Ropień – czym jest spowodowana ta zmiana skórna?

Ropień – czym jest spowodowana ta zmiana skórna?
Fotografia: Shutterstock

Ropień to ognisko ropy na tkance. Powstaje on na skutek infekcji bakteryjnej, np. poprzez zarażenie gronkowcem. Jak się to leczy?

Ropień często jest ignorowany, a to bardzo niedobrze. Ten rodzaj zapalenia skóry bardzo rzadko ustępuje samoistnie, a nieleczony będzie się powiększać i powodować silny ból. Ta zmiana skórna zazwyczaj wywołana jest przez zarażenie gronkowcem lub paciorkowcem. Jak się ją leczy?

Zobacz także: Choroba kociego pazura – jak można się nią zarazić?

Ropień – definicja

Ropień charakteryzuje się występowaniem ogniska zapalnego w przestrzeni tkankowej. Jego pojawienie się związane jest z dość silnym bólem. We wnętrzu ropnia znajduje się duża ilość treści ropnej, która otoczona jest przez błonę ropotwórczą. Zbudowana jest ona z tkanki łącznej. Najpopularniejszą przyczyną występowania tego rodzaju zmian skórnych jest zakażenie paciorkowcem bądź gronkowcem.

Ropnie mogą występować zarówno na tkankach miękkich, jak i na kościach. Objawy towarzyszące ropniom uzależnione są od ich lokalizacji. Te zmiany chorobowe, które występują na skórze, są zaczerwienione i bolesne.

Ropień – przyczyny

Najczęstszą przyczyną występowania ropni jest zakażenie bakteryjne. Lokalizacja zmiany skórnej zależy od tego, jaka bakteria ją spowodowała. Ropnie zlokalizowane na skórze spowodowane są zakażeniem skóry i tkanki podskórnej. Ich podłożem są bakterie występujące na skórze pod postacią flory bakteryjnej skóry. Ropnie mogą się tworzyć także na skutek obecności ciała obcego (np. igły, drzazgi) w tkance.

Z kolei ropnie zlokalizowane w tkankach głębokich spowodowane być mogą:

  • uszkodzeniem naturalnej bariery jelitowej
  • rozsiewem bakterii drogą krwiobiegu
  • zakażeniem wynikającym z infekcji układu moczowo-płciowego

Zobacz także: Achondroplazja – czym się charakteryzuje to schorzenie?

Ropień – objawy

Objawy towarzyszące ropniowi uzależniona są głównie od jego lokalizacji. Kiedy ropień umieszczony jest w obrębie powłok skórnych, towarzyszą mu takie, miejscowe objawy jak:

  • uwypuklenie skóry
  • zaczerwienienie
  • ucieplenie skóry w obszarze zajętym zapaleniem
  • bolesny obrzęk skóry

Zaawansowany ropień występujący na skórze może samoistnie wydalać swoją treść na zewnątrz. Z kolei ropień zlokalizowany w głębiej położonych tkankach może powodować nawet zmiany chorobowe. Równie dobrze może jednak nie dawać żadnych objawów. Zdarza się jednak często, że chory skarży się na dreszcze, gorączkę oraz dolegliwości bólowe.

Ropień – rozpoznanie

W sytuacji kiedy ropień zlokalizowany jest na powierzchni skóry, jego rozpoznanie nie powinno stanowić problemu. W momencie, kiedy zmiany chorobowe znajdują się we wnętrzu organizmu, sytuacja przedstawia się jednak inaczej. Wówczas, aby zdiagnozować ropień, konieczne będzie wykonanie badania USG.

Czasami zdarza się jednak, że nawet badanie USG nie pozwoli trafnie postawić diagnozy. W takiej sytuacji konieczne będzie wykonanie tomografii komputerowej.

Ropień – leczenie

Najczęściej stosowaną metodą leczenie ropnia jest chirurgiczne nacinanie go. Lekarz nacina ropień w celu usunięcia z niego wydzieliny. Ważne jest także, aby wziąć próbkę na posiew.

Innym sposobem jest wykonanie drenażu. Lekarz wykonuje nacięcia na zmianie skórnej, a następnie wprowadza specjalne dreny. Umożliwiają one dalsze uwalnianie wydzieliny.

Zdarza się także że pacjentowi zaleca się przyjmowanie antybiotyków, jednak są one tylko uzupełnieniem zabiegu chirurgicznego.

Ropni nie można ignorować, nieleczone prowadzą do groźnych powikłań. Mogą one rozprzestrzeniać się na sąsiednie tkanki i powodować ich miejscową martwicę, a nawet gangrenę.

Zobacz także: Na nadżerkę cierpi coraz więcej kobiet. Jakie są jej objawy?

 Do czego wykorzystuje się rośliny lecznicze w medycynie naturalnej? Koniecznie sprawdź.

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem!

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów