Seks oralny przyczynia się do rozwoju nowotworu jamy ustnej

Sylwia Bagińska 06.07.2018 AKTUALIZACJA: 13.11.2019
Seks oralny grozi nowotworem
Fotografia: shutterstock

Nie tylko palenie papierosów wpływa na rozwój nowotworu jamy ustnej. Jak się okazuje, na wystąpienie tej poważnej choroby ogromny wpływ ma seks oralny!

Seks oralny nie był kiedyś brany pod uwagę jako przyczyna wystąpienia nowotworu jamy ustnej. Za główne czynniki ryzyka rozwoju tego nowotworu wskazywano na: palenie papierosów, predyspozycje genetyczne i wiele innych.

Jak się okazuje - palaczy jest coraz mniej, a osób uprawiających seks oralny więcej. Co ciekawe, nie został odnotowany spadek zachorowań na ten rodzaj raka, a wręcz przeciwnie - wzrósł.

Zobacz także: Brak seksu u kobiet jest niezdrowy. Co grozi niezaspokojonej seksualnie kobiecie?

Seks oralny przyczyną rozwoju nowotworu

Według badań amerykańskich naukowców rak jamy ustnej występuje u osób, które bardzo często uprawiały seks oralny z wieloma partnerami.

W tym przypadku bardzo ważna jest liczba partnerów, jeśli było ich bardzo dużo, ryzyko zachorowania jest aż ośmiokrotnie większe.

Jak to możliwe?

Drobnoustroje, które wywołują nowotwór jamy ustnej, to bakterie i wirusy, które także przyczyniają się do rozwoju innych nowotworów narządów płciowych.

Niestety wirus brodawczaka ludzkiego HPV jest przenoszony także drogą płciową. W niektórych przypadkach może on przyczynić się do rozwoju nowotworów narządów płciowych, a u osób, które uprawiają seks oralny, także gardła i krtani.

Według badań opublikowanych przez naukowców z Uniwerystetu Johna Hopkinsa w Baltimore, liczba osób chorujących na nowotwory jamy ustnej wzrosła trzykrotnie. Bezpośrednią przyczyną był wirus HPV. Warto też dodać, że seks oralny jest znacznie częściej uprawiany niż kiedyś i niesie za sobą ryzyko przeniesienia wirusa brodawczaka.

Jesteście przerażeni tą informacją?

Zobacz także: Czy seks w wodzie jest bezpieczny? Wszystko, co musisz o nim wiedzieć

Zobacz także: Co mówi o tobie twoja ulubiona pozycja seksualna

Co mówi o tobie twoja ulubiona pozycja seksualna?
Rozwiąż quiz

Co mówi o tobie twoja ulubiona pozycja seksualna?

Co mówi o tobie twoja ulubiona pozycja seksualna?

1. Jaki kolor lubisz najbardziej?

Autor: Sylwia Bagińska

Oceń artykuł
TEMATY:

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów