Ptasią grypą mogą zarazić się także ludzie. Jak się przed nią chronić?

Ptasią grypą mogą zarazić się także ludzie. Jak się przed nią chronić?
Fotografia: Shutterstock

Na ptasią grypę zapadają głównie ptaki, jednak ludzie również mogą się nią zarazić. Jak się przed nią ustrzec?

Kilka lat temu dało się słyszeć doniesienia o epidemii ptasiej grypy, która zagrażała także Polsce. Choroba ta powraca co kilka lat, ostatni raz zaatakowała nasz kraj w 2016 roku. Jak się okazało, ptasia grypa zagraża nie tylko ptakom. Ludzie również mogą się nią zarazić. Jak się bronić przed ptasią grypą?

Zobacz także: Wirus HPV jest groźny dla zdrowia. Jak są objawy zakażenia nim?

Ptasia grypa – co to?

Ptasia grypa jest zakażeniem wywoływanym przez wirus typu A. Pomimo tego, że możliwe są przypadki zachorowania na tą chorobę wśród ludzi, przestrzeganie ogólnych zasad higieny będzie przed nią skuteczną ochroną.

Wirus typu A należy do rodziny Orthmyxviridae. Ze względu na obecność białek, które pomagają mu wniknąć do komórek organizmu (hemaglutynin – H oraz neuraminidaz – N), wyróżnia się 16 typów H oraz 9 typów N. W rezultacie daje to 144 możliwości kombinacji wirusa.

Ptasia grypa – przyczyny

Źródłem zarażenia może być:

  • woda
  • skażona pasza
  • zanieczyszczone środki transportu
  • niezdezynfekowana odzież robocza

Wirus powodujący tą chorobę może rozprzestrzeniać się w powietrzu oraz poprzez nawozy. Wirus wywołujący ptasią grypę ginie w temperaturze wyższej niż 50 stopni Celsjusza. Gotowanego bądź smażonego drobiu czy jaj nie należy się więc obawiać.

Zobacz także: Choroba Pageta atakuje kości. Jak się objawia?

Ptasia grypa – objawy występujące u ludzi

Objawy ptasiej grypy u ludzi przypominają te towarzyszące zwykłej grypie. Jest to:

Kiedy jednak człowiek zarazi się ptasią grypa, choroba ta ma znacznie cięższy przebieg niż w przypadku zwykłej grypy. Jako jeden z jej symptomów może wystąpić nawet wirusowe zapalenie płuc, a to z kolei może prowadzić do ostrej niewydolności oddechowej.

Ptasia grypa – leczenie

Ptasia grypa u ludzi ma zróżnicowany obraz kliniczny. Niestety, jej cechą charakterystyczną jest bardzo wysoka śmiertelność, która wynosi aż 60%. Ptasia grypa nie przenosi się jednak z człowieka na człowieka, a liczba zdiagnozowanych przypadków zachorowań nie jest duża.

Aby zdiagnozować ptasią grypę u człowieka, konieczne będzie wykrycie wirusa za pomocą biologii molekularnej lub oznaczenie swoistych przeciwciał. Rozpoznanie tej choroby nie jest proste, ponieważ ciężko jest odróżnić ją od innych rodzajów grypy.

Aby leczenie ptasiej grypy u ludzi było skuteczne, ważne jest to, aby wprowadzić je jak najszybciej. Terapia tej choroby polega na podawaniu choremu leków, które hamują przyłączanie i uwalnianie wirusa z zarażonej komórki.

Kiedy stan chorego jest na tyle zły, iż wskazane jest leczenie szpitalne, wówczas będzie ono polegało na podtrzymywaniu podstawowych funkcji życiowych pacjenta. W takim przypadku stosuje się wentylację mechaniczną oraz terapię, która podtrzymuje działanie układu krążenia.

Zobacz także: Suplementy diety to nie leki! Kiedy należy po nie sięgać?

Do czego wykorzystuje się rośliny lecznicze w medycynie naturalnej? Koniecznie sprawdź.

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem!

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów