej wadzie postawy mówimy wtedy, gdy kąt skrzywienia kręgosłupa wynosi minimum 10 stopni. Czym szybciej zostaje wykryta skolioza, tym większe szanse na jej skuteczne wyleczenie.

Zobacz także: Dokucza ci ból pleców? Te domowe ćwiczenia będą na niego najlepszym sposobem

Skolioza – jak się objawia

Skolioza powoduje zbyt mocne wygięcie kręgosłupa w jednym z jego odcinków. Powoduje to zaburzenia równowagi tułowia i dodatkowo przesuwa środek ciężkości ciała. Doprowadza to do pojawienia się wielu niepokojących symptomów.

Objawy skoliozy to między innymi:

  • Wystające łopatki,
  • Garb (pojawia się on w jednej strony pleców i spowodowany jest wypchnięciem żeber przez kręgi),
  • Wyraźniejsze wcięcie w tali z jednej strony,
  • Nierównej wysokości biodra oraz ramiona,
  • Jedna noga krótsza od drugiej (jest to symptom zaawansowanej postaci skoliozy).

Przyczyny skoliozy

Skolioza może być nabyta lub wrodzona. W tym drugim przypadku, skolioza bardzo często spowodowana jest wadami wrodzonymi kręgosłupa. Bardzo często pojawia się ona z innymi wrodzonymi wadami, np. serca.

Za pojawienie się skoliozy nabytej mogą odpowiadać obecne guzy kości, różne długości kończyn, a także przepuklina krążka międzykręgowego. Ta choroba może być także spowodowana porażeniem mózgowym.

Zwiększone ryzyko wystąpienia skoliozy odnotowuje się także przy chorobie opłucnej, przebytej operacji na klatce piersiowej wykonywanej w okresie jej wzrostu, a także przy zwyrodnieniu stawów międzykręgowych.

Skolioza – jak wygląda leczenie?

Leczenie tej choroby jest procesem długotrwałym i uciążliwym. Bardzo często efekty nie są też zadowalające. Dlatego sposób leczenia powinien być ciągły i planowy. O jego wyborze decyduje stopień zaawansowania choroby, a także stan pacjenta i jego wieku.

Główne cele leczenia skoliozy to: usunięcie albo zmniejszenie deformacji, zatrzymanie postępu dalszego zniekształcenia, a także utrwalenie uzyskanego wyniku.

Leczenie tej choroby polega głównie na odciążeniu kręgosłupa, gimnastyce, a także ćwiczeniach korekcyjnych. W niektórych przypadkach konieczne jest noszenie specjalnego gorsetu lub interwencja chirurgiczna.

Bardzo ważne jest wczesne wykrycie choroby. W momencie zauważenia niepokojących zmian koniecznie należy zgłosić się do lekarza specjalisty, czyli ortopedy.

Powikłania skoliozy

Skolioza to choroba, która może spowodować poważne powikłania zdrowotne. Należą do nich między innymi ograniczona wydolność fizyczna pacjenta. Inne konsekwencje zdrowotne to także zwyrodnienia i zaburzenia neurologiczne.

Skolioza może powodować także zniekształcenia klatki piersiowej, które może powodować nacisk na narządy wewnętrzne. Mowa o sercu i płucach. W efekcie może to doprowadzić do zaburzenia oddychania i niewydolności krążenia.

Skolioza – ćwiczenia

Ćwiczenia na skoliozę należy wykonywać tylko wtedy, kiedy lekarz wyrazi zgodę na wykonywanie ich i dokładnie wytłumaczy, jak należy poprawnie je wykonywać.

Ćwiczeń na skoliozę jest bardzo dużo. O to przykłady:

  1. Połóż się na plecach i rozłóż ręce równolegle do ciała. Ugnij nogi w kolanach, a następnie przenieś jedno z nich z jednej strony na drugą. Pamiętaj, żeby plecy pozostały nieruchomo. Pracujesz tylko kończynami dolnymi!
  2. Połóż się na brzuchu. Oderwij ręce od podłogi i zacznij zataczać nimi okręgi (podobnie jak w przypadku pływania żabką). Głowa ciągle patrzy na podłogę. Następnie podnieś biodra i połóż się na plecach. Podkurcz nogi, a pięty połóż na podłodze. Unieś biodra ku górze. Spróbuj utrzymać taką pozycję przez kilka sekund.

Zobacz także: Ból kręgosłupa - o jakiej chorobie może świadczyć?

Rozwiąż quiz

10 prostych pytań z medycyny. Tylko 1 na 20 osób zdobywa komplet punktów

Zęby dorosłego człowieka
Fotografia: Shutterstock

1. Ile zębów ma dorosły człowiek?

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem!

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów