Schorzenie stóp, które nie oszczędzi nikogo. Ale można się przed nim skutecznie bronić

Artukuł sponsorowany 22.05.2017
stopy na plaży
Fotografia: East News

Większość z cierpiących na halluksy osób nie zdaje sobie sprawy, jak poważne konsekwencje mogą spowodować, gdy nie są leczone.

W filmie "Szklana pułapka" z 1988 roku policjant John McClane (grany przez Bruce'a Willisa) narzeka na kiepskie samopoczucie po długiej podróży samolotem. Jeden z jego współpasażerów namawia go więc do zastosowania pewnego tricku. Po wylądowaniu w pierwszym lepszym miejscu powinien zdjąć buty i skarpetki, a następnie "pougniatać" palcami stóp włosie dywanu leżącego na podłodze. Faktycznie, pomogło.

Często złe samopoczucie lub dyskomfort odczuwany w nogach po długim dniu może mieć (nomen omen) poważniejsze podłoże. Chodzi o tzw. paluch koślawy, zwany także halluksem. Gdy taki palec zaczyna uciskać inny, jest w stanie doprowadzić do zwichnięcia. Poza tym rosnące zgrubienie na nienaturalnie wygiętym palcu nie tylko wygląda mało estetyczne. Sprawia duży ból przy chodzeniu i skutecznie utrudnia wybór odpowiednich butów.

stopy
Fotografia: East News

Przyczyny

Zgodnie z danymi przytoczonymi przez Carolina Medical Center, aż 70 procent przypadków tych schorzeń spowodowanych jest przez... geny. To one decydują o budowie wiązadeł i ścięgien, które mogą być mniej odporne na czynniki środowiskowe, na jakie narażamy codziennie nasze stopy. Ale halluksy mają też związek z płaskostopiem, osłabionymi mięśniami oraz z noszeniem ciasnego obuwia lub stojącym trybem pracy.

Zobacz także: Ból kolan - leczenie

Dodatkowo w grupie ryzyka narażonych na koślawy paluch są osoby otyłe, przez mocniejszy nacisk na stopy. Z tego samego powodu halluks może pojawić u kobiet w ciąży (wtedy oprócz zwiększonej wagi zagrożeniem jest większe niż zwykle rozluźnienie stawów). Co ciekawe, to kobiety częściej od mężczyzn chorują na tę przypadłość (1 na 10 przypadków) i to bez względu na wiek. Najmłodszym pacjentem Carolina Medical Center była dziesięciolatka.

wypoczynek i stopy
Fotografia: East News

Mądry Polak po szkodzie

Zbagatelizowany halluks może doprowadzić do poważnych następstw, takich jak interwencja chirurga. Oczywiście, jest to ostateczność.

Rozwój medycyny umożliwia przeprowadzenie korekcji stopy w sposób najmniej dokuczliwy dla pacjenta. Zamiast unieruchomienia gipsem stosuje się specjalne obuwie wymuszające chód na pięcie. Pacjent już następnego dnia po zabiegu może w takim obuwiu chodzić i rozpocząć rehabilitację -  wyjaśnia dr n. med. Jacek Laskowski, specjalista ortopedii i traumatologii z kliniki ortopedii i medycyny sportowej Carolina Medical Center.

Jednak nim dojdzie do tego czarnego scenariusza (John McClane co prawda halluksa nie posiadał, ale miał inne, znacznie poważniejsze problemy związane ze stopami), warto zadbać o wygodę. Najlepszym sposobem na uniknięcie operacji jest zakup miękkich butów, które będą podtrzymywały i chroniły stopę ze zdeformowanym stawem. Dobrym rozwiązaniem skórzane lub żelowe nakładki, specjalne wkładki lub kliny-separatory.

Z każdym krokiem przeciążona stopa może zgłaszać sprzeciw. Najwrażliwsze i najbardziej napięte mięśnie z czasem przestają efektywnie wykonywać swoją pracę. Wtedy z pomocą przychodzi lekarz, który przeważnie zleca wykonanie odpowiednich wkładek do butów, odciążających struktury, jednocześnie wspomagając pracę nieużywanych partii mięśniowych. Istnieją też wkładki dla kobiet noszących buty na obcasach.

buty na obcasie
Fotografia: East News

Zdrowa noga to ruchu swoboda

Czyli inaczej - fitness stóp. Dzięki zestawowi ćwiczeń, które można wykonać samodzielnie, leżąc w łóżku lub podczas toalety w łazience, człowiek jest w stanie w prosty sposób zadbać o wzmocnienie mięśni, a także rozciągnąć ścięgna.

Myśląc o ładnych stopach zwykle skupiamy się na pedicure, a ćwicząc pomijamy je, bo ich nie trzeba odchudzać. Tymczasem stopy stanowią bazę podporową naszego ciała. Te o ładnym kształcie, smukłe, o zachowanych krzywiznach fizjologicznych to stopy aktywne – dynamiczne zapewniające płynność i pewność chodu oraz stabilność. Zapomnijmy o znanych ćwiczeniach, takich jak podnoszenie chusteczki. Mięśnie decydujące o wyglądzie oraz funkcji stopy to nie tylko kostka i jej okolice, ale także inne partie mięśni nóg, które należy świadomie ćwiczyć – mówi Agnieszka Rosińska, fizjoterapeutka z Carolina Medical Center.

Jednym z najłatwiejszych do wykonania zadań, najlepiej każdego dnia w 3 seriach po 10 powtórzeń, jest wzmocnienie mięśni strzałkowych i piszczelowych tylnych: wewnętrzną połową stopy stajemy na złożonym w prostokąt (na jej szerokość) ręczniku. Część zewnętrzną opieramy na podłodze. Odrywamy stopę z podłogi tak, by cała była równolegle ułożona względem podłoża. Drugą nogę unosimy – jeśli występują problemy z równowagą można ją delikatnie oprzeć o ścianę. Dla stabilnej postawy można także przytrzymać się rękami, np. krzesła.

Rozciąganie ścięgien
Fotografia: Carolina Medical Center

Co dwie nogi, to nie jedna

Dobrym pomysłem (i całkiem przyjemnym) jest również rozciąganie ścięgien. Wystarczy w pozycji siedzącej założyć nogę na nogę, chwytając prawą ręką za palce prawej stopy. Prostując je tak, by poczuć, jak rozciąga się podeszwa stopy, przytrzymać przez 5 sekund. I tak 10 razy na stopę.

Rozciąganie łydki wymaga już nieco więcej wysiłku. Stojąc w lekkim rozkroku (jedna noga z przodu, druga z tyłu), stopy układamy płasko na podłodze, równolegle względem siebie. Nogę z przodu lekko uginamy w kolanie, nie przekraczając nim linii palców.

Ostatnim elementem "fitnessu stóp" jest wzmocnienie mięśni krótkich stopy poprzez "rozczapierzanie" palców lub tzw. "grę na pianinie". Ćwiczenia te można wykonać nawet trzymając nogę w bucie. Zalecane są także masaże poprzez uciskanie lub mocniejsze głaskanie podeszwy stopy. Takie zabiegi przyniosą ulgę kobietom nie mogącym rozstać się z ukochanymi szpilkami.

Więcej informacji o halluksach można znaleźć na stronie Carolina.pl.

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów