Masz taką "pamiątkę" po kleszczu? Może świadczyć o groźnej chorobie

Magdalena Barszczak 29.03.2018
rumień po kleszczu
Fotografia: Shutterstock.com

Pierścieniowaty ślad na ciele może świadczyć o groźnej chorobie odkleszczowej. Jak rozpoznać rumień wędrujący - pierwszy objaw boreliozy?

Jeśli wróciłaś z parku lub działki i zauważyłaś na skórze zaczerwienienie, dokładnie mu się przyjrzyj. Może ono oznaczać ugryzienie kleszcza. Charakterystyczny objaw kontaktu z tym pasożytem to różowa obwódka wokół ukąszenia. Nie zawsze jest to rumień wędrujący, który jest pierwszą oznaką zakażenia boreliozą

Zobacz także: Neuroborelioza. Jakie są objawy tej choroby i jak wygląda leczenie?

Rumień po kleszczu

Rumień po kleszczu pojawia się nie od razu po usunięciu kleszcza, ale w ciągu 1-3 tygodni od ugryzienia. Czasem można go pomylić z zaczerwienieniem po wkłuciu intruza. Bywa również, że jest oznaką reakcji alergicznej. Jeśli nie wiesz, jak wyciągnąć kleszcza, skontaktuj się z lekarzem. 

Rumień po kleszczu jest pierwszym symptomem kontaktu z zakażonym pajęczakiem. Warto go wypatrywać, bo może świadczyć o zarażeniu boreliozą, ciężką chorobą odkleszczową. Najczęściej można go zobaczyć na udach, pośladkach, głowie, w pachwinach, pod pachami i kolanami. Przypomina tarczę strzelniczą. Najpierw w miejscu ukąszenia powstaje mała plamka, która z czasem się powiększa.

Miejsce wkłucia kleszcza znajduje się w centralnym punkcie zaczerwienienia i jest jaśniejsze niż jego brzegi. Rumień po kleszczu ma pierścieniowaty kształt. Średnica okręgu jest większa niż 5 centymetrów, więc trudno go przegapić. Zwykle znika on po miesiącu, nie znaczy to jednak, że jesteśmy zdrowi. Zawsze warto poprosić lekarza o opinię.

Rumień wędrujący - objawy

Rumień wędrujący:

  • rozrasta się,
  • wokół miejsca wkłucia kleszcza widać jeden lub dwa zaczerwienione pierścienie,
  • może swędzieć i piec (ale nie musi),
  • mogą pojawić się objawy grypopodobne: bóle głowy, stawów i mięśni, czasem gorączka,
  • mogą pojawić się zaburzenia rytmu serca.

Czasem rumień może przybierać postać pęcherzy i wybroczyn. Tak samo jak pierścień - rozrastają się i charakteryzuje je długi czas zanikania.

Rumień wędrujący - leczenie

Rumień świadczy o wczesnej fazie boreliozy i występuje do 30 dni od ugryzienia przez kleszcza. Konieczne jest zastosowanie antybiotykoterapii. Boreliozę należy leczyć we wczesnym stadium, aby nie miała szansy się rozprzestrzenić.

Nie zawsze ta choroba odkleszczowa objawia się występowaniem rumienia po kleszczu. Dzięki niemu jednak łatwiej ją zdiagnozować.

Pamiętaj, że powyższy artykuł nie zastąpi wizyty lekarskiej.

Bądź na bieżąco. Polub fanpage Chillizet na Facebooku!

rumień po kleszczu
Rozwiąż quiz

Czy grozi ci borelioza?

rumień po kleszczu

1. W jakiej części Polski mieszkasz?

Autor: Magdalena Barszczak

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów