Siarka - ten pierwiastek zapewni ci piękny wygląd!

Młoda kobieta oczyszcza twarz przed lustrem.
Fotografia: Shutterstock

Siarka to pierwiastek, który zapewnia organizmowi prawidłowe funkcjonowanie, ale wpływa także na nasz wygląd. Koniecznie dowiedz się, jak objawia się niedobór siarki i czym on skutkuje.

Siarka to pierwiastek wykorzystywany w walce z wieloma dolegliwościami i schorzeniami. Ten pierwiastek posiada właściwości przeciwzapalne, odbudowujące, a także detoksykujące. Niedobór siarki może spowodować deficyt także innych pierwiastków.

Zobacz także: Fluor - jak bardzo niebezpieczny jest ten pierwiastek?

Siarka – właściwości i rola w organizmie

Siarka ma ogromny wpływ na ludzką wątrobę. Oprócz wspomagania procesu wydzielania kwasu żółciowego, ten pierwiastek bierze udział w oczyszczaniu organizmu z toksyn.

Dodatkowo obecność siarki jest konieczna w procesie regeneracji naskórka. Pierwiastek chroni także skórę przed wczesnym starzeniem się. Siarka stosowana jest w leczeniu różnych chorób skóry, np. egzemą, łuszczycą, czy trądzikiem. Należy pamiętać, że jej obecność sprawia, że włosy lśnią i są w dobrej kondycji, a paznokcie są mocne.

Ten pierwiastek jest także bardzo ważny w leczeniu zwyrodnienia stawów i reumatyzmu. Siarka wykazuje działanie przeciwzapalne i wspiera proces przywracania stawom sprawności.

Ponadto siarka jest silnym antyoksydantem. Zwalcza wolne rodniki i tym samym hamuje powstanie kolejnych. Zwiększa produkcję przeciwciał w organizmie i wzmacnia cały układu odpornościowy.

Siarka – niedobór

Objawy niedoboru siarki to między innymi:

  • Ciągłe zmęczenie,
  • Uczucie niepokoju,
  • Obniżenie nastroju,
  • Zaburzeniami układu nerwowego,
  • Ciemny pierścień na brzegu tęczówki oka.

Zbyt niski poziom tego pierwiastka objawia się także pogorszeniem kondycji włosów skóry, a także paznokci. Paznokcie są łamliwe, włosy zaczynają wypadać, a skóra traci swój blask oraz jędrność.

Dodatkowo deficyt siarki negatywnie wpływa na przyswajanie innych pierwiastków. Mowa o: krzemie, magnezie, sodzie, manganie, chlorze, jodzie, żelazie, a także potasie. Może dojść także do niedoboru tych soli mineralnych.

Na niedobór siatki najbardziej są narażone osoby, które są na restrykcyjnych dietach i popełniają błędy żywieniowe. Inne przyczyny zbyt niskiego poziomu pierwiastka to także: uszkodzenia toksyczne wątroby, gorączka reumatyczna, wirusowe zapalenie wątroby, nowotwory, reumatoidalne zapalenie stawów, choroba wieńcowa, a także stan po zawale serca.

Nadmiar siarki

Nadmiar siatki w organizmie nie obfituje w żadne objawy. Nie pojawiają się także negatywne skutki zawyżonego poziomu.

Siarka jest pierwiastkiem, który nie stanowi w żadnym stopniu zagrożenia toksycznego. Nadmiar jest łatwo i szybko usuwany razem  moczem.

Źródła siarki w pożywieniu

Duża ilość tego pierwiastka odnajdziemy w produktach wysokobiałkowych. Mowa o:

  • Mięsie,
  • Podrobach,
  • Jajkach,
  • Mleku.

Siarkę można tez znaleźć w innych produktach, np. groch, kapusta, kalafior, owiec, brokuły, chrzan, rzodkiewka rzepa, karczochy, rzeżucha, morele, truskawki, awokado.

Zobacz także: Miedź - tego pierwiastka nie powinno zabraknąć w organizmie. Dlaczego?

Rozwiąż quiz

10 prostych pytań z medycyny. Tylko 1 na 20 osób zdobywa komplet punktów

Zęby dorosłego człowieka
Fotografia: Shutterstock

1. Ile zębów ma dorosły człowiek?

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem!

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów